Autor Wątek: Czy jest tu jakiś moderator???  (Przeczytany 17906 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maciuś

  • Gość
Czy jest tu jakiś moderator???
« dnia: Marzec 14, 2006, »
Od pewnego czasu forum "Metodyka archiwalna" jest opuszczone. Ostatni raz moderator, którym jest p. Andrzej Klubiński, zabierał głos w sierpniu ubiegłego roku! Z tego co słyszałem drugi moderator - p. Czapelska - jest na urlopie macierzyńskim. Tak ważne forum nie może być pozbawione moderatora. Proszę admina o interwencję i ewentualną zmianę moderatora na tym podforum.

kustoszka

  • Gość
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2006, »
A może by tak dla archiwistów zakładowych założyć odrębne podforum? Z ilości problemów i pytań wynika, że bardzo by się przydało. Może ktoś z nadzoru podjąłby się funkcji moderatora takiego podforum?

Anonymous

  • Gość
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2006, »
Pewnie by sie przydało. Tylko kto to poprowadzi. Zainteresowanie małe, a moderatorzy albo wyjechali albo nie maja czasu.

Offline Rand4

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2006, »
a ja bym dodał jakies forum nt archiwów za granicą. warto wiedziec co sie dzieje u naszych sąsiadów i nie tylko, jak maja zarganizaowane archiwa itd  i co maja na stronach swoich.

kustoszka

  • Gość
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2006, »
czy doczekamy się odpowiedzi na temat moderatora podforum Metodyka Archiwalna?

Maciuś

  • Gość
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2006, »
Cytat: "kustoszka"
czy doczekamy się odpowiedzi na temat moderatora podforum Metodyka Archiwalna?

może należałoby założyć nowy wątek: "Czy jest tu jakiś admin?"

Maciuś

  • Gość
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2006, »
Sądząc po dzisiejszej sytuacji na forum pytanie o admina nie jest bezzasadne. Kiedy nie ma admina, myszy harcują...

Szanowny adminie, czy długo to jeszcze będziemy oglądać?

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
A jednak jest... :)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2006, »
Witam,

Chciałbym się odnieść w tym poście do kilku spraw jakie poruszyli forumowicze.
1) Podforum metodyka archiwalna
Pisałem w tej sprawie do moderatora działu którym jest obecnie A.Klubiński z NDAP, w ciągu 2-3 dni ("roboczych" ;)... ) oczekuję, że Wam osobiście na ten temat odpowie.
2) Forum na temat archiwów zagranicą - bardzo chętnie jesli faktycznie forumowicze poprą ten pomysł, póki co polecam: http://www.archiwa.net/ gdzie można znaleźć sporo informacji na temat archiwów zagranicznych, a dodatkowo sporo informacji z zakresu archiwistyki "tradycyjnej" i "elektronicznej".
3) Podforum dla archiwistów zakładowych - jak widzę po tematach postów istnieje potrzeba powstania takiego działu czy też wsparcia istniejącego forum dodatkowym moderatorem z oddziału nadzoru archiwalnego czy osoby prowadzącej archiwum zakładowe.  Nurtuje mnie tylko jedna rzecz - czy przez wydzielenie tematyki archiwum zakładowego nie doprowadzimy do tego, że archiwiści zakładowi będą pisali tylko na forum ich dotyczącym, archiwiści państwowi tylko na swoim forum. Plusem obecnego rozwiązania jest fakt, iż często "mimowolnie" czytamy to co nas bezpośrednio nie dotyczy rozwijając w ten sposób swoją wiedzę. Taka jest moja obawa, bardzo chętnie poznam je opinie  forumowiczów i podejmę działania odnośnie do rozwoju sytuacji.
4) Spam na forum
Spam pojawia się ze względu na fakt iż aby zachęcić do dyskusji forum jest otwarte tzn. nie potrzebujemy się logować/posiadać konta na forum. Jest to zachętą do zupełnie szczerego wypowiadania się na wszystkie tematy (w granicach norm obyczajowych). Dojrzewa we mnie jednak przekonanie, iż aby uniknąc takich wypadków, jak również utyskiwania na administrację (... ;) ... ) należy wprowadzić logowania dla wszystkich użytkowników na wszystkich podforach.
5) Moja wolna rekacja na spam
Pierwsza fala spamu pojawiła się o 8.43, druga o 1.47.  Usunąłem go ok. godziny 16.00. Czyli od pierwszej fali do usunięcia minęło ponad 7 h. Hmmm... jak wiadomo czas to pojęcie względne. Uważam zatem, że nie jest tak dużo tym bardziej, że mamy dziś sobotę :)...  Ponadto spamer, oprócz umieszczenia niechcianych reklam nie naruszył w żaden sposób forum. Jeśli uważacie inaczej to w przyszłości postaram się reagować szybciej.

Pozdrawiam serdecznie
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Rand4

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2006, »
Ja popieram powstanie forum dotyczacego archiwum zakładowego. Jest to temat rzeka. A co najwazniejsze zobaczmy na zatrudnienie w archiwach państwowych i archiwach zakładowych- różnica jest widoczna.
postwanie takiego forum przyczyni sie do zwiększenia wiedzy, studentów i innych osób.  :idea: :D

kustoszka

  • Gość
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 19, 2006, »
podforum dla archiwistów zakładowych jest chyba bardzo potrzebne

Maciuś

  • Gość
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 19, 2006, »
Dziękuję adminowi za reakcję. Może rzeczywiście trochę przesadziłem, ale chodziło mi o to, że długo nie otrzymywałem odpowiedzi na pytanie o moderatora podforum metodyki i fale spamu tylko "przelały czarę".

Jeśli chodzi o podforum dla archiwistów zakładowych to zdecydowanie jest ono potrzebne. Chyba najwięcej pytań i nowych wątków dotyczy wątpliwości archiwistów zakładowych i powinni oni chyba liczyć na odpowiedź na dręczące ich pytania nie tylko ze strony użytkowników forum, ale i moderatorów (najlepiej dwóch, albo trzech, aby ich "zapał" wobec fali pytań nie ostygł za szybko :lol: ).

Podforum dotyczące metodyki powinno chyba służyć wymianie myśli o problemach metodycznych, omawianiu i interpretacji przepisów (szczególnie tych, które sprawiają najwięcej problemów przy stosowaniu - tu głos mogliby zabierać członkowie CKM-u i pracownicy Zakładu Naukowego z p. Krochmalem na czele), a także mogłoby posłużyć jako forum wymiany myśli dla licznych (?) przecież zespołów pracujących nad nowelizacją przepisów. Trzeba by tylko zmobilizować osoby decydujące (głownie przewodniczących, lub sekretarzy, ale i członków) do udziału w dyskusji (a szczególnie inicjowaniu ich na tematy, które w trakcie obrad zespołow wzbudzają najwięcej sporów).

Oczywiście chęć forumowiczów do zabierania głosu w tych sprawach - to już osobna kwestia... Ale warto chyba spróbować?

Offline andrzej klubiński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 68
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 20, 2006, »
Z pewnością nie można się nie zgodzić ze zdaniem Gościa Maciusia, ktory wskazuje, że "forum metodyki archiwalnej służy wymianie mysli o problemach metodycznych, omawianiu i interpretacji przepisów". Jak wskazuje treść podforum jego wizja jako miejsca dyskursu nad zagadnieniami archiwistyki jest jednak do pewnego stopnia postulatem, i w pewnej mierze odbiega od oczekiwań jego użytkowników. W części przynajmniej IFAR spełnia funkcje miejsca, w którym goście szukają jedynie doraźnej, praktycznej porady, rzadziej informacji. Zapewne z tego powodu pojawiła się koncepcja utworznenia nowego podforum. W tej sprawie wydaje się konieczna dalsza wymiana argumentów.
Postawione przez Gościa pytanie "jak skłonić do dyskusji" nie znalazło zadowalającej odpowiedzi, może więc problem milczenia w środowisku archiwalnym także wymaga debaty. Moim zdaniem istnieją przynajmniej dwa istotne czynniki. Są nimi dostępność internetu w archiwach i motywacje archiwistów (choć nie ich brak).
Pytanie o moderatora traktuję jako sygnał sporu o koncepcję jego obecności na forum, jego funkcję jako jednego z uczestników dyskusji i o mozliwości kształtowania przez niego metodologicznego sporu na IFARze. Głos Gościa Maciusia jest w tym kontekście ważnym sygnałem, który jednak wymaga większej precyzji - niezbędnej, aby przedyskutować to zagadnienie.


łączę pozdrowienia
Andrzej Klubiński

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2006, »
Witam
Cytat: "andrzej klubiński"

Postawione przez Gościa pytanie "jak skłonić do dyskusji" nie znalazło zadowalającej odpowiedzi, może więc problem milczenia w środowisku archiwalnym także wymaga debaty. Moim zdaniem istnieją przynajmniej dwa istotne czynniki. Są nimi dostępność internetu w archiwach i motywacje archiwistów (choć nie ich brak).

