Autor Wątek: szukajwarchiwach.pl  (Przeczytany 31439 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 31, 2017, »
Dziękuję w imieniu osób, które się nad kształtem naszej strony głowiły. :)

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 31, 2017, »
Tak, prostota niekiedy jest w zupełności wystarczająca. Użytkownik otrzymuje spis materiałów w jednym miejscu a  wszystko jest podlinkowane. Super!

Offline Kasia Zajkowska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 20, 2017, »
Prace nad nowym Szukaj w Archiwach idą pełną parą. Uruchomiliśmy konkurs na projekt graficzny serwisu. Więcej informacji: http://www.nac.gov.pl/konkurs-narodowego-archiwum-cyfrowego-na-projekt-logotypu-i-oprawy-graficznej-serwisu-szukaj-w-archiwach/ Jeśli znacie kogoś, kto mógłby wystartować w konkursie - przekażcie proszę informację, udostępnijcie na FB.

Offline archaik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 14
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 21, 2017, »
Projekt graficzny jest bardzo ważny, na pewno. Ale nie na obecny wygląd uskarżają się niektórzy innternauci. W wątku o czczeniu 100-lecia niepodległości piszą o trudnościach z wyszukiwaniem. A może wyniki wyszukiwania podzielić na dotyczące różnych części opisu - osobno zespoły, osobno jednostki, itp. podobnie do tego prostego wyszukiwania, jakie jest tutaj http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index.php?l=pl&mode=search&word=Radom&operator=and&word2=

Offline Kasia Zajkowska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 21, 2017, »
Projekt graficzny jest bardzo ważny, na pewno. Ale nie na obecny wygląd uskarżają się niektórzy innternauci. W wątku o czczeniu 100-lecia niepodległości piszą o trudnościach z wyszukiwaniem. A może wyniki wyszukiwania podzielić na dotyczące różnych części opisu - osobno zespoły, osobno jednostki, itp. podobnie do tego prostego wyszukiwania, jakie jest tutaj http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index.php?l=pl&mode=search&word=Radom&operator=and&word2=

Nowy projekt graficzny, to jeden z elementów modernizacji Szukaj w Archiwach. Oprócz tego zmieniamy m.in. układ elementów na stronie i dostosowujemy serwis do potrzeb użytkowników - wszystko na podstawie badań z użytkownikami, które odbyły się w maju.

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 09, 2017, »
było - 25 828 446
jest - 27 087 543
:)

A ile opisów jednostek jest teraz widocznych, to się da gdzieś podpatrzeć?

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 09, 2017, »
Da się  ;)
8 674 070 - tylko z archiwów państwowych

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 09, 2017, »
Dziękuję, Panie Ryszardzie. Mniej więcej tyle wynikło z moich obliczeń.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 06, 2017, »
Bardzo zainteresowało mnie wystąpienie PP Otmianowskiej i Zajkowskiej dotyczące modernizacji "szukaja" na zjeździe Ifar, zwłaszcza informacja o udostępnianiu użytkownikom możliwości korzystania z kont oraz wykorzystywaniu "chmur tagów". Mam dwie uwagi związane z tymi pomysłami - zastanawiam się jak nap będzie wyglądała chmura tagów powstałych z haseł indeksowych, jeśli tych haseł będzie np. 500 dla danej jednostki? Ale zapewne będzie osobna możliwość wyświetlenia c\y przeszukania tych haseł. Druga rzecz to śmiałe założenie, że użytkownicy sami będą tworzyć tagi - przyznam że nie bardzo w to wierzę, ale szczerze mówiąc to liczę na to że nie będę mieć racji :) To ciekawy eksperyment. Można go wzbogacić pozwalając zalogowanym użytkownikom dodawać opisy do jednostek które nie mają żadnych opisów, zwłaszcza zdjęć.
Jarek Orszulak

Offline Kasia Zajkowska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 06, 2017, »
Bardzo zainteresowało mnie wystąpienie PP Otmianowskiej i Zajkowskiej dotyczące modernizacji "szukaja" na zjeździe Ifar, zwłaszcza informacja o udostępnianiu użytkownikom możliwości korzystania z kont oraz wykorzystywaniu "chmur tagów". Mam dwie uwagi związane z tymi pomysłami - zastanawiam się jak nap będzie wyglądała chmura tagów powstałych z haseł indeksowych, jeśli tych haseł będzie np. 500 dla danej jednostki? Ale zapewne będzie osobna możliwość wyświetlenia c\y przeszukania tych haseł. Druga rzecz to śmiałe założenie, że użytkownicy sami będą tworzyć tagi - przyznam że nie bardzo w to wierzę, ale szczerze mówiąc to liczę na to że nie będę mieć racji :) To ciekawy eksperyment. Można go wzbogacić pozwalając zalogowanym użytkownikom dodawać opisy do jednostek które nie mają żadnych opisów, zwłaszcza zdjęć.

