Autor Wątek: Formy jednostek archiwalnych  (Przeczytany 2158 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adrian

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
Formy jednostek archiwalnych
« dnia: Październik 19, 2016, »
Witam! Nie wiem, czy piszę w dobrym miejscu. Jeżeli nie, proszę o przeniesienie do właściwego działu. Ale ad rem!
Zastanawiam się, jak traktować nietypowe formy jednostek archiwalnych. Oczywiście nie chodzi mi tu o poszyty, akta luźne, księgi czy fascykuły. Ale mam taką jednostkę, która jest w maszynopisie, zbindowana (albo potraktowana kołonotatnikiem). I tu pojawia się moje pytanie: czy jest jakaś metoda opisania tego. Ja zaznaczyłem: akta luźne z kołonotatnikiem, ale brzmi to dla mnie sztucznie. Proszę o odpowiedź.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Formy jednostek archiwalnych
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2016, »
Fajne pytanie :)
Luźne z kołonotatnikiem ;D
Gdybym miała to opisać w ZoSIA, to mam takie możliwosci: poszyt, księga, luzy, wiązane.
Wybrałabym poszyt, a w uwagach wpisałabym, że to kołonotatnik.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Formy jednostek archiwalnych
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2016, »
A dlaczego nie można usunąć tego zbindowania? Przecież to plastik.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Formy jednostek archiwalnych
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 27, 2016, »
Dokładnie, u nas każdy plastik jest usuwany, jeśli, oczywiście, jest to możliwe.

Offline Śpioszek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Formy jednostek archiwalnych
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 27, 2016, »
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami pracowni konserwatorskich ap jedynym słusznym i właściwym tworzywem sztucznym dopuszczalnych w materiałach archiwalnych jest polipropylen ;) Lepiej się nie zastanawiać z czego, co i jak, i po protu usunąć część niepożądaną zbindowania i zostawić luzy, żeby nie tworzyć kolejnych dodatkowych dziur w celu przeszycia, czy założenia klipsa (bo to również jest niezalecane- mam na myśli tworzenie dziur w trakcie porządkowania, tam gdzie ich nie ma;)

Offline Adrian

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
Odp: Formy jednostek archiwalnych
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 02, 2016, »
Wiem, że zasadniczo się metal z dokumentów, gdzieś czytałem, że plastik nie jest aż taki groźny (nie koroduje, nie utlenia się) i że można go zostawić. U nas plastik zostaje (właśnie w formie bindowania lub kołonotatnika). Dlatego też odpowiedź @Hanna Staszewska, że to poszyt jako typ, a w uwagach, że to kołonotatnik, jest dla mnie satysfakcjonująca. My się sililiśmy na jakieś dziwne formy, a tu najprostsza odpowiedź okazuje się najlepsza :) Dzięki.