Autor Wątek: wykaz jednostek nadzorowanych  (Przeczytany 3245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
wykaz jednostek nadzorowanych
« dnia: Styczeń 23, 2017, »
Czy ktoś wie gdzie jest dostępny albo do kogo pisać by otrzymać wykaz jednostek nadzorowanych przez archiwa państwowe.
Znalazłem  w internecie wykaz, ale jest cokolwiek stary bo sądząc z jego tytułu to z 2009 r.
Zależy mi na wykazie w formacie xls lub csv z adresami jednostek.
W pliku który znalazłem są następujące dane:
NRAP   ARCHIWUM PAŃSTWOWE   ID   NAZWAJEDNOSTKI   N   ADRES   KOD   MIEJSCOWOSC

Mapkę chciałbym sobie dokładną zrobić.  ;D

Na marginesie czy archiwa nie powinny udostępniać danych publicznych na portalu: www.danepubliczne.gov.pl Biblioteka Narodowa jest tam z 2 zbiorami. To mógłby być jeden z dodatkowych kanałów promocji.

Offline Jaca

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 13
Odp: wykaz jednostek nadzorowanych
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2017, »
Niedawno poszukiwałem takich informacji od AP w Koszalinie i Elblągu z/s w Malborku. Archiwa udostępniły mi takie wykazy w odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: wykaz jednostek nadzorowanych
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 19, 2017, »
Czy ktoś wie gdzie jest dostępny albo do kogo pisać by otrzymać wykaz jednostek nadzorowanych przez archiwa państwowe.
Znalazłem  w internecie wykaz, ale jest cokolwiek stary bo sądząc z jego tytułu to z 2009 r.
Zależy mi na wykazie w formacie xls lub csv z adresami jednostek.
W pliku który znalazłem są następujące dane:
NRAP   ARCHIWUM PAŃSTWOWE   ID   NAZWAJEDNOSTKI   N   ADRES   KOD   MIEJSCOWOSC

Mapkę chciałbym sobie dokładną zrobić.  ;D

Na marginesie czy archiwa nie powinny udostępniać danych publicznych na portalu: www.danepubliczne.gov.pl Biblioteka Narodowa jest tam z 2 zbiorami. To mógłby być jeden z dodatkowych kanałów promocji.

To ciekawy problem od strony prawnej, bo w sumie w ustawie nie ma mowy o prowadzeniu "wykazu jednostek pod nadzorem". Zresztą nie ma takiego pojęcia. To jest potoczne określenie archiwistów państwowych, wynikające z wewnętrznych regulacji, które nakazywały archiwom takie zestawienia prowadzić i aktualizować co roku. Ponieważ skoro w tych podmiotach były archiwa zakładowe, a kontrole archiwów państwowych ograniczały się do kontroli archiwów zakładowych, składnic akt i jednostek z powierzonym zasobem, to takie wykazy tworzono... Oczywiście wiemy, że źródłem tych wykazów były akty ustalenia na podstawie art. 33, ale choć NDAP wydawał taki akt, to i tak do wykazu wpisywało właściwe archiwum  :D Ot taki paradoks...
Trochę się pozmieniało po listopadzie 2015 r., ale chyba nie w tej sferze. Wystarczy popatrzeć do instrukcji do NiKA.

A niezależnie od powyższego udostępnianie takich wykazów wcześniej prowadziło do konstatacji u niektórych podmiotów, ze skoro ich tam nie ma, to ich prawo nie dotyczy i mogą robić z dokumentacją co chcą  ;D

Z instrukcji do NiKA wynika, że to właśnie w NiKA są te "wykazy".