Bardzo dziękuję za miłe słowa. Ciekawa jest Pana uwaga dot. np. 500 haseł indeksowych dla jednostki. Nie spotkałam się do tej pory z jednostką, która miałaby tyle haseł indeksowych:) Jak dojdziemy do tego etapu, to będziemy musieli zweryfikować projekt funkcjonalny i zaprojektować chmury tagów tak, żeby były jak najbardziej funkcjonalne.
Co do użytkowników nadających tagi, to genealodzy w swoich serwisach i tak to robią - może zaczną i na SwA... Wiemy, że od pierwszego dnia uruchomienia zmodernizowanego serwisu nie będziemy mieć rzeszy tagujących użytkowników, ale od czegoś trzeba zacząć. Podczas badań z użytkownikami okazało się, że ludzie są skłonni tagować. Zobaczymy.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 07, 2017, »
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 07, 2017, »
Tak zastanawiam się jeszcze nad Waszym projektem i nasuwają mi się kolejne pytania:
- co będzie potrzebne do założenia konta w systemie - adres mailowy? dane osoby lub podmiotu? czy wszystkie konta będą mieć taki sam status? (podanie zweryfikowanych danych umożliwi więcej?)
- na co stawiacie - na ilość kont czy raczej na aktywność użytkowników? (wiem, banalne pytanie)
- czy aktywność użytkownika będzie premiowana? (np. jakieś bonusy, gadżety lub honory za określoną ilość dodanych tagów)
- czy myślicie o słowniku tagów (jakiś zestaw na wejście?)
- jak chcecie się zabezpieczyć przed trollowaniem, wulgaryzmami itp?

Moim zdaniem powinniście - zwłaszcza na początku - postawić na dwie rzeczy - fotografie i akta metrykalne.  Tu się powtórzę - w przypadku fotografii: umożliwcie użytkownikom dodawanie elementów opisu zdjęć, zabawę w identyfikację obiektów i osób. W tym drugim przypadku - nie wiem czy jest sens liczyć na to że genealodzy będą ponownie mozolnie wklepywać indeksy, które już raz tworzyli w swoich bazach. Chyba lepiej porozmawiać z nimi o możliwościach importu gotowych danych, problem to czy się zgodzą i różnice w standardach opisu.
Jarek Orszulak

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 08, 2017, »
Przykład takiej jednostki:
http://www.szukajwarchiwach.pl/45/338/0/10.1002/79#tabJednostka
Ja mam nawet lepszą http://www.szukajwarchiwach.pl/53/918/0/13.12/2663#tabIndeksy
I nie są to jakieś wyjątki, zdarzają się jednostki z bogactwem indeksów, np. w zespołach sądowych.
Absens carens

Offline Kasia Zajkowska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 12, 2017, »
Tak zastanawiam się jeszcze nad Waszym projektem i nasuwają mi się kolejne pytania:
1. co będzie potrzebne do założenia konta w systemie - adres mailowy? dane osoby lub podmiotu? czy wszystkie konta będą mieć taki sam status? (podanie zweryfikowanych danych umożliwi więcej?)

2. na co stawiacie - na ilość kont czy raczej na aktywność użytkowników? (wiem, banalne pytanie)

3. czy aktywność użytkownika będzie premiowana? (np. jakieś bonusy, gadżety lub honory za określoną ilość dodanych tagów)

4. czy myślicie o słowniku tagów (jakiś zestaw na wejście?)

5. jak chcecie się zabezpieczyć przed trollowaniem, wulgaryzmami itp?


6. Moim zdaniem powinniście - zwłaszcza na początku - postawić na dwie rzeczy - fotografie i akta metrykalne.  Tu się powtórzę - w przypadku fotografii: umożliwcie użytkownikom dodawanie elementów opisu zdjęć, zabawę w identyfikację obiektów i osób. W tym drugim przypadku - nie wiem czy jest sens liczyć na to że genealodzy będą ponownie mozolnie wklepywać indeksy, które już raz tworzyli w swoich bazach. Chyba lepiej porozmawiać z nimi o możliwościach importu gotowych danych, problem to czy się zgodzą i różnice w standardach opisu.

1. adres e-mail, imię i nazwisko - następnie użytkownik musi potwierdzić założenie konta. Jeśli użytkownik chce może podać więcej danych, które będą potrzebne do realizacji niektórych usług w serwisie.
2. Celem stworzenia kont w serwisie jest stworzenie wokół SwA i sieci archiwów społeczności internautów, którzy aktywnie będą tagować, tworzyć swoje własne kolekcje tematyczne, szerować na facebooku - promując tym samym zbiory archiwów i upowszechniając wiedzę na ich temat:)
3. były takie pomysły, ale póki co nic takiego nie planujemy.
4. planujemy słowniki, podpowiadanie tagów jednak sprawa jest trochę skomplikowana technicznie. Pracujemy nad tym. Uważam, że bez słowników tagi bardzo trudno będzie kontrolować. 
5. tworząc słownik "brzydkich słów" :)

6. Bardzo się cieszę, że Pan to pisze, bo widzę, że nasze pomysły znajdują poparcie wśród archiwistów:)
- będzie strefa identyfikacji zdjęć
- co do indeksów, również mamy takie spostrzeżenia.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2017, wysłana przez Kasia Zajkowska »

Offline Kasia Zajkowska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
Odp: szukajwarchiwach.pl
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 12, 2017, »
I bardzo dziękuję za przykłady jednostek z tak licznymi indeksami. Mogę powiedzieć tylko WOW! Cieszę się, że takie są.

Rzucam temat do naszych projektantów:)