Internetowe Forum Archiwalne > Udostępnianie

Użytkownicy w apach: dyskusja po zjeździe IFAR

(1/4) > >>

Hanna Staszewska:
Proponuję kontynuować dyskusję o użytkownikach w archiwach państwowych tutaj, dla przypomnienia link do wątku, gdzie dyskusja się zaczęła:
http://www.ifar.pl/index.php/topic,2922.75.html

Na Zjeździe padła propozycja wspólnego spotkania w NDAP archiwistów i użytkowników.
Uważam, że to swietny pomysl.
Jak zatem zachęcić użytkowników, żeby przyszli i porozmawiali z nami?

Hadrian:
Prawdopodobnie jedyna droga, aby porozmawiać z użytkownikami na żywo to zdefiniowanie ich grup, które mogą mieć własne sprecyzowane odczucia i opinie, np. genealodzy, naukowcy, studenci ... i wysłanie zaproszeń do organizacji, które mogą wydelegować swoich przedstawicieli na spotkanie.
Natomiast, aby dotrzeć do "szarego" użytkownika można by w pracowniach wyłożyć ankiety satysfakcji (dołączać do zgłoszenia użytkownika?) gdzie w sposób anonimowy wyrażą swoje opinie na temat obsługi. Na tej podstawie możliwe będzie wyciągnięcie wniosków na temat konkretnych AP i sieci jako całości.
Trzeba by jednak zapewnić wypełniającym je użytkownikom poczucie, że to co napiszą, jeżeli opinie będą negatywne, nie zostanie w jakiś sposób użyte przeciwko nim przez archiwistów. Może więc coś w rodzaju niebieskiej skrzynki, która funkcjonowała kiedyś w szkołach, gdzie anonimowo wrzucało się zgłoszenie, a dostęp do jej zawartości miał jedynie pedagog?

Ela Czajka:
Uważam, że spotkanie z użytkownikami to świetny pomysł. Wydaje nam się, że umiemy się nimi zajmować, a może oni mają inne odczucia? Podejrzewam, że będzie opór części środowiska archiwalnego, sama usłyszałam opinię, że za bardzo otwieramy się na ludzi, że kolejnym krokiem pewnie będzie otwarcie magazynów. Mam nadzieję, ze to jednak skrajna opinia.
A dotrzeć można wszelkimi kanałami. Po co w archiwach strony internetowe, fejsbuki i twitery? Również do kontaktu z użytkownikami. Tam można zachęcać np. do wypełniania ankiet on-line. I to o czym wspomniał Hadrian - niebieskie skrzynki, do których ma dostęp np. tylko dyrektor lub wyznaczony przez niego pracownik (spoza udostępniania)

Rafał Rufus Magryś:
Szanowni,


porządkowo bo chyba Hania przeoczyła mój post - dyskusja o udostępnianiu - również w tym kontekście co na Zjeździe była również tutaj:

http://www.ifar.pl/index.php/topic,560.0.html

lub (oczywiście piszę to z duuuuuuużym ;)... tutaj:
http://www.ifar.pl/index.php/topic,591.0.html

Pozdrawiam,

Anna Sobczak:
Dodam chyba jeszcze nigdy nie poruszany u nas wątek: rodzic - użytkownik z dzieckiem robiący kwerendy... Czy archiwa są gotowe?

Jeśli iść do przodu to tylko na całego!

Więcej po niemiecku: https://archive20.hypotheses.org/3945

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej