Autor Wątek: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych  (Przeczytany 51728 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 06, 2017, »
A w Krakowie tak pilnie retrokonwersują, że aż ograniczyli pracę PN :o :o :o
cyt.
Archiwum Narodowe w Krakowie informuje, że w związku z koniecznością zintensyfikowania prac nad sporządzaniem elektronicznych wersji środków ewidencyjnych zasobu archiwalnego, wszystkie pracownie naukowe Archiwum w okresie 1 marca ? 31 lipca 2017 r., będą czynne od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00?15.00 (w piątki pracownie będą zamknięte).
http://ank.gov.pl/zasob-i-udostepnianie/wizyta-w-czytelni/godziny-otwarcia-czytelni

Mocno słabe to jest, a poza tym chyba niezgodne z przepisami (paragraf 6 ust 7)
https://www.archiwa.gov.pl/images/docs/akty_normatywne/zarzadzenie_nr_4.pdf
W związku z retrokonwersją Naczelny Dyrektor zawiesił opracowanie, o ograniczeniu udostępniania nic nie było.
Co na to NDAP?

No i zarządzenie odwołano http://www.ank.gov.pl/komunikaty/2017/02/06/odwolanie-zmiany-czasu-pracy-pracowni-naukowych  ;D ;D ;D
Czyżby NDAP zadziała? Ciekawe w jakim trybie? Pisma, telefonu, mejla?

Właśnie dlatego zarejestrowałam się na IFAR.  ;) Witam więc wszystkich czytających oraz piszących!!!!

Wciąż mnie jednak fascynuje, dlaczego pracownik Ministerstwa Kultury pisze na prywatnym forum "donosy" do NDAP na archiwum? Zawsze mi się wydawało, że takie kwestie można realizować w innym trybie, zwłaszcza że zastępca dyrektora ANK jest członkiem CKM  ;) a i Naczelny Dyrektor nie ogranicza do siebie dostępu... Powstrzymam się od nazwania tego po imieniu...

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 06, 2017, »
Hm. Żadne z archiwów na swojej stronie nie "pochwaliło się" programem retrokonwersji.

Czyżby został ogłoszony jakiś konkurs, kto się pochwali? A może nie ma czym? Może to jest normalna praca? Pytanie tylko jakim i czego kosztem, że w takim tempie? Czyżby kosztem innych zadań chciano zameldować wykonanie zadanie? ;) Kraków pokazał, że zaczęto od zamykania czytelni...

Mnie ciekawi, że nawet NAC się nie pochwalił... Ale za to jak się wejdzie na spis zespołów NAC, to aż włos na głowie się jeży http://www.nac.gov.pl/archiwum-audiowizualne/zasob/spis-zespolow/ Chyba żadne z archiwów państwowych nie "chwali" się taką liczbą inwentarzy kartkowych oraz brakiem ewidencji... No to jak z tą retrokonwersją w NAC ? A co z danymi w audiovis, kiedy zostaną zmigrowane do ZoSIA i do szukajwarchiwach ? Najważniejszy jest dobry przykład! W końcu ponad połowa kierownictwa NDAP jest z NAC

A tak bardziej poważnie - zastanawiam się, czy rzeczywiście wszystko, ale to wszystko z ewidencji zostanie udostępnione on-line? Co z opisami akt osobowych? Co z opisami akt sądowych (rozwody, przysposobienia)? akt prokuratorskich? co z dokumentacją medyczną? Czy ktoś się nad tym zastanawiał?

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 07, 2017, »
Cytuj
Wciąż mnie jednak fascynuje, dlaczego pracownik Ministerstwa Kultury pisze na prywatnym forum "donosy" do NDAP na archiwum?
proszę trzymać się stricte tematu wątku, którym jest udostępnianie.


P.S. to jakaś obsesja z tą prywatnością - już drugi post jest w części na ten temat. Jeśli tak boli, że to forum prywatne - proszę nie używać lub założyć własne.
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline zo_non.sense

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Kobieta
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 07, 2017, »

Wciąż mnie jednak fascynuje, dlaczego pracownik Ministerstwa Kultury pisze na prywatnym forum "donosy" do NDAP na archiwum? Zawsze mi się wydawało, że takie kwestie można realizować w innym trybie, zwłaszcza że zastępca dyrektora ANK jest członkiem CKM  ;) a i Naczelny Dyrektor nie ogranicza do siebie dostępu... Powstrzymam się od nazwania tego po imieniu...

Hmm, może dlatego, że bycie pracownikiem Ministerstwa lub też NDAP nie zwalnia z prostej czynności, tj. obserwacji pewnych decyzji i procesów z perspektywy zwykłego obywatela lub użytkownika? :)

A poza tym witamy na pokładzie  :)

Offline Ela Czajka

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 07, 2017, »
W dodatku na tym forum jesteśmy przede wszytkim archiwistami. Nie pracownikami ministerstwa czy członkami komisji.

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 07, 2017, »
W dodatku na tym forum jesteśmy przede wszytkim archiwistami. Nie pracownikami ministerstwa czy członkami komisji.

