Autor Wątek: Wszystko o ZoSIA  (Przeczytany 37432 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wszystko o ZoSIA
« Odpowiedź #105 dnia: Luty 06, 2018, »
Czyli do migracji można używać nadal dotychczasowych?
prawy obrońca lewego słupka

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: Wszystko o ZoSIA
« Odpowiedź #106 dnia: Luty 06, 2018, »
Tak (z tym, że wszystko importuje się jako postać tradycyjna - ew. można zmienić postać podczas edycji).
Zmiany na pewno będą ale poinformujemy o nich co najmniej z 3-4 tyg. wyprzedzeniem (za pośrednictwem adm. lokalnych ZoSIA).

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wszystko o ZoSIA
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 23, 2018, »
Przez pomyłkę w części tabelki zmigrowało mi się część indeksów geograficznych do osobowych nie tam gdzie trzeba. Da się to jakoś odkręcić?
prawy obrońca lewego słupka

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: Wszystko o ZoSIA
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 23, 2018, »
Niestety nie ma innego wyjścia niż "ręczne" usunięcie błędnych indeksów i ponowny import prawidłowych.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wszystko o ZoSIA
« Odpowiedź #109 dnia: Październik 23, 2018, »
No trudno :( Dzieki za odpowiedź.
prawy obrońca lewego słupka

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: Wszystko o ZoSIA - walidacja dat
« Odpowiedź #110 dnia: Styczeń 14, 2019, »
Może takie coś pod dyskusję.
Walidacja dat jest rzeczą bardzo dobrą, eliminuje literówki, pomyłkową niezgodność w polach "Daty skrajne" i "Daty".

Ale i przeszkadza czasami, gdy jednak w polu "Daty" chcemy (uważamy, że sensownie) podać inne jeszcze daty niż są w polu "Daty skrajne" - co ma służyć prawidłowemu wyszukaniu informacji. Obecnie niestety taki zabieg uniemożliwia zapisanie jednostki.

Dla zilustrowania, o co chodzi, podam jeden konkretny przykład.
Ktoś szuka akt dot. Jana Tarnowskiego żyjącego w I poł. XVII w., a w ogóle Janów Tarnowskich było zatrzęsienie. Ktoś może więc ograniczyć wyszukiwanie, podając zakres dat np. 1601-1650. Nie znajdzie wówczas jednostek, które nie pochodzą z tego okresu, ale zawierają jednak dotyczące właściwego Jana Tarnowskiego informacje (typu XVIII-wieczne odpisy dokumentów starszych, albo materiały zebrane i spisane w XX w.). W polu "Daty skrajne" musimy umieścić odpowiednio daty z XVIII w. czy XX w., ale w polu "Daty" chcemy dać także albo daty życia właściwego Jana Tarnowskiego, albo daty dokumentacji, z której mamy sporządzone odpisy.

Czy coś z tym można zrobić?
1) Pozostawić ostrzeżenie, ale umożliwić zapisanie jednostki?
2) Ustawić walidację tak, że po sprawdzeniu, iż dobrze wpisane zostały daty w jednym polu "Daty" i korespondują z wpisanymi w polu "Daty skrajne", ignorowane były pozostałe, dodatkowe?

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: Wszystko o ZoSIA
« Odpowiedź #111 dnia: Styczeń 14, 2019, »
Czy rozwiązaniem nie byłoby umieszczanie tych informacji w innych polach, np. w indeksie osobowym?

"
1) Pozostawić ostrzeżenie, ale umożliwić zapisanie jednostki?
"
Nad tą propozycją można się zastanowić.

PS
Walidacja zachodzi tylko wówczas, jeśli w polu "Daty skrajne" są daty nieopisowe.

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: Wszystko o ZoSIA
« Odpowiedź #112 dnia: Styczeń 15, 2019, »
Czy rozwiązaniem nie byłoby umieszczanie tych informacji w innych polach, np. w indeksie osobowym?

Jakieś rozwiązanie to jest, ale zachodziła by przeróbka dość sporej ilości jednostek i to w sposób dziwny, z jednym hasłem indeksowym. W dodatku osobą posłużyłem się tu jako przykład, są też tematy spoza haseł indeksowych.

Cytuj
PS
Walidacja zachodzi tylko wówczas, jeśli w polu "Daty skrajne" są daty nieopisowe.

Wiem, i kombinowałem, jakby daty skrajne zmienić tak, by walidacja ich nie ruszała, ale nie wymyśliłem na razie nic, co by nie było niezgodne z przepisami lub nie rażące. Wpadłem nawet na pomysł, w sumie głupi, żeby dyskretnie gdzieś umieścić kropkę czy cóś. ;)

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wszystko o ZoSIA
« Odpowiedź #113 dnia: Kwiecień 11, 2019, »
Taka ciekawostka. Nie da się zaimportować spisu zdawczo-odbiorczego do zespołu z opcją nadania nowej sygnatury gdy w tym zespole są dziury. Np. usunięte wcześniej jednostki lub nie było ich podczas pierwszej migracji.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wszystko o ZoSIA
« Odpowiedź #114 dnia: Maj 22, 2019, »
Wygląda na to, że w o2.4.5.3.6. Opis obiektu fotograficznego zapomniano uwzględnić, że fotografie mogą być wklejone do albumu fotograficznego i nie uwzględniono strony albumu. Chyba, że coś przeoczyłem?
prawy obrońca lewego słupka