Autor Wątek: Wszystko o ZoSIA  (Przeczytany 37673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 06, 2017, »
Dziwne bo to zazwyczaj robił Excel a LibreOffice Calc jest polecany bo nie robi takich problemów.
Nawiązując do tego problemy sprawdziłem sobie, że LibreOffice Calc przy kopiowaniu kilku komórek naraz (czy jest to 5 czy 100) pozostawia tylko 255 znaków ze spacjami. Pozostały tekst wyrzuca. Natomiast jeśli skopiuję tylko jedną komórkę to tutaj nie ma takich problemów. Spróbuję jeszcze zapisać w exelu jako csv, otworzyć w Libre i przenieść do pliku służącego do importu. Zobaczę czy tym razem przyjmie.
Próbowałem zrobić tak jak zapisałem wcześniej. Niestety w tej opcji również obcina wszystko powyżej 255 znaków.
Ale jest i na to rada. Wyjściowy plik w wordzie po obrobieniu (m.in. po wykasowaniu spacji i enterów) zapisać jako odt. Potem otworzyć w libre officer skopiować potrzebną kolumnę i wkleić do libre office calc. Trochę kombinacji ale danych się nie traci.
prawy obrońca lewego słupka

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: ZoSIA - działanie wyszukiwarki
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 09, 2017, »
Cieszę się, że ZoSIA jest dopracowywana. Mam nadzieję na zmiany w mechaniźmie wyszukiwarki. Rzucę kunkretami.

Mam 3 jednostki (w jednym zespole), gdzie nazwa miejscowości występuje w tytule w trzech odmianach: Jawornik, Jawornika, Jawornikowi.
Wchodzę na Wyszukiwarkę wewnętrzną i wpisuję (bez cudzysłowów): >>Jawornik<<. W wynikach otrzymuję tylko jeden z tych dokumentów (sygn. 83), oczywiście ten, gdzie pada słowo to w mianowniku.
No, dobra, polska język, trudna język, choć inne wyszukiwarki sobie radzą z tym problemem, a w dodatku tu zapodałem de facto trzon słowa, niezależnie od ewentualnej jego odmiany, ale niech będzie, że zacznę deklinować - wrzucam w takim razie: >>Jawornika<<. Ale cóż to?  ??? W wynikach wyszukiwania otrzymuję tę samą jednostkę, co poprzednio, a nie otrzymuję tej, która w tytule ma właśnie: >>Jawornika<<. A co będzie, gdy wpiszę w takim razie: >>Jawornikowi<<, hmmm... Sprawdzam.... Rezultat jest, o dziwo (a może i nie o dziwo), ten sam: jednostka 83, w której jest użyte słowo >>Jawornik<< w mianowniku, brak zaś tej, w której jest >>Jawornikowi<<.
Zaznaczam, że równocześnie otrzymuję w rezultatach wyszukiwania inne jednostki, w innych zespołach, gdzie pada słowo: Jawornik, Jawornika, Jaworniku - lecz nie te dwie (84 i 85), w tym właśnie zespole, o których wiem, że są, bo je widzę. Brak właściwego efektu, także gdy w opcjach rozszerzonych wpiszę numer zespołu - w żadnym wypadku nie pokazuje jednostek 84 i 85.
No to może inaczej. Wchodzę na zakładkę Zarządzaj (https://zosia.nac.gov.pl/browser/archiwum/29), klikam Twoje archiwum, wchodzę do właściwego zespołu i wyświetlam jego jednostki. W okienku Tytuł jednostki wpisuję >>Jawornik<<. Otrzymuję jednostkę (tak, tak) 83. Wpisuję >>Jawornika<<. Otrzymuję zero. Wpisuję >>Jawornikowi<< - też zero. Pourquoi, czyli po naszemu ki pieron?
Otóż dochodzę do wniosku, że może tytuł jest zbyt długi, bo choć wcale taki długi nie jest, gdy wyświetla się listę wszystkich jednostek zespołu, widocznych jest tylko coś ok. 142 początkowych literek tytułu i w przypadku jednostek 84 i 85 słowa >>Jawornika<< i >>Jawornikowi<< nie są widoczne. Może to ma jakiś związek?
Na SwA nie sprawdzam, bo jeszcze te jednostki nie są upublicznione. Z tym muszę zaczekać, ale chyba wiele lepiej nie będzie (patrz niżej).

To może jeszcze przykład jakiś dot. działania wyszukiwarki. Poszukajmy nie jednostek, ale całego zespołu. Sprawę zgłaszałem (oficjalnie) jakiś czas temu, ale się tu nic jeszcze nie zmieniło.
- na SwA wpisuję hasło >>izrael<< na widoku zasobu archiwum (http://szukajwarchiwach.pl/29#tabZasoby) w polu ?filtruj wg nazwy zespołu? ? i nic - zespoły pojawiają się dopiero gdy wpiszę >>izraeli<<;
- gorzej jest w samej ZoSI (https://zosia.nac.gov.pl/browser/archiwum/29) ? tam te zespoły pojawiają się dopiero po wpisaniu w nazwie >>izraelicki<<, nie wcześniej;
- w tym samym miejscu ZoSI w filtrowaniu zespołów aż do wpisywania >>Wieliczk<< wynik zerowy, dopiero po wpisaniu >>Wieliczka<< mamy wszystko: czyli zespoły w nazwie z: Wieliczki, Wieliczce, Wieliczka (te same zresztą wyskakują po wpisaniu >>Wieliczce<<).  Gdy z kolei wpisujemy >>Siepraw<<, pojawiają się tylko dwa zespoły z dokładnie tak brzmiącą nazwą, lecz nie pojawiają się te, które mają użyty w nazwie zwrot ?w Sieprawiu?, te pojawiają się wyłącznie po wpisaniu pełnego >>Sieprawiu<<.
Tak samo jest niezależnie, czy używam Przeglądarki archiwów, czy Wyszukiwarki wewnętrznej.

W jednym z wątków tego forum rozbawienie i kpiny wręcz wzbudziła uwaga, że niektórzy archiwiści, mimo zaimplementowania ZoSI wolą używać IZY. Może "kwerendziarze" maja po temu istotny powód, może nie chodzi tylko o niechęć do opanowania nowego systemu?
Sam jestem gorącym ZoSI zwolennikiem, IZĘ (bazę w Accesie) uważam za dla naszych instytucji, delikatnie mówiąc, narzędzie nieodpowiednie - ale rany Julek, wyszukiwarka jest OKROPECZNIE WAŻNA! Musi być i sprawna, i nie stawiać nadmiernych wymagań intelektualno-technicznych wobec korzystającego z niej (bo może ja poległem z tego drugiego powodu?).

Offline Wicehrabia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 30, 2017, »
Takie sobie skojarzenie z pewnym skeczem z nieodżałowanego kabaretu TEY.
Z dialogu Z. Laskowika z R. Schubertem (Bolusiem):
  towaju nie będzie tjaktoj sie zepsuł
ty bolek, przestań szerzyć defektyzm nie trja tja tfu traktor się zepsuł tylko koło się zepsuło
jak koło jest zepsute to cały tjaktoj jest ...
bolek, nie jesteś na budowie, chwileczke ile traktor ma kół?
czteji
ile się zepsuło
jedno
to ile jest dobrych
trzy
no, to nie można tak powiedzieć, że trzy są dobre?
przecież to to samo
ale jak brzmi, trzy dobre.

Z tą różnicą, że w przypadku wskazanym przez p. Korolewicza tylko jedno koło jest dobre, ale cóż po tylu latach jakiś postęp musi być.
 A poza tym:
Jak coś nie wyszło w realu
to od czego sztuka piaru

Offline Wicehrabia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 01, 2017, »
Mam jak sądzę dobrą wiadomość dla użytkowników. jak i autorów rzeczonej wyszukiwarki. Otóż dowiaduję się od osób zbliżonych do Rady Języka Polskiego trwają prace nad gruntowną reformą gramatyki języka polskiego korespondująca skądinąd z reformą sytemu oświaty szkolnej . Na pierwszy ogień pójdzie likwidacja form deklinacyjnych  rzeczowników. Wzorem języka angielskiego w języku polskim pozostanie tylko mianownik. Za jednym zamachem zlikwiduje się przy tym rozpowszechnioną  nawet wśród renomowanych dziennikarzy kaleczącą język polski  manierę odmieniania rzeczowników typu but, ząb w dopełniaczu zamiast w bierniku. Bo nie wyrwałem zęba lecz ząb. zawiązałem nie buta lecz but.
por. https://poradnia-jezykowa.uni.lodz.pl/faq/forma-biernika-rzeczownikow/

Offline Anna Laszuk

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 161
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 01, 2017, »
Mam nadzieję, że nie wprowadzą rodzajników, a jeśli - to na wzór angielski, nie niemiecki ;)
Pozdrawiać wszyscy Ifarowcy!

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 25, 2017, »
Czy Wam też się zdarza od niejakiego czasu, że listę jednostek (przy edycji zespołu) segreguje co chwila wg daty modyfikacji, mimo że ustawicznie ustawiacie segregację wg sygnatur?

Offline siwytom

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 22
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 09, 2017, »
Czy Wam też się zdarza od niejakiego czasu, że listę jednostek (przy edycji zespołu) segreguje co chwila wg daty modyfikacji, mimo że ustawicznie ustawiacie segregację wg sygnatur?
Tak, zauważyłem u siebie ten problem po ostatniej aktualizacji ZoSIA. Jednostki na każdej stronie są domyślnie sortowane wg daty modyfikacji i każdorazowo muszę ustawiać segregację wg sygnatur,

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 11, 2017, »
Mogę prosić o doprecyzowanie?

Czy chodzi o to, że jednostka po edytowaniu pojawia się na pierwszym miejscu listy  (tzn. sortowanie zmienia się na sort. wg daty modyfikacji)?

Offline siwytom

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 22
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 12, 2017, »
Mogę prosić o doprecyzowanie?

Czy chodzi o to, że jednostka po edytowaniu pojawia się na pierwszym miejscu listy  (tzn. sortowanie zmienia się na sort. wg daty modyfikacji)?

Chyba o to chodzi. Problem wyglądał tak* :
1) przeglądam listę jednostek w zespole (wyszło ich kilka stron) i domyślnie wyświetla mi sortowanie wg daty modyfikacji;
2) ponieważ ostatnio edytowałem kilka jednostek o różnych, nie sąsiadujących ze sobą, sygnaturach ustawiam sortowanie wg sygnatur;
3) po przejrzeniu bieżącej strony przechodzę na następną
4) a tam ... jednostki posortowane wg daty modyfikacji.

* dziś wszystko działa tak jak powinno, czyli na wszystkich stronach listy jednostek jest jednakowe.

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 13, 2017, »
Ano tak właśnie.
1. Wyświetlam jednostki do edycji, ustawiam na sortowanie wg sygnatur.
2. Edytuję jedną, kilka jednostek.
3. Powracam do listy, a one są posortowane wg dat modyfikacji.
Poprzednio układ wg sygnatur był chyba domyślny, w każdym razie ZoSIA "pamiętała", jak sortowałem sobie ostatnio dany zespół, co było bardzo fajne.
Właśnie sprawdziłem i dziś u mnie nadal sortuje uparcie wg dat modyfikacji.

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 13, 2017, »
Dziękuję za informacje.
Rzeczywiście - w przypadku edycji jednostki pojawia się ona na pierwszym miejscu listy (sortowanie zmienia się na 'wg daty modyfikacji). Jest to rozwiązanie dosyć logiczne (zawsze też można posortować jednostki ponownie wg, np., sygnatur lub zastosować filtry). Natomiast jeśli utrudnia to pracę użytkownikom, można rozważyć modyfikację.

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 16, 2017, »
Dziękuję za informacje.
Rzeczywiście - w przypadku edycji jednostki pojawia się ona na pierwszym miejscu listy (sortowanie zmienia się na 'wg daty modyfikacji). Jest to rozwiązanie dosyć logiczne (zawsze też można posortować jednostki ponownie wg, np., sygnatur lub zastosować filtry). Natomiast jeśli utrudnia to pracę użytkownikom, można rozważyć modyfikację.

Nie wiem, czy będzie jakieś głosowanie, ale dla mnie osobiście wygodniejsze w użyciu było domyślne sortowanie wg sygnatur. Moja opinia to oczywiście jeszcze nie powód... :)

Offline siwytom

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 22
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 16, 2017, »
I dla mnie sortowanie wg sygnatur jest wygodniejsze. Czyli już są dwa głosy za tym sposobem sortowania :)

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 23, 2017, »
Mam problem z generowaniem raportu (dla wydruku inwentarza książkowego zespołu). Dość spore pola Zawartość nie mieszczą się na jednej stronie, wobec czego je ucina. Generowanie wygląda tak, że jednostka z takim dużym polem rozpoczyna się obowiązkowo na początku kolejnej strony (tak że poprzednia jest prawie pusta - jest na niej wydruk tylko 1-3 jednostek). Czy można tak ustawić, by takie pole spokojnie rozbijało, a nie trzymało sztywno na jednej stronie.
Tak, wiem, można się zastanowić nad rozbiciem tego na obiekty. Kiedyś.

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: ZoSIA
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 23, 2017, »
Można prosić o podanie archiwum oraz zespołu, którego dotyczy problem?

Co do głosowania - nie jestem pewien, jak określić 'przewagę' głosów (może ktoś jeszcze się wypowie?) ale poddam postulat pod rozwagę.