Naprawdę? To tak się da być archiwistą i nie być pracownikiem jakiejś instytucji? A mnie się wydawało, że każda osoba pracująca w administracji publicznej, w szczególności archiwiści, kierują się zasadami etycznymi. Zresztą jak widzę po komentarzach Rufusa na moje posty :) krytyka innych jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy to robią "nasi" ludzie  ;) Jak nas krytykują to trzeba się bronić  :D łącznie z zachętą do wypisania się z prywatnego forum  :D

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 07, 2017, »
Cytuj
A poza tym witamy na pokładzie  :)

Dziękuję. To miłe  ;D

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 07, 2017, »

Hmm, może dlatego, że bycie pracownikiem Ministerstwa lub też NDAP nie zwalnia z prostej czynności, tj. obserwacji pewnych decyzji i procesów z perspektywy zwykłego obywatela lub użytkownika? :)


Niestety nie podzielam tego poglądu. Uważam, że takie kwestie można załatwiać w innym trybie. To kwestia kultury i dobrych relacji wewnętrznych w ramach sieci archiwów. Poza tym gdyby ten post napisał "zwykły" obywatel nikt by się tym nie przejął. A jak napisała p. Hanna, to proszę jak szybko zmieniono zarządzenie. Ja już ćwiczyłam bycie zwykłym obywatelem w relacjach z NDAP. Niestety nie jest to urząd otwarty i chętny do przestrzegania ustawy o dostępie do informacji publicznej. Wystarczy szczegółowo przeanalizować co jest w BIP NDAP a co powinno być zgodnie z ustawą oraz jak długo są załatwiane wnioski... Ale to odrębny wątek...

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 07, 2017, »
W dodatku na tym forum jesteśmy przede wszytkim archiwistami. Nie pracownikami ministerstwa czy członkami komisji.

Naprawdę? To tak się da być archiwistą i nie być pracownikiem jakiejś instytucji? A mnie się wydawało, że każda osoba pracująca w administracji publicznej, w szczególności archiwiści, kierują się zasadami etycznymi. Zresztą jak widzę po komentarzach Rufusa na moje posty :) krytyka innych jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy to robią "nasi" ludzie  ;) Jak nas krytykują to trzeba się bronić  :D łącznie z zachętą do wypisania się z prywatnego forum  :D

Ewo - pytanie - po co się tu zapisałaś? Bo nie bardzo rozumiem. Bronisz się wielkimi słowami, zarzucaniem braku etyki, po co to? Na tym Forum chcemy dyskutować i rozmawiać o pozytywach  - dla rozwoju archiwistyki i to robimy już od "nastu" lat.
Jako admin tego forum nie godzę się na takie zachowanie i zwracam Ci na to uwagę.
Potem blokuję konto.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2017, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline zo_non.sense

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Kobieta
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 07, 2017, »

A tak bardziej poważnie - zastanawiam się, czy rzeczywiście wszystko, ale to wszystko z ewidencji zostanie udostępnione on-line? Co z opisami akt osobowych? Co z opisami akt sądowych (rozwody, przysposobienia)? akt prokuratorskich? co z dokumentacją medyczną? Czy ktoś się nad tym zastanawiał?

Oczywiście, że nie wszystko zostanie udostępnione, ochrona dóbr osobistych i danych osobowych wciąż nas obowiązuje. Nie zmienia to faktu, że ewidencja zawierające takie dane ma się w ZoSiA znaleźć. W tej chwili zresztą ma to zastosowanie. Archiwiści w AP mają dostęp do tych zespołów poprzez system, użytkownicy tych danych na SwA nie widzą.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 07, 2017, »
Możliwości wyszukiwawcze ZoSIA są zdecydowanie większe niż ewidencji papierowej, chociaż są tacy którzy myślą inaczej  8)

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 07, 2017, »
Poza tym gdyby ten post napisał "zwykły" obywatel nikt by się tym nie przejął.

To jakie możliwości działania ma zwykły obywatel mogliśmy się przekonać na zjeździe IFAR. Polecam odsłuchać pierwszy dzień obrad.

Offline zo_non.sense

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Kobieta
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 07, 2017, »
Możliwości wyszukiwawcze ZoSIA są zdecydowanie większe niż ewidencji papierowej, chociaż są tacy którzy myślą inaczej  8)

Kajka, sporadyczne przypadki pokazują, że czasem lepiej zajrzeć do inwentarza kartkowego, bo uwaga na marginesie inwentarza coś podpowie :) Na ogół jednak ZoSIA sprawia, że czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie, "gdzie [w którym zespole] znajdę plan Pcimia Dolnego?" skraca do minimum ;)
Bo tak naprawdę kwestia, w którym zespole akt się coś znajduje, to jest informacja istotna i ważna dla nas - pracowników obsługi, archiwistów, magazynierów, skanerzystów, żeby poprawnie zamówić akta z magazynu. Użytkownika interesuje tylko to, by jak najszybciej i jak najprościej dotrzeć do poszukiwanych informacji. I od tego jest retro-konwersja... by to ułatwić. Ale co ja tu tłumaczę oczywiste oczywistości :D

Jeden, ale jak dla mnie oooogromny, mankament widzę tylko w tym, co już parę razy tu i ówdzie podkreślano, że retro-konwersja na akord zaowocuje niestety dużą ilością błędów, klasycznych literówek, które wartość wyszukiwawczą ZoSIA niestety dotkliwie zmniejszą...

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 07, 2017, »
W dodatku na tym forum jesteśmy przede wszytkim archiwistami. Nie pracownikami ministerstwa czy członkami komisji.

Naprawdę? To tak się da być archiwistą i nie być pracownikiem jakiejś instytucji? A mnie się wydawało, że każda osoba pracująca w administracji publicznej, w szczególności archiwiści, kierują się zasadami etycznymi. Zresztą jak widzę po komentarzach Rufusa na moje posty :) krytyka innych jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy to robią "nasi" ludzie  ;) Jak nas krytykują to trzeba się bronić  :D łącznie z zachętą do wypisania się z prywatnego forum  :D

Ewo - pytanie - po co się tu zapisałaś? Bo nie bardzo rozumiem. Bronisz się wielkimi słowami, zarzucaniem braku etyki, po co to? Na tym Forum chcemy dyskutować i rozmawiać o pozytywach  - dla rozwoju archiwistyki i to robimy już od "nastu" lat.
Jako admin tego forum nie godzę się na takie zachowanie i zwracam Ci na to uwagę.
Potem blokuję konto.


Czy każdy zapisujący się do IFAR musiał odpowiedzieć na pytanie dlaczego się zapisał? Co takiego jest w moich postach, że reaguje PAN agresją (o ile się nie mylę nie jesteśmy na Ty, a ze swego imienia się nie zwierzałam)? Dlaczego brakuje odpowiedzi merytorycznych na pytania merytoryczne?
Czy napewno na forum zawsze dyskutowano o pozytywach? Bo o ile pamiętam to do czasu zmian w NDAP, pisano tylko o negatywach (przepraszam głównie NAC był promowany i chwalony).
Jeżeli to jest forum archiwistyki, to chciałabym podyskutować, zadawać trudne pytania tym którzy teraz są u władzy... Może nie wolno? Może to jest forum dla wybranych? Może tu tylko można pisać po linii...

Ja się przed niczym nie bronię, ani nie używam wielkich słów. Bo też nie prowadzę żadnej wojny, ani nikogo nie atakuję. Nikomu nie zarzucam braku etyki, tylko do zasad etycznych się odwołuję. Każdy interpretuje jak uważa przez pryzmat swego doświadczenia... No cóż pozostaje mieć nadzieję, że poziom agresji u Pana opadnie... A forum które mieni się takim istotnym miejscem dyskusji będzie nim rzeczywiście.

Zanim zablokuje Pan moje konto, będę wdzięczna za odpowiedzi na postawione problemy...

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Cyfryzacja pomocy informacyjnych w archiwach państwowych
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 07, 2017, »
Cytat z postu z sierpnia 2016 r. p. Hanny
"Jeśli akcja się powiedzie, a wierzę głęboko, że tak,  to czeka nas prawdziwa rewolucja, przede wszystkim w zakresie informacji archiwalnej. W jej wyniku archiwiści i użytkownicy otrzymają łatwy dostęp do niemal wszystkich opisów jednostek archiwalnych (z pewnością będą jakieś wyjątki) przechowywanych w archiwach, i to dostęp w postaci przeszukiwalnych baz danych, w większości zamieszczonych w Internecie.
Co jeszcze?
1) mogą pojawić się ?na rynku? nowe materiały źródłowe, do tej pory skutecznie przez nas ukryte w rozmaitych spisach i inwentarzach papierowych,
2) ciekawe, czy zmieni się statystyka zewidencjonowanych materiałów (jak wiemy, statystyka jest sztuką ),
3) może okazać się, że jakość naszych pomocy jest dość słaba, co może doprowadzić do chęci wykluczenia z retrokonwersji co niektórych inwentarzy (podejrzewam, że niektóre archiwa już kombinują, jakby tu nie udostępnić wszystkiego, co powinni),
4) bardzo wskazana byłaby dobrze pomyślana i przeprowadzona akcja  promocyjna retrokonwenrsji: zarówno środowiska naukowe, jak i wszyscy inni użytkownicy (także genealodzy) powinni wiedzieć, że potencjał informacyjny archiwów znacząco powiększy się,
5) ciekawe, czy przełoży to się na udostępnianie materiałów? Przypominam, ze liczba udostępnianych j.a. w archiwach oscyluje wokół kilku procent całości zasobu, może tak znacząca poprawa informacji przełoży się na wzrost liczby udostępnianych jednostek?
"

Wynika z niego, że tylko sporadycznie ma nie być udostępniana ewidencja on-line... Mamy więc pewną sprzeczność z tym co pisze non.sens
Ten cytowany post pokazuje też jak pozytywnie oceniono potencjalne działania archiwów (por. pkt 3). Jakoś p. Hannie nie pogrożono że zablokuje się jej konto... :( :'(