Autor Wątek: Technik archiwista - szkoły policealne  (Przeczytany 11806 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olgaaa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Technik archiwista - szkoły policealne
« dnia: Listopad 19, 2016, »
Cześć,
powiedzcie mi - co myślicie o dwuletnim kierunku technik archiwista w szkole policealnej takiej jak np. Cosinus, który kończy się dwoma państwowymi egzaminami tj. Organizacja i prowadzenie archiwum (A.63.) oraz Opracowywanie materiałów archiwalnych (A.64)? Był ktoś może?

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna

Offline olgaaa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2016, »
dzięki, ale liczyłam na jakąś większą liczbę odpowiedzi, przede wszystkim aktualnych

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2016, »
Na początek może oceń, ile szkół ma uruchomiony nabór na taki kierunek i czy są różne roczniki. Z mojego doświadczenia wygląda to tak, że ten kierunek nie jest za bardzo popularny. W tamtym roku w moim mieście był tylko w jednej szkole przez pierwszy semestr i się nie utrzymał z powodu małej liczby uczniów. Zastanów się czy w takim przypadku nie szkoda Twojego czasu? Ewentualnie czy byłaby możliwość przeniesienia się gdzie indziej, aby kontynuować naukę. Może na początek kurs archiwalny byłby lepszym rozwiązaniem?
Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru :)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Ela Czajka

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 02, 2016, »
Miałam okazję prowadzić część zajęć na kierunku technik archiwista w szkole samorządowej. Większość słuchaczy to były osoby, które zostały wysłane na kurs przez swoich pracodawców, bo miały w przyszłości zająć się składnicami albo już to robiły. A kurs był bezpłatny oraz w weekendy, co dla pracodawców było dużym plusem.
Ukończenie takiego kursu nie da Ci żadnego papierka. Aby uzyskać tytuł technika archiwisty należy zdać dwa egzaminy (oba podzielone na część teoretyczną i praktyczną). Musisz również zapewnić sobie 4 tygodnie praktyk (2 po pierwszej części kursu i 2 po drugiej), i na to skarżyli się kursanci, bo na ten czas należało wziąć urlop u pracodawcy. W związku z czym większość z nich wypisane te praktyki miała fikcyjnie.
Według mnie zrobienie kursu kancelaryjnego przyniesie ten sam efekt, w znacznie krótszym czasie.

Offline olgaaa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2016, »
Na początek może oceń, ile szkół ma uruchomiony nabór na taki kierunek i czy są różne roczniki. Z mojego doświadczenia wygląda to tak, że ten kierunek nie jest za bardzo popularny. W tamtym roku w moim mieście był tylko w jednej szkole przez pierwszy semestr i się nie utrzymał z powodu małej liczby uczniów. Zastanów się czy w takim przypadku nie szkoda Twojego czasu? Ewentualnie czy byłaby możliwość przeniesienia się gdzie indziej, aby kontynuować naukę. Może na początek kurs archiwalny byłby lepszym rozwiązaniem?
Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru :)

marcia a możesz mi powiedzieć jaka to szkoła? rzeczywiście chciałabym uniknąć sytuacji zamknięcia kierunku po semestrze bo szkoda czasu....

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 07, 2016, »
To była Nova w Olsztynie.
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline olgaaa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 07, 2016, »
dzięki marcia za info.
dowiadywałam się wczoraj jak wygląda to w Cosinusie i babeczka powiedziała mi że u nich takie sytuacje się nie zdarzają, ale to może też przez to że Olsztyn jest troche mniejszy niż moje miasto....


Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2016, »
Jestem tego samego zdania. Wierzę, że u Ciebie będzie dobrze :)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Mikołaj Nowacki

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2017, »
Sporym problemem dla uczniów szkół policealnych, konkretnie Cosinusa i Żaka jest znalezienie miejsca obowiązkowych praktyk. Umowy jakie proponują te szkoły potencjalnym organizatorom są niezgodne z obowiązującym rozporządzeniem MEN z 15 grudnia 2010 w sprawie praktycznej nauki zawodu, konkretnie nie zawierają jednego wymaganego obligatoryjnie elementu, wskazanego w paragrafie 7 tego aktu prawnego - określenia kosztów praktycznej nauki zawodu i sposobu jego poniesienia przez strony. W jednostkach państwowych, a tylko tego typu podmioty posiadają archiwa zakładowe, podjęcie współpracy z Cosinusem etc. na proponowanych przez szkoły zasadach jest już od lat kwestionowane przez kontrolerów i audytorów. Uczniom pozostają więc do nauki składnice akt w firmach prywatnych, ewentualnie firmy świadczące usługi archiwalne

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 21, 2017, »
W jednostkach państwowych, a tylko tego typu podmioty posiadają archiwa zakładowe, ...

Nie tylko  ;)

Offline Śpioszek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2017, »
A co konkretnie jest kwestionowane przez kontrolujących?

U nas była dziewczyna na praktykach, bodajże z Żaka, nic nadzwyczajnego szkoła nie żądała. Standardowo był program praktyk, dziennik, opinia...

Inna sprawa kto w takich szkołach uczy i i jak to wygląda. Pół biedy jak pozyskają archiwistę z doświadczeniem, ale płacą wykładowcom bardzo słabo, zajęte są całe weekendy i ogrom pracy, jaki trzeba włożyć w przygotowanie zajęć jest niewspółmierny, więc często gęsto są to osoby z przypadku. Z autopsji wiem, ze potrafią zatrudnić człowieka tuż po studiach, który sam jeszcze nie do końca wie jak nabytą wiedzę przełożyć na praktykę, co dopiero kogoś czegoś nauczyć.... :o

Zgadzam się więc z Elą- kurs kancelaryjno archiwalny I i II stopnia przyniesie podobny efekt w krótszym czasie, trzeba co prawda zapłacić, ale na pewno poprowadzi go archiwista z prawdziwego zdarzenia :)


Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 25, 2017, »
mam nadzieje że nie jestem osobą z przypadku :|

Offline Mikołaj Nowacki

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 26, 2017, »
A co konkretnie jest kwestionowane przez kontrolujących?

U nas była dziewczyna na praktykach, bodajże z Żaka, nic nadzwyczajnego szkoła nie żądała. Standardowo był program praktyk, dziennik, opinia...
Najwyższa Izba Kontroli z reguły kwestionuje brak następujących elementów w umowach autorstwa Cosinusa i Żaka ( to dokładny cytat z protokołu kontroli, na szczęście nie w mojej instytucji ):

"- nie zawarto w nich postanowień wymaganych § 7 ust. 3 pkt 8  rozporządzenia MEN w sprawie praktycznej nauki zawodu, tj. dotyczących sposobu ponoszenia przez strony umów kosztów realizacji praktycznej nauki zawodu wraz z kalkulacją tych kosztów, z uwzględnieniem § 9 wymienionego rozporządzenia,

- w umowach nie zostały wyszczególnione prawa i obowiązki stron, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 7 rozporządzenia w sprawie praktycznej nauki zawodu,

- nie został załączony program nauczania, co jest niezgodne z § 7 ust. 4 rozporządzenia w sprawie praktycznej nauki zawodu".

Dwa tygodnie temu musieliśmy z przykrością odmówić przyjęcia całej grupy przyszłych archiwistów z Cosinusa. Po lekturze umowy veto założył nasz prawnik.

Offline Irena43

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Technik archiwista - szkoły policealne
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 20, 2017, »
Brałam udział w szkoleniu na technika archiwistkę w żaku i niestety musiałam szybko zrezygnować, bo nauczyciele mieli naprawdę wywalone czy czegokolwiek nauczą. Na szczęście w Cosinusie wszystko było już ok  :)