Autor Wątek: SZEPSKI  (Przeczytany 2968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MARIA ŚLIWIŃSKA

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
SZEPSKI
« dnia: Marzec 10, 2006, »
No i mam kłopot. Jestem bardzo początkującym poszukiwaczem. Otóż proszę o pomoc. Mój dziadek ze strony matki nazywał sie Janusz Szepski. Zmarł w 1933 lub 34 roku w Gnieźnie, i to jest wszystko co wiem.Wiem jeszcze, że moja mama poszukiwała świadectwa ślubu rodziców jakieś 40 lat temu, bez skutku. Żadnych dokumentów nie posiadamy. Zabrała je wojna. Istnieje domniemanie, że dziadek był Żydem, ale być może przechszczonym i zmienił nazwisko. W tym tkwi jakaś tajemnica. Wiadomo jeszcze, że po śmierci dziadka jego rodzina chciała sądownie "odebrać" mamę od babci. A może był to tylko proces o rętę bądź alimenty. Moja babcia była służącą, a po ślubie przed wojną mieszkała w dużym mieszkaniu ( piętro w kamienicy) i moja mama miała nianię. Być może małżeństwo było "mezaliansem" i bardzo nie podobało się rodzinie dziadka. Po wojnie moja mama chodziła do bardzo renomowanego Gimnazjum Urszulanek w Poznaniu,a wiem żę były bardzo biedne. Wiem jeszcze, że dziadek miał prawdopodobnie brata bliżniaka. Jeżeli ktoś słyszał o rodzinie Szepskich z Wielkopolski bardzo proszę o kontakt.
Mari Śliwińska

Gość

  • Gość
SZEPSKI
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2006, »
Proponuje zwrócic sie do USC w Gnieźnie o odpis zupełny lub kserokopię aktu zgonu dziadka. Dane, które beda w tym dokumencie powinny pomóc w poszukiwaniach dalszych informacji. np. data i miejsce urodzenia pomogą odnaleźć akt urodzenia, a w księdze przy akcie urodzenia powinna byc adnotacja o dacie i miejscu ślubu, idt. Proponuje Pani poczytać informacje o poszukiwaniach genealogicznych na stronie NDAP lub wejśc na jakąś strone "genealogiczną" np. Genpol i tam umieścić to nazwisko w wyszukiwarce. Będzie większa szansa na jakiś odzew, bo IFAR odwiedzaja w wiekszości archiwiści, a nie genealodzy.