Autor Wątek: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych  (Przeczytany 10870 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 08, 2017, »
wow access 97 mega!!!

Tabelki na serwerze 97, końcówki użytkowe 2007.

Panie Marku, Pana osądy są zbyt daleko posunięte.
1. Jesteśmy pewni co Wykonawca może zaimportować i co zostało z nim wspólnie uzgodnione.
2. Wiemy, "w czym archiwa mają ewidencję do bibliotek". I zapewniam - tak jak wcześniej napisałem - bazy access nie będą migrowane.
Punkt 3. dodam od siebie. Nawet nie musiałem zaglądać do corocznych sprawozdań, bo takie zestawienie mamy przygotowane już dawno.

Panie Michale to proszę uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić z jakich formatów jest możliwy import. Jakoś nie bardzo uśmiecha nam się klepanie 10K rekordów ręcznie więc postaramy się przenieść do czegoś bardziej strawnego dla wykonawcy.
Proszę tego nie traktować jako bezzasadne krytykanctwo , ale wcześniejsza informacja "przenieście to co macie do sql, postgre, cokolwiek bo z accessa nie przejdą" byłaby odebrana zupełnie inaczej  jak
Bazy access na pewno nie będą migrowane. Czy przepisać? Być może. Tego na szkoleniu dowie się osoba odpowiedzialna (mająca w zakresie zadań) za opiekę nad zasobem bibliotecznym.
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 08, 2017, »
Mam podstawowe pytanie: czy ten system będzie obowiązkowy dla archiwów?

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 09, 2017, »
Dlaczego KOHA a nie jakiś inny darmowy system biblioteczny? Czy jest dużo lepsza od innych dostępnych?

Czy można uzyskać wgląd do dokumentacji projektu? Interesuje mnie opis rekordów bibliotecznych, szczególnie hasła przedmiotowe...

Kto jest wykonawcą wdrożenia w APach?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2017, wysłana przez Anna Sobczak »
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 10, 2017, »
Czy katalog będzie dostępny online?

Czy będzie to zrobione jako jeden katalog, do którego wszystkie biblioteki dodają książki, czy każda biblioteka będzie miała swój katalog?
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 10, 2017, »
Nie jest przewidziany import baz danych z innych archiwów ze względu na formaty MARC21 i Z39.50 o czym było m.in. w piśmie do APów.
Tak, system będzie jeden, obowiązkowy.
System KOHA jest systemem opartym na wolnej licencji. Dostępne darmowe systemy biblioteczne nie spełniły oczekiwań. Inne systemy komercyjne przewyższały budżet projektu. System będzie pobierał dane m.in. z KaRo czy NUKAT. Wdrożenie odbędzie się centralnie (jedno), natomiast archiwa będą posiadały dostęp do swoich kont (bez instalacji dodatkowego oprogramowania u siebie). Zasób będzie prezentowany w internecie pod jednym adresem - w katalogu OPAC. Użytkownik będzie mógł przeglądać cały zasób (wszystkie archiwa) lub zawęzić poszukiwania do wybranego/-ych. Opis bibliograficzny danej publikacji będzie można dodać do systemu tylko raz - nie duplikuje się go - archiwa, które będą posiadały daną poblikację nie będą takiej ponownie opisywać, ich rola sprowadzi się tylko do zaznaczenia/dodania informacji o posiadanym egzemplarzu/-ach.

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 15, 2017, »
Brzmi bardzo dobrze!

A wg jakiego standardu będą opisywane książki? Jaki system haseł przedmiotowych/deskryptorów?

Kto wdraża?
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 19, 2017, »
Aniu,
opis bibliograficzny wg MARC21. Hasła przedmiotowe - tutaj mogę powiedzieć, że Pani współkoordynator po stronie NDAP - wspomniała, że umowa przewiduje także własne słowniki. Wykonawcą jest polska firma ;) KOHA w wersji podstawowej nie posiada polskiego tłumaczenia ani wszystkich modułów. Wykonawca wykonał tłumaczenie na język polski i zaimplementował wszystkie dostępne moduły - oprócz tego związanego z tzw. biblioteką cyfrową.

Offline J.BB

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 15, 2018, »
Dzień dobry, bardzo jestem ciekawa - archiwiści-bibliotekarze, jak Wam się pracuje w KOSZe? ;-)

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 22, 2018, »
I jak system KOHA w archiwach?
Wdrożony?
Przypomnę, że wg zapowiedzi przedstawicieli NDAP system miał być wdrożony w 2017 r.
Udało się? Mamy już połowę marca 2018 r.


Offline Marcin Buczek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 23, 2018, »
Lublin śmiga od 1 stycznia. Zamość testuje ale pewnie jeszcze w tym roku przejdziemy na podstawowy. Pierwsze wrażenia od strony użytkownika są jak najbardziej pozytywne za wyjątkiem koloru czcionki zbyt jasny powinien być #000000 (czarny). Od strony bibliotekarza z tego co słyszałem od naszego problem jest z konfiguracja drukarek i czytnika ale pewnie to jeszcze w tym miesiącu pokonamy i będzie wszystko ok. Ogólnie system jest dobry w końcu mamy jeden system do katalogowania publikacji. Jestem pewien że dzięki temu systemowi światło dzienne ujrzy wiele perełek bibliofilskich znajdujących się w zbiorach bibliotek archiwów.

Offline zo_non.sense

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 25, 2018, »
I jak system KOHA w archiwach?
Wdrożony?
Przypomnę, że wg zapowiedzi przedstawicieli NDAP system miał być wdrożony w 2017 r.
Udało się? Mamy już połowę marca 2018 r.

System został wdrożony! Yupiii :) Jestem z tego milowego kroku bardzo zadowolona! Biblioteki archiwalne mają się czym chwalić i mam tu na myśli bogaty księgozbiór, nie tylko dziedzinowy! 

Katalog dostępny jest tu i można zwiedzać:

http://koha.archiwa.gov.pl/cgi-bin/koha/opac-main.pl


Wdrożenie systemu wcale nie równa się, że wszystko się w nim znajdzie na JUŻ. Zresztą na szkoleniu dostaliśmy zapewnienie od dyr Macieja Zdunka, że żadnego "dedline" NDAP nie przewiduje. I bardzo dobrze, bo przed wieloma archiwami długa droga na 1. zaprowadzenie porządku w księgach inwentarzowych (rozdzielenie książek i wydawnictw ciągłych) i nadanie nowych sygnatur, 2. kopiowanie opisów, 3. tworzenie własnych opisów, 4. uzupełnianie opisów o lokalne dane /sygnatura, egzemplarze/dostępność]. Będzie to proces, który trwa i będzie trwał długo, biorąc pod uwagę wyniki ankiety, którą pozwoliłam sobie przeprowadzić na potrzeby referatu - tylko w 12 archiwach, spośród 23, które mi ankietę do tej pory wypełniły, bibliotekarz zatrudniony jest na cały etat - w pozostałych na 1/2 etatu lub na "dokładkę" do innych czynności. Zatem na pewno to potrwa. Bardzo dobrze, że powstał katalog wzorcowy z katalogów bibliotek pracujących w MAK lub innych systemach bibliotecznych, no i że będzie można używać protokołu Z39 do kopiowania opisów z innych bibliotek (bazy BN, NUKAT, KARO stoją dla nas otworem). Niemniej jednak do pełnej radości nam daleko. No i trzeba się będzie "przemęczyć" przez ten okres przejściowy, kiedy trzeba będzie szukać i w starym i w nowym katalogu.

Ważne, że ktoś w końcu posłuchał głosu rozsądku ;) i dał się przekonać 1. udostępnienia on-line wszystkich zbiorów bibliotek AP w jednym miejscu i 2. wyjścia z ukrycia , 3. ujednolicenia katalogów i stajemy się w końcu dostępni i otwarci, do mobilności jeszcze nam trochę brakuje ;)

Koha, lubi, szanuje...