Autor Wątek: Popularyzacja inaczej  (Przeczytany 1521 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Popularyzacja inaczej
« dnia: Listopad 27, 2016, »
W sobotę 26 listopada byłam na niezwykłej uroczystości pn. ?Peregrynacja Zbyluta do źródeł? http://www.szlakpiastowski.pl/?/115-peregrynacja-dokumentu-?
Z okazji wpisania na Listę Krajową UNESCO najstarszego dokumentu, aktu fundacji klasztoru cystersów w Łeknie (koło Wągrowca), przechowywanego w dwóch kopiach: w Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie mieszkańcy Łekna z niezwykle energicznym wójtem na czele urządzili świetną imprezę: dokumenty w asyście policji i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa zostały na kilka godzin przewiezione do Łekna i wystawione w miejscowym kościele. Uroczystą Mszę św. odprawiał Prymas Polski W. Polak, wygłaszając piękne kazanie. Przemawiał m.in. Naczelny Dyrektor Wojciech Woźniak, odczytano list od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kościół był pełen ludzi, miejscowe Towarzystwo Miłośników Łekna świetnie wszystko przygotowało: widać było współdziałanie parafii, strażaków, szkoły, ośrodka kultury itd. Czuło się ducha wspólnoty i dumę z lokalnej tradycji i historii (wieś była udekorowana flagami!).
I to wszystko zorganizowano wokół dokumentów archiwalnych.
Bardzo piękna, wzruszająca i autentyczna uroczystosc.  :)

Offline Jaca

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 13
Odp: Popularyzacja inaczej
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2016, »
Coś świetnego, czytając relacje powtarzałem na głos, co chwilę: wow, wow, wow. Żałuję, że nie słyszałem wcześniej o tym wydarzeniu, musiało robić niesamowite wrażenie.

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Popularyzacja inaczej
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 28, 2016, »

Offline nikodem.b

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 144
Odp: Popularyzacja inaczej
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2016, »
przechowywanego w dwóch kopiach: w Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie
Ciekawe, co stało się z oryginałem. Pewnie jakiś wraży niemiecki cysters przemycił pod habitem do Reichu :D
Ale, ale...warto może podpowiedzieć Kościołowi, że jest parę groszy do odzyskania od Skarbu Państwa za udzielenie "darowizny" archiwom państwowym z dokumentów klasztornych. Słusznym i zbawiennym wydaje się też, by ta kolekta odbyła się z funduszu wynagrodzeń pracowników apów (nie zaś z inwestycji, jak w przypadku spadkobierców Tarnowskich), tym bardziej, że, jak ćwierkają archiwalne wróbelki, uposażenia archiwistów w dobie "dobrej zmiany" mają wzrosnąć tak, iż mogą miejscami nawet przekroczyć zarobki kasjerów-sprzedawców czołowych hipermarketów w Polsce. Czego z serca życzę. A tymczasem, jak się dowiaduję, w apach strzelają korki od szampanów, którymi z niebywałym entuzjazmem witany jest już Nowy Retrokonwersyjny  2017 rok ;D
pozdrawiam
Nikodem bardzo be

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Popularyzacja inaczej
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2016, »