Autor Wątek: Noc Archiwów  (Przeczytany 10724 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sirsilis

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 20, 2017, »
w artykule nic odkrywczego, to było wiadomo od dawna

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 16, 2018, »
Cytat: Hanna Staszewska, 6 czerwca 2016 r.
Bardzo popieram pomysł, żeby archiwa wyłączyły się z rozmaitych Nocy Muzeów, Tygodni Bibliotek  itp., bo to nas dodatkowo rozmywa w tych instytucjach: należy stworzyć własną, rozpoznawalną markę wydarzenia.
Z jednej strony chcemy, żeby nad identyfikowano jako archiwa, z drugiej strony naszymi działaniami popularyzatorskimi sprawiamy, że jestesmy kojarzeni z bibliotekami i muzeami.
Może spróbujmy wylansować osobny, dobrze przygotowany i spójny program promocyjno-informacyjny tylko dla archiwów, np. Noc Archiwów (per analogiam) lub zupełnie cos innego. Ale niech to będzie nasze, a nie organizowane przy okazji innych imprez i na uboczu.

Oczywiscie powinno to być porządnie, profesjonalnie wypromowane i przygotowane, obecne w dużych mediach (wczoraj w głównych Wiadomosciach był całkiem spory materiał o drugiej edycji Nocy Bibliotek), także w mediach społecznosciowych, pod patronatem prestiżowych władz, z udziałem np. celebrytów (tak, zaprosmy znanego aktora, dziennikarza, piosenkarza itp.).
Czy może to być Międzynarodowy Dzień Archiwów?
Nie wiem (notabene nie zauważyłam, żeby bibliotekarze czy muzealnicy promowali się przy okazji Dnia Archiwów).


Cytat: Hanna Staszewska, 24 maja 2016 r.
I kolejną Noc Muzeów mamy za sobą.

Naprawdę, myślicie, koledzy-archiwiści z archiwów biorących w tym udział, że wśród muzeów ktoś was odróżnił czy zauważył jako odrębną instytucję?
I nie miejcie potem pretensji, że was mylą z muzeami, bo to logiczne następstwo.

Dlaczego nie mówimy o tym, co naprawdę nas odróżnia od muzeów?
Chociażby o tym, że to do archiwum można wejść z ulicy i poprosić o akta z magazynu! To jest prawdziwa otwartość! I dostępność!
Czy do muzeum można wejść z ulicy i obejrzeć obiekty, które mają w magazynach? A mają ich tysiące i miliony, bo na wystawach prezentują bardzo niewielką część swoich zbiorów. Nie można, a do archiwum tak. To jest ogromna różnica, podkreślajmy swoją odrębność i wyjątkowość! I to nas odróżnia od muzeów: OTWARTOŚĆ. A niektórzy z nas marnują tę wartość poprzez podczepianie się pod muzea (mam niejasne podejrzenia, że po części może chodzi też o odfajkowanie iwentu i wpisanie go do sprawozdania)

Budujmy własną markę, popularyzujmy zasób i archiwa w sposób świadomy i efektywny, pokazujmy, w czym tkwi wyjątkowość i unikatowość naszych zbiorów i naszych instytucji. Róbmy to pod własnym szyldem. 

Zacytowałam swoje wypowiedzi sprzed 2 lat oraz sprzed roku, bo niestety wciąż aktualne.
Jak co roku niektóre archiwa ruszyły własnie do wyścigu z muzeami?


Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 22, 2018, »
Momentami to archiwa wyglądają jak dom kultury. Czy o to chodziło?
prawy obrońca lewego słupka

Offline Irena43

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 22, 2018, »
"Osoba z wykształceniem wyższym, 11-letnim stażem pracy na stanowisku kustosza otrzymuje 1793 zł netto."  - masakra. W takim razie nie dziwie się tym protestom.

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 22, 2018, »
Więc my się lansujemy pod hasłem "Halo, tu Archiwum" [czyli nie Muzeum, ani nie Biblioteka"]. ;)
http://www.ank.gov.pl/wydarzenia/2018/05/22/%E2%80%9Ehalo-tu-archiwum%E2%80%9D

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 22, 2018, »
Super!
Brawo Kraków!
Tak to się robi!
Swietne hasło: Halo, tu Archiwum!

Halo, NDAP! Bierzcie pomysł i wszystkie archiwa włączyć, skoordynować, zorganizować 8) 8) 8)



Offline Ela Czajka

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 23, 2018, »
Archiwum Państwowe w Łodzi również w tym roku dołączyło do Nocy Muzeów. Ponieważ była to pracująca dla nas sobota, część pracowników została w Archiwum do 20 i otworzyliśmy się dla zwiedzających pod hasłem Wieczór w Archiwum
Frekwencja była ogromna i część odwiedzających zapowiedziała ponowne odwiedziny 9 czerwca!

Offline Zombi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 35
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 17, 2018, »
Nie wiedziałem, że mamy papirusy  ;) ale i tak warto jeszcze raz pochwalić się w imieniu koleżanek i kolegów akcją:
http://krakow.tvp.pl/37681537/miedzynarodowy-dzien-archiwow-hallo-tu-archiwum-w-krakowie
Dobra robota!

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 31, 2018, »
http://ank.gov.pl/wydarzenia/2018/06/22/podsumowanie-projektu
W podsumowaniu projektu także fotografia załączona poniżej
Eemm, no nie wiem co powiedzieć  :-\
Jarek Orszulak