Internetowe Forum Archiwalne > Projekty wskazówek metodycznych

projekt w sprawie brakowania dokumentacji z zasobu własnego archiwów

(1/3) > >>

Hanna Staszewska:
Na stronie NDAP pojawił się projekt zarządzenia w sprawie brakowania dokumentacji z zasobu własnego archiwów państwowych https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/prawo-archiwalne/projekty-wskaz%C3%B3wek-metodycznych
Projekt powstał w CKM i jest w tej chwili opiniowany przez archiwa, a także, mam nadzieję, podyskutujemy o nim tutaj.
Można tez przesyłać uwagi do 30 listopada 2016 r. na adres ndap@archiwa.gov.pl
A uwagi przedstawione na IFARze na pewno zostaną omówione na posiedzeniu CKM razem z uwagami z archiwów.
W jednym zdaniu: projekt ma uproscić procedurę i przywraca dyrektorom archiwów prawo do zatwierdzania wartosciowania, bez angażowania w to Naczelnego Dyrektora. Aktualnie obowiązujące przepisy absolutnie nie sprawdziły się ( o projekcie z 2009 r. dyskutowalismy tutaj  http://www.ifar.pl/index.php/topic,1176.0.html, szkoda, że nikt nas wtedy nie słuchał :().
Ale nie ma co rozpamiętywać, zapraszam do dyskusji 8)

Bolek:
Zastanawiam się po co przenosić do wniosku na brakowanie zapisy, które są obecne we wstępie do zespołu lub odpowiedniej bazie (ZOSiA/SEZAM) ? pkt 2 b, 2 d częściowo 2 f Instrukcji będącej załącznikiem do projektu zarządzenia.

Czy pod w zapis w pkt 2 f, można podciągnąć sytuację, że brakujemy np. wyciągnięte z jednostek sprawozdania za okresy krótsze przy zachowaniu sprawozdań rocznych, albo występujące w danym zespole wtórniki lub kopie tych samych pism ?

Bolek:

--- Cytuj ---§ 2
1.   Wartościowania dokonuje osoba opracowująca zespół lub zbiór archiwalny, w porozumieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej archiwum właściwej do spraw opracowania zasobu lub osobą odpowiedzialną za opracowanie zasobu w archiwum, a w przypadku oddziału zamiejscowego archiwum z kierownikiem tego oddziału.
--- Koniec cytatu ---
A co z przypadkiem gdy zespół jest opracowany, jest przy nim makulatura ale osoba go opracowująca już w archiwum nie pracuje? Myślę, że należało by w zapisie uwzględnić wyznaczenie osoby do przeprowadzenia brakowania zespołów, których sama nie opracowywała.

I ciekawostka nie ma daty granicznej brakowania akt. Czy można brakować np. akta z przed 1945 r. jeśli się to właściwie umotywuje?

Robert2000:
Sprzed 1945 r. nic bym za żadne skarby nie wybrakował.

Bolek:
A u nas robili jednostki z pustych niewykorzystanych formularzy bo były z przed 1945 r. :(

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej