Autor Wątek: CKM kadencji 2016-2018  (Przeczytany 5965 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

 • Moderator
 • st. kustosz(ka)
 • *****
 • Wiadomości: 1636
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 26, 2017, »
24 października odbyło się 10 (jubileuszowe :-*) posiedzenie CKM.

W trakcie obrad podsumowano prace związane z projektami przepisów metodycznych w sprawie ewidencjonowania, inwentaryzacji, sporządzania i zatwierdzania elektronicznych inwentarzy archiwalnych oraz z projektem zarządzenia w sprawie określenia zakresu i trybu działania komisji metodycznych w archiwach państwowych.

W trakcie dyskusji analizowalismy jeszcze kwestie związane  m.in. z datacją jednostek archiwalnych i ich wpływu na granice chronologiczne zespołu (zbioru) archiwalnego, a także problem egzemplarzy skarbowych środków ewidencyjnych i pomocy archiwalnych. Rozważalismy również kwestie związane z przechowywaniem i ewidencjonowaniem kopii materiałów archiwalnych w zasobie. Z tym ostatnim problemem archiwa nie mogą sobie poradzić od kilkunastu lat, mimo że kopie w zasobie gromadzą.

Uzgodniono tryb przeglądu obowiązujących przepisów metodycznych i wytypowania niektórych z nich do uchylenia lub nowelizacji (będziemy uchylać 8), szczególnie te, które się nie sprawdziły lub są nieprzydatne, chociaż teraz pewnie się okaże, że niektórzy właśnie bez tych nie będą mogli pracować ;D ;D ;D).
Rozpoczęlismy także wstępną dyskusję nad projektem wskazówek metodycznych w sprawie postępowania z materiałami audiowizualnymi w archiwach państwowych ? projekt przygotowany przez NAC.

W posiedzeniu uczestniczyli, oprócz członków CKM: Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych W. Woźniak, zastępca Naczelnego H. Niestrój oraz dyrektor Departamentu Archiwistyki M. Zdunek (ze względu na inne obowiązki nie uczestniczyli w całości posiedzenia).

Kolejne spotkanie (dwudniowe), zaplanowaliśmy na 13-14 grudnia.
Prace Centralnej Komisji Metodycznej będą kontynuowane 8) 8) 8)

I jeszcze jedno:
Reasumując: obecne pomysły CKM raczej nie znajdą poklasku u naszych naukowców... :-[
Rozczaruję cię, urzędasie ;D
Projekty, mimo że zostały rozesłane do uczelni, nie wzbudziły żadnego, powtarzam, żadnego zainteresowania. Nie wpłynęły do nas żadne uwagi, ani negatywne, ani pozytywne. Z tego wnoszę, że kompletnie nie interesuje to srodowiska naukowego :)
I tyle. ;)
PozdrawiamOffline urzędas

 • młodszy(a) archiwista(ka)
 • *
 • Wiadomości: 78
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 27, 2017, »
Interesuje czy nie interesuje tego nie wiemy. Na pewno o tym nie świadczy przesyłanie lub nie pism do NDAP. Konferencja w Poznaniu pokazała że bardzo interesuje i że jest oczekiwanie spotkań i debat a nie wymiany pism.
Jakoś nigdy do tej pory CKM nie zaprosiła naukowców na swoje posiedzenia. Nie zaprosiła nawet przedstawicieli Stowarzyszenia "Archiwizjoner" https://www.facebook.com/archiwizjoner/, które swoje uwagi i to na dodatek szczegółowo uzasadnione przesłało. W zamian nawet nie doczekało się nawet merytorycznej odpowiedzi Naczelnego Dyrektora. A z protokołu CKM wynika, że CKM nawet nie potrafiła uzasadnić dlaczego uwagi przyjmuje lub odrzuca. Są nawet uwagi których nie rozumiała, ale nie prosiła o wyjaśnienie.
Pomijam kwestię braku jakiegokolwiek komentarza do uwag zgłoszonych przez archiwa państwowe.
Ludzie są racjonalni. Po co mają pisać, skoro i tak nikt tego nie bierze pod uwagę! Dyskutują więc na konferencjach, ale tam władza NDAP i MKiDN się czuje obrażona i nie podejmuje dyskusji. https://twitter.com/SerdynskiMichal/status/921105287301525504
Zachęcam też do przeczytania komentarzy tu: https://www.facebook.com/archiwizjoner/posts/1284273825016595 lub tu: https://www.facebook.com/archiwizjoner/posts/1283703738406937

Offline Michał Serdyński

 • starszy(a) archiwista(ka)
 • ****
 • Wiadomości: 474
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 27, 2017, »
Urzędasie  :(
Ja nie czuję się obrażony. Jedno z wystąpień, które miało na celu "zadanie pytań" (referent podkreślał, cyt. "ja tylko pytam"), które zawierało zrzuty ekranu wypowiedzi członków forum jest po prostu żenujące. Przemawia za tym brak kultury. Podkreślam, że takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Gdyby przytoczonych osób nie było na sali, nie mogłyby zabrać głosu. A nawet gdy to zrobiły to referent już nie podjął dalszej dyskusji.

I dodam od siebie.
Moim zdaniem nie interesuje. Przeprowadzając badanie dot. kształcenia zawodu archiwisty m.in. na uczelniach wyższych odpowiedzi otrzymałem tylko z ... 4 Uniwersytetów. Uważam, że jeżeli przesyłam pismo z prośbą o uwagi to na miejscu byłoby udzielenie choćby odpowiedzi pokroju "nie mam uwag".

Offline Hubert Mazur

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 15
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 29, 2017, »
Michał, piszesz, że "Gdyby przytoczonych osób nie było na sali, nie mogłyby zabrać głosu". Mnie się wydaje, że dyskusja nad referatami wygłaszanymi na konferencjach naukowych przenoszona w w przestrzeń wirtualną (na IFAR, Twittera, Facebooka) bez możliwości włączenia się w nią samego zainteresowanego czyli referenta stała się normą. Nie rozumiem zatem, że czym się irytujesz. Wg nowych praktyk i standardów chyba można wyśmiewać, krytykować, negować czyjś dorobek naukowy, oceniać jej referat (nierzadko w sposób niemerytoryczny) nie bacząc na to, czy dana osoba będzie miała możność odniesienia się do zarzutów i uwag np. z uwagi na brak konta na Twiterze. Skąd zatem Twoja troska o rzeczową dyskusję akurat w tym przypadku?
HM

Offline Hanna Staszewska

 • Moderator
 • st. kustosz(ka)
 • *****
 • Wiadomości: 1636
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 29, 2017, »
Koledzy,
w tym wątku rozmawiamy o pracach CKM, o konferencji w Poznaniu dyskutujemy w innym wątku http://www.ifar.pl/index.php/topic,3436.msg23673.html#new

Pozdrawiam

Offline Marek Krzykała

 • archiwa_2.5
 • młodszy(a) archiwista(ka)
 • *
 • Wiadomości: 61
 • Płeć: Mężczyzna
 • długie włosy, słaby słuch, wysportowana sylwetka
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 29, 2017, »
Koledzy,
w tym wątku rozmawiamy o pracach CKM, o konferencji w Poznaniu dyskutujemy w innym wątku http://www.ifar.pl/index.php/topic,3436.msg23673.html#new

Pozdrawiam


Słyszysz Michał? Patrz co i gdzie piszesz, bo to nie miejsce na taki bałagan. Nie zapominaj gdzie jesteś!
Czytał Lucjan Szołajski. Tłumaczenie Ewa Firlej.

Offline Hanna Staszewska

 • Moderator
 • st. kustosz(ka)
 • *****
 • Wiadomości: 1636
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 05, 2017, »
Na stronie NDAP pojawił się protokół 10 posiedzenia CKM, które odbyło się 24 października z 24 https://www.archiwa.gov.pl/pl/o-nas/cia%C5%82a-kolegialne/4408-ckm-2016-2018
11 posiedzenie zaplanowalismy na 12-13 grudnia.

Pozdrawiam metodycznie :)

Offline Hanna Staszewska

 • Moderator
 • st. kustosz(ka)
 • *****
 • Wiadomości: 1636
Odp: CKM kadencji 2016-2018
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 04, 2018, »
Witajcie w Nowym Roku :)

Oto kolejne informacje z metodycznej działki:

W dniach 12-13 grudnia 2017 r. odbyło się XI posiedzenie Centralnej Komisji Metodycznej kadencji 2016-2018.
W trakcie posiedzenia przedyskutowaliśmy projekty nowelizacji przepisów metodycznych:
- w sprawie wskazówek metodycznych dotyczących zasad gromadzenia i opracowania materiałów ulotnych w archiwach państwowych,
- w sprawie porządkowania i ewidencjonowania dokumentacji kartograficznej w archiwach państwowych.

Celem nowelizacji jest ujednolicenie obowiązujących przepisów z przygotowanymi przez CKM przepisami o ewidencjonowaniu oraz inwentaryzowaniu zasobu archiwalnego w archiwach - przede wszystkim dostosowano odpowiednie zapisy do obowiązku prowadzenia ewidencji i inwentaryzacji w postaci elektronicznej w systemie ZoSIA (czyli wypadły wszelkie zalecenia dot. wydruków i kart inwentarzowych, a także jednostki inwentarzowe na rzecz archiwalnych). 
Tu drobna uwaga: przypominam, że jednostki archiwalne (a nie inwentarzowe) w przepisach o ewidencji to nie żadna nowość ani rewolucja, takie zapisy mamy już teraz.

Krytycznie oceniono dotychczasowe wskazówki metodyczne dotyczące zasad opracowania fotografii w archiwach państwowych i zdecydowano o przygotowaniu nowego tekstu. Tak więc mam nadzieję, że do końca kadencji (czyli do września 2018 r.)  nowe przepisy dot. fotografii zostaną przedstawione Naczelnemu Dyrektorowi.

Omówiliśmy także projekt nowego przepisu dotyczący zasad eksploatacji  w archiwach systemu ZoSIA (w związku z usunięciem z przepisów o ewidencji zapisów o eksploatacji bazy SEZAM I ZoSIA powstała konieczność nowego przepisu w tym zakresie)  a także wykaz normatywów do uchylenia (przepisy o uproszczonych metodach opracowania tango down 8) 8)).

Kolejne posiedzenie CKM (prawdopodobnie w lutym) będzie poświęcone przepisom dot. postępowania z materiałami audiowizualnymi oraz fotografiami.

Uzgodniliśmy także, że prawdopodobnie w styczniu odbędzie się szkolenie dla pracowników archiwów w zakresie nowych przepisów o ewidencjonowaniu, inwentaryzacji i zatwierdzaniu inwentarzy.
Do zobaczenia :)