Autor Wątek: Moduł do opracowywania dokumentów papierowych i pergaminowych w ZoSIA  (Przeczytany 3193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Margot

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Kobieta
[Jeśli w złym miejscu umieściłam temat, uprzejmie proszę szanownych moderatorów o przesunięcie :)]

Czy ktoś z kolegów i koleżanek opracowywał już coś w świeżutkim nabytku myśli technicznej, czyli module do opracowania pergaminów i papierów? Podzielicie się wrażeniami?

Na razie widziałam to najmłodsze dziecko NAC-u ;) tylko na wiki zosiowym. Podchodzę do tego trochę jak do jeża... ;)

Problematyczne dla mnie:

Cytuj
"Blok "Dane podstawowe" - umożliwia wprowadzenie daty dokładnej lub daty szacowanej opisywanego dokumentu. "

-> dlaczego jednej??

Mam papier, o taki:
[Kopia nieuwierzytelniona].
1) Krzysztof Taranowski, kanclerz warszawski, sekretarz królewski, wydaje instrukcję dla Piotra Korycińskiego, posła do [Karola II], króla hiszpańskiego w sprawie niebezpieczeństwa ze wschodu.
2) [Przekład].
Daty:
1) 1679, 2) 1849.05.

Pod jedną sygnaturą mamy instrukcję poselską i przekład instrukcji. Data w ZoSI tylko dla samej instrukcji?...

Inny przykład:
1) Jakub Anastazy, kasztelan bełski i Józefa z Drohojowskich Woroniczowie, małżonkowie, zawierają intercyzę ślubną z Ignacym Działyńskim, wojewodzicem kaliskim, w związku ze ślubem ich córki Szczęsnej Woroniczówny.
2) Stanisław August, król polski potwierdza powyższą intercyzę.
Daty: 1) 1782.08.26; 2) 1782.12.18

I kolejny:
1) Wypis z ksiąg radzieckich m. Starej Warszawy (1694.03.24, Varsaviae): burmistrz i rajcy m. Starej Warszawy darowują jezuitom warszawskim grunt nad Wisłą, należący do szpitala Św. Ducha, pod pewnymi warunkami.
2) Sumariusz dokumentów z lat 1424-1659 dotyczących młynów nad rzeką "Drzasna" [Drna] k. Warszawy.
3) "Wymiar gruntu szpitalnego w posesji wielebnych 00 jezuitów zostającego przy praesentiej wielmożnych JWPP komisarzy JKMci".

Daty: 1) 1694.03.24; 2) [1424-1659]; 3) 1726.06.18

Którą wybrać? Każda jest ważna.
______________________

I jak tu żyć? Tyle dylematów... ;) Oczywiście to niewielki procent całości zbioru, ale i takie przykłady się zdarzają...
Per aspera ad astra?

Offline Henryk Niestrój

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Mężczyzna
    • Arcaion
Nie bardzo rozumiem w czym problem. Podane daty odnoszą się do różnych dokumentów względnie obiektów w ramach jednostki i każdy z nich może mieć odrębną datę. Na tej samej zasadzie, jak w przypadku dokumentu, w którym wystawca potwierdza wcześniejszy dokument (albo kilka dokumentów): każdy insert będzie obiektem z własną datą.
Quieta non movere
http://arcaion.pl

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Do systemu ZoSIA w przyszłości planuje się zmigrowanie danych z baz SCRINUM. Póki co trzeba je będzie przeanalizować ze względu na kilka wersji tych baz. Prace w NAC mają się rozpocząć jeszcze w tym roku  ;)

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Takie fajne cóś mam.
Poszyt współcześnie oprawny, a w nim 2 rzeczy:
1) Tłumaczenie (dokonane w 1666, wydane drukiem w 1667) dokumentu z 1660, który transumował dokument z 1637.
2) Wypis (rękopiśmienny) z księgi m. Kazimierza (kodeks przywilejów, wpisu w księdze dokonano prawdopodobnie w 1588) dokumentu z 1524, brak daty dokonania wypisu, ale właśnie lata 60. XVII w., równocześnie z wypisem wykonano też jego tłumaczenia na polski.

Trochę mi to bobu zadaje. Chyba chciałbym też mieć taką możliwość dodawania pola z datami, które służą wyszukiwarce, jak w przypadku dokumentacji aktowej.
Faktyczna data powstania tych materiałów to jednego 1667, a drugiego lata 60. Mam możliwość actum i datum, czy daty szacowanej, mam możliwość dania obiektów. Choć przyznam się bez bicia, że bardziej podoba mi się opis tego poszytu jako 1 j.i., bez obiektów, bo jak inaczej odbiorca coś z tego zrozumie?.
W tym wypadku wpadam już w schizofrenię, czy przypadkiem nie powinno się do obiektów wstawić podobiekty?

Offline Zbigniew Marek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Mężczyzna
Od lat w stosowanych bazach danych no i metodyce archiwalnej (rzecz jasna) tworzymy coraz to nowe poziomy (podpoziomy) opisu:
był zespół ? jest zespół ? szczątek zespołu ? pojawiający się tu i ówdzie podzespół,
była seria, jest seria ? podseria ? popodseria itd.,
była jednostka, jest jednostka inwentarzowa ? jednostka archiwalna.

W końcu pojawił się obiekt, to dlaczego nie zastosować tego samego mechanizmu i nie zrobić podobiektu ? popodobiektu itd.?  :D

Tylko jak te wszystkie serie, podserie, popodserie, itd., jednostki inwentarzowe, jednostki archiwalne, obiekty, podobiekty, popodobiekty itd. wrzucimy do jednego inwentarza to co tu jest jednostką inwentarzową ...? Aha, ale to inny wątek ...  ;)

pzdr

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Przy okazji, może drobiazgi, ale ważne.
1) Nie da się zaznaczyć i skopiować, po odnalezieniu dokumentu w wyszukiwarce, pól wyszarzonych, m.in. regestu. W jednostkach aktowych, czy innych, się da.
2) Jeszcze nie ma w "Zakresie wyszukiwania" możliwości zaznaczenia dokumentu perg/pap. Rozumiem, że to kwestia czasu.