Autor Wątek: kancelaria biskupia  (Przeczytany 1282 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline siostra

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 3
kancelaria biskupia
« dnia: Grudzień 27, 2016, »
 Szczęść Boże
Kochani bardzo dziękuję za pomoc wszystkim którzy odpowiedzieli na mój problem. Przyszło mi jednak do głowy że powinnam coś więcej napisać na temat dokumetów do których tworzę katalog to może komuś jeszcze przyjdzie do głowy jakiś pomysł. Dokumenty te to Zespłó Akt kard. K. Wojtyły.  Problem polega na tym, że te dokumenty
zarówno spuścizna jak i ścisła kancelaria u nas schodzą z kancelarii
ordynariusza. I w wypadku Wojtyły są już połączone w jeden zbiór od przynajmniej od
30 lat. Nie chciałabym więc rozdzielać tego zespołu ze względu tez na szacunek
do osoby która je opisała tak jak dostała z kancelarii ordynariusza. (Tak
przypuszczam, ale do końca nie wiem). Proszę więc o poradę jak przedstawić w
katalogu, że w skład zespołu wchodzi spuścizna i kancelaria, tak żeby tego
zespołu już tak jak pisałam wyżej jakoś ułożonego nie rozdzielać. By moja
interwencja była jak najmniejsza. Proszę o poradę czy mogę np. katalog podzielić na dwie części:
(spuścizna i kancelaria) ale zachować ciągłość sygnatur (sygnatury będą nadane nowe)
Pozdrawiam serdecznie
s. Karola

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: kancelaria biskupia
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2016, »
Najlepiej w takiej sytuacji oddzielić akta urzędowe od prywatnych i zrobic dwa odrębne zespoły.
Ale rozumiem, że mogą występować rozmaite okolicznosci, które uniemożliwiają takie postępowanie.
W takim przypadku koniecznie należy zaznaczyć w inwentarzu odrębnosć poszczególnych części i najlepiej wydzielic je w osobne serie: np. Materiały pochodzenia urzędowego i Materiały pochodzenia prywatnego (oczywiscie wskazane jest utworzenie podserii w ramach tych serii, jesli materiały są różnorodne, wtedy dla większego porządku  warto je usystematyzować). Sygnatura powinna być jednolita przez cały zespół od 1 do n (niezależnie od serii).
Przykładem takiego rozwiązania jest uporządkowanie zespołu w Archiwum Państwowym w Poznaniu: Spuscizna Józefa Paczkowskiego, przedwojennego Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, gdzie są materiały prywatne, a także urzędowe: http://searcharchives.pl/53/999/0/?q=paczkowski+XARCHro:53+XTYPEro:zesp&order=syg_order&wynik=2&rpp=15&page=1#tabSerie

Powodzenia :)

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: kancelaria biskupia
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2016, »
Trochę nie w temacie, ale wydaje mi się, że Hania bardzo to jasno napisała, jak podejść do dokumentacji. Czy te akta były już jakoś udostępniane? Dla ogółu lub dla procesu beatyfikacji/kanonizacji? Były treścią jakichś pozycji wydawniczych? Czy też mają charakter unikatowy albo nie mogą być udostępniane?