Autor Wątek: Wszystko o ZoSIA  (Przeczytany 37530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 21, 2017, »
Powtórzę się z innego wątku. Dzisiaj sa problemy z generowaniem plików pdf i importowaniem spisów csv do ZOSIi.
prawy obrońca lewego słupka

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 21, 2017, »
Ja z kolei dostrzegłem dłuższy niż zwykle czas generowania raportów.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 21, 2017, »
A zgłosiliscie te problemy do NAC?

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 21, 2017, »

Ale ten plik csv wygląda dziwnie - czy to jest ten sam, który uzyskuje się bezpośrednio z ZoSIA, czy poddany modyfikacjom? Pytam bo w tamtym separatorami są średniki, a tu widzę przecinki.

Plik przyszedł via mail, dopytam czy było coś z nim robione.
Tak się wtrącę z ciekawości. Czy to nie zależy od ustawień lokalnych komputera, jaki jest przy eksporcie do csv używany separator?

Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 21, 2017, »
Tak się wtrącę z ciekawości. Czy to nie zależy od ustawień lokalnych komputera, jaki jest przy eksporcie do csv używany separator?

Cytuj
Wartości pól zgodnie z nazwą formatu rozdzielone są przecinkami.
Jako separator pól bywa także stosowany znak średnika (lub inny zgodnie z ustawieniami regionalnymi systemu) albo tabulator, jednak zgodnie z RFC 4180 ? jest to niezalecane. W jednym pliku może być użyty tylko jeden rodzaj separatora.
Cytuj
Obsługa CSV w różnych aplikacjach
Format CSV jako prostszy niż format DBF jest obsługiwany przez większość arkuszy kalkulacyjnych i programów bazodanowych, jednak wspomniana dowolność wyboru separatorów ogranicza jego przenośność. Aby obejść to utrudnienie, tworzy się specjalne makra lub pozwala na konfigurowanie separatorów.
Filtr konwersji CSV z pakietu Microsoft Office pracuje przy założeniu, że plik CSV używa przecinka jako separatora, tymczasem Microsoft Excel i Access wyświetlają i zapisują plik CSV w formacie zgodnym z ustawieniami regionalnymi systemu, czyli w przypadku języka polskiego używa średnika zamiast przecinka do rozdzielania pól. Aby umożliwić automatyczną konwersję, tworzone są dedykowane makra.
Calc z pakietu OpenOffice.org pozwala na konfigurację filtra konwersji, w tym wybór separatorów niezależny od ustawień regionalnych.
za Wikipedia.
http://www.dzyszla.aplus.pl/porada-14.html
Ech... i znowu kombinować....
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 22, 2017, »
Czuję się wywołany do tablicy więc pokażę co i jak.
Pierwszy zrzut ekranu (zosia zrzut 3) to plik csv importowany do ZOSIi.
Drugi zrzut ekranu (zosia zrzut 1) to ustawienia LibreOff przy importowaniu z ZOSIi tych samych danych.
Trzeci zrzut ekranu (zosia zrzut 2) to widok zaimportowanych danych.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 22, 2017, »
Za dużo separatorów. Kilka postów wyżej pokazywałem, prawdopodobnie średnik wystarczy. Jest to opisane w podręczniku: http://zosia-wiki.nac.gov.pl/wiki/index.php/3.2.2._Inwentarz_ksi%C4%85%C5%BCkowy
Absens carens

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 22, 2017, »
Ok. I wszystko jasne.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 22, 2017, »
A zgłosiliscie te problemy do NAC?
A z kim się skontaktować?
Mój administrator ZOSIi akurat na urlopie (nie chcę mu głowy zawracać - niech odpoczywa)
prawy obrońca lewego słupka

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 28, 2017, »
A zgłosiliscie te problemy do NAC?
A z kim się skontaktować? Mój administrator ZOSIi akurat na urlopie (nie chcę mu głowy zawracać - niech odpoczywa)
Już sprawa załatwiona. ZOSIa ma taki kaprys, że czasami nie chce importować tabel zapisanych w CSV. Czasami trzeba taką tabelę stworzyć od nowa i wtedy zaimportuje.
Zauważyłem pewien mankament. Przy kopiowaniu komórek z exela do libre office część danych jest obcinana. Jest na to jakaś rada? Można to gdzieś ustawić?
prawy obrońca lewego słupka

Offline Marcin Buczek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 28, 2017, »
Dziwne bo to zazwyczaj robił Excel a LibreOffice Calc jest polecany bo nie robi takich problemów.

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 01, 2017, »
Stworzenie prawidłowego pliku CSV do importu do ZoSIA nie jest łatwe ponieważ wiele zależy od ustawień używanego edytora (kodowanie znaków, separator).
Kopiowanie danych z Excela - może lepiej zapisać plik w Excelu jako CSV i otworzyć go w Open Office lub Libre Office?

Proszę o kontakt (michal.kaca@nac.gov.pl; 22 572 16 30) - podeślę program, który powinien ułatwić generowanie plików CSV do importu do ZoSIA (jakiś czas temu rozsyłaliśmy go do wszystkich administratorów systemu).

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 01, 2017, »
Czy tym programem jest Generator CSV?
prawy obrońca lewego słupka

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 01, 2017, »
Dokładnie. Nie sprawdza się?

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 01, 2017, »
Przyznam się jeszcze nie instalowałem tego programu. Ale jak znajdę chwilę czasu to nie omieszkam zapoznać się z nim.
A tak przy okazji. Czy istnieje możliwość wyszukania kilku jednostek naraz z danego zespołu wpisując je w tym polu? Czy tylko mogę to robić pojedyńczo.
prawy obrońca lewego słupka