Internetowe Forum Archiwalne > System informacji o zasobie archiwów państwowych

Jednolity System Biblioteczny dla Archiwów Państwowych

<< < (6/6)

zo_non.sense:

--- Cytat: Hanna Staszewska w Marzec 22, 2018, ---I jak system KOHA w archiwach?
Wdrożony?
Przypomnę, że wg zapowiedzi przedstawicieli NDAP system miał być wdrożony w 2017 r.
Udało się? Mamy już połowę marca 2018 r.

--- Koniec cytatu ---

System został wdrożony! Yupiii :) Jestem z tego milowego kroku bardzo zadowolona! Biblioteki archiwalne mają się czym chwalić i mam tu na myśli bogaty księgozbiór, nie tylko dziedzinowy! 

Katalog dostępny jest tu i można zwiedzać:

http://koha.archiwa.gov.pl/cgi-bin/koha/opac-main.pl


Wdrożenie systemu wcale nie równa się, że wszystko się w nim znajdzie na JUŻ. Zresztą na szkoleniu dostaliśmy zapewnienie od dyr Macieja Zdunka, że żadnego "dedline" NDAP nie przewiduje. I bardzo dobrze, bo przed wieloma archiwami długa droga na 1. zaprowadzenie porządku w księgach inwentarzowych (rozdzielenie książek i wydawnictw ciągłych) i nadanie nowych sygnatur, 2. kopiowanie opisów, 3. tworzenie własnych opisów, 4. uzupełnianie opisów o lokalne dane /sygnatura, egzemplarze/dostępność]. Będzie to proces, który trwa i będzie trwał długo, biorąc pod uwagę wyniki ankiety, którą pozwoliłam sobie przeprowadzić na potrzeby referatu - tylko w 12 archiwach, spośród 23, które mi ankietę do tej pory wypełniły, bibliotekarz zatrudniony jest na cały etat - w pozostałych na 1/2 etatu lub na "dokładkę" do innych czynności. Zatem na pewno to potrwa. Bardzo dobrze, że powstał katalog wzorcowy z katalogów bibliotek pracujących w MAK lub innych systemach bibliotecznych, no i że będzie można używać protokołu Z39 do kopiowania opisów z innych bibliotek (bazy BN, NUKAT, KARO stoją dla nas otworem). Niemniej jednak do pełnej radości nam daleko. No i trzeba się będzie "przemęczyć" przez ten okres przejściowy, kiedy trzeba będzie szukać i w starym i w nowym katalogu.

Ważne, że ktoś w końcu posłuchał głosu rozsądku ;) i dał się przekonać 1. udostępnienia on-line wszystkich zbiorów bibliotek AP w jednym miejscu i 2. wyjścia z ukrycia , 3. ujednolicenia katalogów i stajemy się w końcu dostępni i otwarci, do mobilności jeszcze nam trochę brakuje ;)

Koha, lubi, szanuje...


Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej