Autor Wątek: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?  (Przeczytany 14584 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dorsiu

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Witam,
tak jak w temacie, jednostka to instytut badawczy, obecny system kancelaryjny to tradycyjny (papierowy-bezdziennikowy). Od czego zacząć w ogóle wdrożenie EZD w podmiocie? Jak sądzę na początek trzeba opracować aktualny wykaz akt (stara instrukcja kancelaryjna), wtedy będzie można ewentualnie określić wyjątki od podstawowego systemu. Potem określenie elektronicznego obiegu dla większości dokumentów w podmiocie.
Potem faza testów przez kilka miesięcy. Czy działać przez ten okres podwójnie, czyli i tradycyjnie (papierowo) i w EZD (elektronicznie, składy chronologicznie), aby wyeliminować błędy ewentualne. Oryginały pism w składach, zaś kopie papierowe z przepisaną dekretacją z systemu EZD trafiałyby też do komórek. 
Potem przejście w fazę produkcyjną i odstawienie systemu papierowego, zostaje tylko EZD jako podstawowy.

Czy coś jeszcze możecie powiedzieć, zasugerować, na co zwracać uwagę podczas wdrożenia EZD? Wszelkie porady mile wskazane.
Tak na marginesie, czy ktoś próbował wdrażać u siebie EZD własnymi siłami, tzn. nie współpracując z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim? Czy ktoś może tworzył własną aplikację/system EZD, oczywiście z zachowaniem wymogów rozporządzenia z 2011 r.?   

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2016, »
Skontaktuj się z GUS. Taka moja rada.

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2016, »
Akurat przy wdrażaniu EZD to zmiana wykazu jest niepotrzebna. Chyba, że chcesz wpisać składy chronologiczne do wykazu akt, ale nie sądzę byś z jakimś archiwum państwowym uzgodnił taką zmianę.  :) Zdecydowanie instrukcja kancelaryjna jest do zmiany, jeśli obecna nie ustala sposobu działania w EZD. Na stronie NDAP są opublikowane przykładowe instrukcje kancelaryjne, więc nie musisz niczego wymyślać i pisać samodzielnie.
Co Ci jest potrzebne:
Zespół do wdrożenia EZD, który opracuje harmonogram szkolenia, zmiany organizacyjno-prawne, procedury, przeszkoli pracowników, będzie nadzorował wdrożenie. Kto powinien być w zespole? Informatyk, prawnik, archiwista, pracownik kancelarii a na czele ktoś mający odpowiedni do wprowadzenia zmian w organizacji autorytet.
Poparcie kierownictwa instytucji - kwestia kluczowa. Ale poparcie nie może być tylko słowne, również czyn za tym musi iść. Dyrektorzy sami od początku muszą używać EZD, czyli np. dekretować pisma w EZD.
Dużo optymizmu, odporności na krytykę, asertywności. Przygotuj się, że zespół EZD będzie oskarżany o wszystkie problemy pojawiające się przy wdrażaniu, również te niezawinione. Natomiast po udanym wdrożeniu nie spodziewaj się wielu pochwał, wszak sukces ma wielu ojców.  ;) Będziesz miał autentyczną satysfakcję gdy po paru latach usłyszysz, że pracownicy nie wyobrażają sobie pracy bez EZD i pytania o to kiedy będą mogli wszystkie sprawy prowadzić elektronicznie.

Absolutnie odradzam działania podwójnego (papierowo i elektronicznie) nic tak nie zniechęca  pracownika do EZD jak to. Już na starcie wymagasz od niego by robił zbędną podwójną robotę, pomyśli, że z wdrożenia nic nie będzie miał tylko dodatkową pracę.  Podwójne działanie i tak nie zapobiegnie niczemu, błędy będą bo taka jest natura człowieka. Błędy trzeba monitorować i korygować w trakcie.
Podwójne działanie to jakbyś mówił: nie wiemy czy wdrożenie jest możliwe więc jakby co to wycofamy się tj. zostawiamy papiery. Każda jednostka stosująca wykaz akt i instrukcję kancelaryjną podobną do tej z 2011 dla administracji publicznej może prowadzić sprawy elektroniczne w EZD. Cortez zdobył Meksyk bo spalił swoje okręty a jego ludzie nie mieli innego wyjścia jak wygrać! Bądź jak Cortez!
Jaka kolejność wdrożenia np.:
- kancelaria (uczymy rejestracji w systemie EZD i skanowania),
- posyłamy dokumenty do dekretacji dyrekcji, najlepiej  jak mamy dekretację zastępczą to papieru w ogóle nie dajemy dyrektorom do dekretacji (zmuszamy kierownictwo by pojawiło się na polu bitwy i przykładem osobistym wsparło wdrożenie  ;)),
- wyznaczamy wyjątki do prowadzenia elektronicznego, uruchamiamy więc składy chronologiczne w kancelarii,
- jak wszystko idzie dobrze przechodzimy na system EZD jako podstawowy, więc wskazujemy wyjątki tradycyjne.
W naszej rzeczywistości prawno-technologicznej nigdy nie będziesz miał tak, że wszystkie sprawy będziesz prowadził elektronicznie.

Twojego pytania
Cytuj
Tak na marginesie, czy ktoś próbował wdrażać u siebie EZD własnymi siłami, tzn. nie współpracując z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim?
nie rozumiem. Nie ma chyba wersji systemu Podlaskiego ?zrób to sam?, że pobieramy z serwera i wdrażamy.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2016, »
Podlaski udostępnia swój EZD PUW za darmo. Nie wiem jak jest z eDoc. Słyszałem, że ponoć mają lepszy help desk (ale za tym idzie kasa). Najlepiej doinformować się u źródeł obu systemów.
prawy obrońca lewego słupka

Offline dorsiu

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 02, 2016, »
Cytuj
"Tak na marginesie, czy ktoś próbował wdrażać u siebie EZD własnymi siłami, tzn. nie współpracując z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim?"

nie rozumiem. Nie ma chyba wersji systemu Podlaskiego ?zrób to sam?, że pobieramy z serwera i wdrażamy.

Cytuj
Podlaski udostępnia swój EZD PUW za darmo.


Tu dochodzimy do sedna sprawy i tematu, nad którym można dyskutować tygodniami. Okazuje się, że instytuty badawcze, a właśnie w takiej jednostce pracuję, są "wykluczone" z darmowego udostępnienia programu EZD Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ktoś zapyta dlaczego? Więc spieszę z odpowiedzią. Podstawą prawną darmowego udostępnienia EZD jest ustawa o informatyzacji z 2005 r. W ustawie  jest katalog podmiotów i instytucji, które wykonują zadania publiczne, jest to m. in. administracja państwowa, szkoły wyższe itp. W tym katalogu podmiotów są też wymienione "jednostki badawczo-rozwojowe". Problem w tym, że termin i pojęcie "jednostki badawczo-rozwojowe" funkcjonował do 2010 r., od 2010 r. weszła w życie ustawa o instytutach badawczych i wszystkie jbr-y stały się instytutami badawczymi. Czyli jednym słowem, w polskim porządku prawnym nie istnieją już jbr-y, zaś w ustawie o informatyzacji nie zmieniono zapisu "jednostki badawczo-rozwojowe" na "instytuty badawcze". Dlatego decyzją prawników PUW urząd ten nie udostępnia programu EZD do wdrożenia w instytutach badawczych, bo nie są wymienione w stosownej ustawie o informatyzacji.     

Stąd moje pytanie, czy ktoś próbował przełożyć wymogi rozporządzenia z 2011 r. własnymi siłami i wdrożył "własny EZD", tzn. zbudował własny system informatyczny do zarządzania dokumentacją, który nie jest systemem EZD PUW. Np. na bazie repozytorium dokumentów dorobić system, który obsłuży obiegi dokumentów (dekretacja, akceptacja, wysyłka), i będzie obejmował też kwestie przepisów archiwalnych. Czy ktoś może próbował takie rzeczy robić u siebie w instytucji?   

Offline Grzesiek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 02, 2016, »
A piszecie się na planowany rządowy EZD RP? Oczywiście to jeszcze daleka przyszłość (na marginesie uważam, że 2018 jest mało realny) ale jednak...

Wdrażałem EZD w mojej instytucji (też nie mogliśmy liczyć na Podlaski chociaż z innych powodów). System zakupiony na rynku i dość mocno przebudowany pod potrzeby naszej organizacji. System zawierał większość wymaganych funkcji dla naszych potrzeb integrowaliśmy go z posiadanymi dedykowanymi systemami i rozbudowaliśmy moduł archiwum zakładowego (to było najtrudniejsze bo ten moduł był niestety bardzo słaby, a pewne elementy wymagały głębokiej przebudowy i nie zawsze wykonawca miał na to ochotę ;) ).
Generalnie zgadzam się z tym co napisał Paweł. Dodałbym jeszcze potrzebę informowania pracowników na bieżąco o postępach wdrożenia. Robiłem takie okresowe spotkania dla chętnych pokazując postęp prac i podejmowane działania. Według mnie ucinało to jałowe spekulacje i jakieś plotki korytarzowe. Każdy kto chciał mógł zobaczyć i potem były mniejsze opory podczas np. szkoleń czy samego wejścia systemu w życie (co nie znaczy, że nie było ;)). Absolutnie kluczowe jest wsparcie kierownictwa. Niestety u nas zdarzyło się coś absolutnie fatalnego - kierownictwo zmieniło się tuż przed uruchomieniem systemu - no ale jakoś poszło...
Niezwykle ważny element to szkolenia dla pracowników. Okazuje się, że tego nigdy za mało... Wprowadziliśmy grupę tzw. liderów - brali udział we wdrożeniu i szkoleni byli szkoleni w większym niż reszta zakresie. Teraz wspierają nowych użytkowników oraz przekazują wykonawcy uwagi od użytkowników. Niestety jak to w administracji duża rotacja wśród pracowników zabrała mi najlepszych.... W kilku przypadkach liderami zostały osoby wytypowane "na siłę" przez kierowników - co też dobre nie jest.

Życzę powodzenia bo zadań przed Tobą dużo!! W razie potrzeby mogę służyć doświadczeniem.

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 04, 2017, »
Wpadła mi dzisiaj w ręce publikacja IT w administracji z serii Biblioteczka Czytelnika pt.:" Wdrażanie elektronicznego zarządzania dokumentacją w urzędzie" autorstwa Jacka Zgutczyńskiego. W sumie to taka licząca 51 stron broszurka formatu B 5 wydana we Wrocławiu w 2016 r.
Jak informuje autor we wprowadzeniu "Niniejsza książka ma wesprzeć czytelnika w trudnym projekcie, jakim jest informatyzacja obiegu dokumentacji".
Generalnie publikacja obejmuje zagadnienia związane z zarządzaniem projektem, wykorzystującym dostępne metodyki.

Spis treści:
Wprowadzenie
1. Jak zacząć
2. Rozpoczęcie projektu.
3. Otoczenie prawne wdrożenia EZD.
4. Wdrożenie.
5. Strategie.
6. Zamknięcie projektu.
Bibliografia.

Książeczka kosztuje 29 zł. Moim zdaniem jeśli już to lepiej pożyczyć niż kupić :)

Offline Marcin Buczek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 04, 2017, »
Cytuj
W związku z pojawiającymi się z komercyjnymi ofertami wsparcia w różnych aspektach działania systemu EZD PUW informujemy, iż nie mamy zawartych z żadną firmą umów na wsparcie wdrożeń i utrzymania systemu EZD PUW, a jedyny na dzień dzisiejszy Help Desk EZD PUW funkcjonuje w ramach Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku
Przedsięwzięcie związane z wdrażaniem systemu EZD PUW ma charakter propaństwowy, oparte jest na zasadach niekomercyjnych, a zgodnie z zapisami umów i porozumień zawieranych z naszymi Partnerami, EZD PUW jest bezpłatnie przekazywany, utrzymywany i rozwijany na rzecz naszych Partnerów.
Przypominamy jednocześnie, iż system EZD PUW stanowi własność Skarbu Państwa - Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Zgodnie z zapisami umów i porozumień, które nas wiążą, żaden z partnerów EZD PUW nie jest uprawniony do przekazywania systemu oraz dokumentacji innym podmiotom lub osobom trzecim, a w uzasadnionych przypadkach takie działanie wymaga uzyskania przez Partnera każdorazowo zgody Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Pełnomocnik Wojewody Podlaskiego
ds. Informatyzacji
Mariusz Madejczyk

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 04, 2017, »
Hmmm w takim razie propozycje łączenia oprogramowania OCR innych firm zewnętrznych z systemem EZD PUW są niezalecane?

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2017, »
Mam wrażenie że brniemy w jakieś nieporozumienia. Tej publikacji nie znam. Czy narusza ona prawa PUW? To czasopismo opublikowało sporo tekstów dotyczących EZD PUW.
Jarek Orszulak

Offline Marcin Buczek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2017, »
Dodawanie OCR ale po co, przecież nie zrobimy z odręcznego pisma wpływającego OCR. Kiedyś rozmawiałem na spotkaniu z kolegami z PUW którzy twierdzili że jak do tej pory nie spotkali się z instytucją która by używała OCR w systemie zbyt duży nakład przy nikłym efekcie. Choć podobno taka możliwość istnieje to nigdy jej nie testowałem. Używanie OCR w EZD wymaga zakupu komercyjnej licencji na program Kofax (ABBYY FineReader odpada) który daje taką możliwość, koszt na jedno stanowisko to ok 2500 zł brutto. PUW zaś proponuje w zamian ich SKAN + który co prawda nie ma funkcji OCR ale obsługuje proces skanowania dokumentacji i jej wysyłki do EZD i jest za darmo.

Offline Grzesiek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 09, 2017, »
Zgadzam się. U mnie OCR to tez raczej zbędny wodotrysk niż rzeczywista potrzeba. Zresztą rządowe propozycje idą w tym kierunku, żeby większość dokumentów było dokumentami pierwotnie elektronicznymi (i wówczas OCR jest zbędny) i w takiej postaci były wymieniane między jednostkami administracji ale i między administracją, a obywatelami. Trzeba sobie postawić pytanie do czego ten OCR będzie (jest) Wam potrzebny?

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 09, 2017, »
Mam wrażenie że brniemy w jakieś nieporozumienia. Tej publikacji nie znam. Czy narusza ona prawa PUW? To czasopismo opublikowało sporo tekstów dotyczących EZD PUW.

Dlaczego ma naruszać prawa PUW? Książeczka jest zbiorem propozycji sposobu wdrażania ezd (nie konkretnego rozwiązania) jako projektu informatycznego. Autor jest pracownikiem KSAP w Warszawie; z dostępnych w necie informacji wynika, że zajmuje się problematyką ezd, cyt.:

Cytuj
Jacek Zgutczyński

Specjalista w zakresie zarządzania dokumentacją tradycyjną i elektroniczną w jednostkach administracji publicznej; doświadczony wdrożeniowiec rozwiązań IT, konsultant, autor procedur, standardów zarządzania oprogramowaniem i jego wersją, przewodniczący zespołu ds. obsługi systemu EZD, dydaktyk; na co dzień odpowiedzialny za zarządzanie oprogramowaniem klasy ERP w administracji publicznej i udzielanie wsparcia merytorycznego w zakresie prawidłowego prowadzenia spraw i postępowań w postaci elektronicznej; zaangażowany w liczne projekty z zakresu IT.

http://ksap.gov.pl/ksap/szkolenia/wykladowcy/jacek-zgutczynski

W IT w administracji jest stały dział E-urząd i prawo, w którym publikowane są tematy związane z EZD PUW.
W ostatnim numerze, które posiadam z grudnia 2016 r. znajduje się artykuł pt. Archiwizacja dokumentacji ze składu chronologicznego" p. Agnieszki Łajkowskiej, starszego referenta w Biurze Informatyki i Rozwoju Systemów Teleinformatycznych PUW, która cyt." na co dzień udziela wsparcia w zakresie obsługi systemu EZD PUW".
Odpowiada m.in. na pytanie:

Cytuj
Czy wymagana jest zgoda Archiwum Państwowego do brakowania nośników?
Jeśli chodzi o skład informatycznych nośników danych, których zawartość została włączona do systemu EZD,to zgodnie z § 38 ust.2 IK nośniki takie są kwalifikowane do kategorii Bc i zgodnie z §9 ust.2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 października 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z dokumentami elektronicznymi (Dz. U. nr 206 poz.1518) mogą być brakowane bez uzyskiwania zgody dyrektora właściwego archiwum państwowego.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Przejście na EZD - jak rozplanować kroki i etapy wdrożenia?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2017, »
Mam wrażenie że brniemy w jakieś nieporozumienia. Tej publikacji nie znam. Czy narusza ona prawa PUW? To czasopismo opublikowało sporo tekstów dotyczących EZD PUW.

Dlaczego ma naruszać prawa PUW? Książeczka jest zbiorem propozycji sposobu wdrażania ezd (nie konkretnego rozwiązania) jako projektu informatycznego.

Chodziło mi o tę wypowiedź
Cytuj
W związku z pojawiającymi się z komercyjnymi ofertami wsparcia w różnych aspektach działania systemu EZD PUW informujemy, iż nie mamy zawartych z żadną firmą umów na wsparcie wdrożeń i utrzymania systemu EZD PUW, a jedyny na dzień dzisiejszy Help Desk EZD PUW funkcjonuje w ramach Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku
Przedsięwzięcie związane z wdrażaniem systemu EZD PUW ma charakter propaństwowy, oparte jest na zasadach niekomercyjnych, a zgodnie z zapisami umów i porozumień zawieranych z naszymi Partnerami, EZD PUW jest bezpłatnie przekazywany, utrzymywany i rozwijany na rzecz naszych Partnerów.
Przypominamy jednocześnie, iż system EZD PUW stanowi własność Skarbu Państwa - Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Zgodnie z zapisami umów i porozumień, które nas wiążą, żaden z partnerów EZD PUW nie jest uprawniony do przekazywania systemu oraz dokumentacji innym podmiotom lub osobom trzecim, a w uzasadnionych przypadkach takie działanie wymaga uzyskania przez Partnera każdorazowo zgody Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Pełnomocnik Wojewody Podlaskiego
ds. Informatyzacji
Mariusz Madejczyk

Jarek Orszulak

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Nie wiem, czy ten post będzie pasował do tego wątku, ale ostatnio otrzymałam korespondencję z NDAP, z której wynikało, że wdrożono w NDAP system eDOK, tymczasem od prawie 12 lat NDAP działała w systemie Intradok.
Mamy więc urząd centralny odpowiedzialny za dokumentację, w którym doszło do zmiany systemu.
Pytanie, czy przemigrowano dane z jednego systemu do drugiego? Jeżeli tak to w jaki sposób? Jeżeli nie, to co z danymi w systemie Intradok?
Niestety na ten temat nie ma nic na stronach NDAP, ani zarządzenia ani decyzji. Szkoda... Może tu na forum się czegoś dowiemy...