Autor Wątek: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna  (Przeczytany 6427 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« dnia: Czerwiec 10, 2016, »
Minęło pół roku od kiedy w codziennej pracy "obcujemy" z NiKą. Forum jest dobrym miejscem na wymianę doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących korzystania z nowego systemu do obsługi nadzoru archiwalnego. Myślę, że dyskusja na ten temat może przyczynić się do wypracowania bardziej konstruktywnych propozycji dla NDAP.

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2016, »
Co to jest NiKA? Sorrki za może głupie pytanie, ale autentycznie nie wiem, o co chodzi.

Offline Marcin Buczek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2016, »
To aplikacja webowa, która zastąpiła od 1 stycznia br. bazę NADZÓR. Aplikacja, która ciągle się psuje, do której poprawki są tworzone na kolanie, bo jak można uznać prace nad systemem i wprowadzanie poprawek podczas pracy użytkowników. Zarzucano kiedyś twórcom ZoSIA, że ich system nie działa poprawnie, ale NIKA przebiła wszystko począwszy od koloru czcionki, który sprawia, że cześć interfejsu jest prawie nieczytelna a kończąc na błędach systemowych np. ostatni problem z upoważnieniami, które zaczęły działać wadliwie. Diagnoza według mnie to zaorać cały projekt i stworzyć moduł w ZoSIA lub dogadać się z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w celu uzyskania kodu źródłowego EZD PUW i na jego bazie zbudować moduł do obsługi nadzoru, choć chyba lepszym rozwiązaniem to włączenie go do ZoSIA. Po prostu zgroza jak się pomyśli, że ktoś z NDAP mógł wydać kupę kasy na niedziałającą aplikację
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2016, wysłana przez Marcin Buczek »

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2016, »
Na razie używam NiKi do wydawania zgód. Mnie denerwuje problem np. zaokrąglania wyłączeń z brakowania. Wpiszesz np. 0,12 a on zaokrągli do 0. I na nowo trzeba wchodzić i poprawiać. Problem z wyszukiwaniem wpisanych jednostek organizacyjnych.
Nie wiem jak to będzie z pisaniem protokołów ale słyszałem ile to stwarza problemów i zastanawiam się jak tutaj dotrzymać terminów wynikających z przepisów.
A propos ZOSi to już w momencie jej powstania przebąkiwano coś o module dla nadzoru. Ale nie było chyba woli jego stworzenia skoro sam system miał problemy z przebiciem się.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 23, 2016, »
Trochę przeszkadza mi brak możliwości łączenia ról w systemie. Muszę mieć osobne loginy dla administratora lokalnego i kierownika nadzoru. Podobno zostanie to zmienione w nowej odsłonie systemu.

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 24, 2016, »
Korzystam z każdej funkcjonalności, którą umożliwia NiKA - w zakresie redagowania protokołów kontroli i wystąpień pokontrolnych oraz wydawanych zezwoleń na brakowanie dokumentacji. Jeżeli chodzi o sporządzanie protokołu kontroli (mimo pewnych niedoróbek) jest to istotny krok do przodu. System wymaga jednak inwencji, nie daje bowiem czytelnego podsumowania. To co jest najbardziej istotne, tzn. zaobserwowane nieprawidłowości, trzeba wpisać w edytowalnym polu. Wnioski, na podstawie czystych danych z protokołu nie zawsze są jednoznaczne.

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 24, 2016, »
Niedawno me oczęta ujrzały protokół kontroli AZ wygenerowany przez NiKA - dwa razy więcej kartek, mniej treści, mniej konkretów a układ tego wszystkiego jest poprostu, zwyczajnie, nieczytelny. Zarówno dla mnie,  jak i dla kierownictwa - czyli osób dla których terminologia archiwalna jest obca. Co więcej kierownictwo widuje wiele protokołów z kontroli i tak nieczytelnego to dawno podobno nie widzieli.

Pomijając juz ten bezsens, iż najwidoczniej twórcy tejże aplikacji nie przewidzieli istnienia czegoś takiego jak archiwum ksiąg wieczystych zatem zrobiono z niego... drugie archiwum zakładowe.

Na początek proponowałbym - czytelniej.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 08, 2016, »
No i stało się. NIKA idzie do zaorania.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 09, 2016, »
Funkcjonalności NiKA zostaną udostępnione w ramach systemu ZoSIA.Taki krok wydaje się dość oczywisty. Przecież pierwotnie takie było założenie, żeby wszystkie zagadnienia związane z działalnością AP były prowadzone w jednym systemie. ZoSIA bez danych dotyczących kształtowania zasobu archiwalnego nie spełnia kryterium integralności informacji archiwalnej.

Offline Marcin Buczek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 09, 2016, »
Cieszy zwłaszcza że takie rozwiązanie o wiele wcześniej wnioskował zespół powołany przez NDAP do spraw bazy NADZÓR ale wówczas ustalenia poszły do kosza i tak powoli narodziła się NIKA

Offline Zbigniew Marek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 09, 2016, »
Oby tylko to wchłonięcie NIKA przez ZoSiA nie ograniczyło się do zaimplementowania obecnych funkcjonalności NIKA do ZoSIA, bo w niczym to systemu informacji archiwalnej specjalnie nie wzbogaci ...

Osobiście mogę zadeklarować możliwość koegzystencji z NIKA jeszcze przez np. rok, byleby w finale dostać w ZoSIA (skoro już ma tak być) nie tylko narzędzie do drukowania protokołów kontroli, wystąpień pokontrolnych itd., ale przede wszystkim rejestr przechowawców materiałów archiwalnych i co równie ważne (o ile nie ważniejsze) rejestr tych materiałów. Wówczas system informacji archiwalnej niewątpliwie zostanie wzbogacony.

Offline Grzesiek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 09, 2016, »
Cieszy zwłaszcza że takie rozwiązanie o wiele wcześniej wnioskował zespół powołany przez NDAP do spraw bazy NADZÓR ale wówczas ustalenia poszły do kosza i tak powoli narodziła się NIKA

To NIKA nie była szerzej konsultowana?

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 09, 2016, »
Rozbudowa funkcjonalności jest konieczna. Modyfikacja obecnych też by się przydała. Uwagi można zgłaszać do DKN-u. Myślę, że przy okazji można się zastanowić nad istotą informacji o przedpolu archiwalnym oraz efektywnością gromadzonych danych. Ciekaw jestem też opinii osób prowadzących archiwa zakładowe - jakie informacje są ważne z ich punktu widzenia.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 09, 2016, »
Cieszy zwłaszcza że takie rozwiązanie o wiele wcześniej wnioskował zespół powołany przez NDAP do spraw bazy NADZÓR ale wówczas ustalenia poszły do kosza i tak powoli narodziła się NIKA

To NIKA nie była szerzej konsultowana?

Była ale w niczym to jej specjalnie nie pomogło. Przynajmniej ja pamiętam, że działaliśmy trochę z wersja testową.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Grzesiek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: NiKA - Nadzór i Kontrola Archiwalna
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 09, 2016, »
Była ale w niczym to jej specjalnie nie pomogło. Przynajmniej ja pamiętam, że działaliśmy trochę z wersja testową.

takie rozpoznanie bojem??