Sądzę, że to rzeczywiście ważna kwestia i ma Pan rację, iż należy ją przedyskutować. Nie wydaje mi się jednak żeby dostepność Internetu w archiwach była czynnikiem modelującym w jakikolwiek sposób aktywność na forum. Znaczna część postów edytowana jest i tak poza godzinami urzędowania archiwów, a więc z prywatnych komputerów archwistów. Natomiast kluczową kwestią są tu bez wątpienia motywacje archiwistów. Czas być może na zebranie infromacji na temat tego co o forum myślą archiwiści, którzy trzymają się odeń z daleka? Może to oni mają rację? Moze takie forum jest zupełnie zbędne?
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Anonymous

  • Gość
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 21, 2006, »
Cytuj
W części przynajmniej IFAR spełnia funkcje miejsca, w którym goście szukają jedynie doraźnej, praktycznej porady, rzadziej informacji. Zapewne z tego powodu pojawiła się koncepcja utworznenia nowego podforum. W tej sprawie wydaje się konieczna dalsza wymiana argumentów.

Cytuj
Postawione przez Gościa pytanie "jak skłonić do dyskusji" nie znalazło zadowalającej odpowiedzi, może więc problem milczenia w środowisku archiwalnym także wymaga debaty.

Cytuj
Pytanie o moderatora traktuję jako sygnał sporu o koncepcję jego obecności na forum, jego funkcję jako jednego z uczestników dyskusji i o mozliwości kształtowania przez niego metodologicznego sporu na IFARze. Głos Gościa Maciusia jest w tym kontekście ważnym sygnałem, który jednak wymaga większej precyzji - niezbędnej, aby przedyskutować to zagadnienie.

gratuluję panu Andrzejowi Klubińskiemu elokwencji i fantazji w wynajdywaniu kolejnych "problemów"  rzekomo wartych dyskusji. Jak na tytularnego moderatora naprawdę nieźle. :wink:
Zachęcać do udziału w forum można jedynie przez upowszechnianie wiedzy o jego istnieniu. Utworzenie podforum dla archiwów zakładowych pozostawmy decyzji admina, z pewnością przemawia za tym lekki bałagan w podforum "Metodyka archiwalna" - namnażanie się podobnych tematów i de facto przekształcenie go w poradnię archiwalną.

Nie dajmy się zwariować i nie dyskutujmy o tym w jaki sposób dyskutować.

Jarek

Offline andrzej klubiński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 68
Czy jest tu jakiś moderator???
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2006, »
Witam

     Myśl, żeby wysłuchać także drugiej  (milczącej) strony jest bardzo trafna, choć niezwykle trudna do realizacji.
Brak obecności części archiwistów na forum może wynikać przynajmniej z kilku możliwych powodów. Milczenie może być spowodowane  koncepcją pracy archiwalnej, umiejętnościami korzystania z netu i także dostępnością.  Obserwacja dotycząca godzin, w ktorych IFAR jest odwiedzany jest dobrym argumetnem. Sądzę jednak, że równie ważny jest stopień dostępności do IFARu w archiwach - a ten jest zróżnicowany. Być może należy ustalić ogólne zasady w tym zakresie. Z pewnością wielu archiwistów posiada własne PC w domu, ale jednak w naszym kraju nie jest to standardowe wyposażenie domu.
   Proszę zauważyć, że znacząca część dyskutantów pojawia się anonimowo. Jest to wybór formy, która oczywiście nie kłóci się ze zwyczajami przyjętymi na innych forach, jednak mimo wszystko zastanawia dbałość o zachowanie anonimowości wypowiedzi. Taka praktyka wskazuje na ograniczenia, jakimi jest  (jak sądzę) obawa przed ujawnieniem się dyskutanta w swoim środowisku. Być może jest to także obawa przed publicznym podejmowaniem dyskusji.
   IFAR z pewnością daje możliwość dyskusji merytorycznej, z której część archiwistów korzysta, oby jak największa. Niektóre wypowiedzi wskazują, że jest także miejscem formułowania ocen, duża część uczestników oczekuje porad. Ponieważ zaletą IFARu jest umożliwienie wspólnej dyskusji merytorycznej nie sądze, by pytanie o sens istniena forum było zasadne. Proporcje między dyskusją, poradami i ocenami kształtuje natomiast grupa uczestników forum, i choć nie znaczy to, że odzwierciedlają one potrzeby i oczekiwania całego środowiska archiwistów należy przedyskutować w jakim stopniu IFAR ma spełniać funkcje forum wolnych wypowiedzi, podręcznika, miejsca dyskusji dotyczącej praktyki archiwalnej . W tym sensie pytanie o sens istnienia IFARu uważam za słuszny.
 Pozostaje jedynie oczekiwać na wypowiedzi, które jeśli poza oceną będą zawierały także motywację przedstawionych wniosków staną się dobrą podstawą do dalszej dyskusji i wniosków.

łączę pozdrowienia
Andrzej Klubiński