Autor Wątek: Noc Archiwów  (Przeczytany 10725 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 09, 2016, »
Noc Archiwów może by się i przydała, bo przynajmniej ludzie usłyszeliby, że takie instytucje, jak archiwa, w ogóle istnieją. Natomiast dla mnie o wiele ważniejsze od rozpoznawalności jest odbudowanie etosu pracy archiwisty.

Offline Ela Czajka

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 09, 2016, »
Musimy wziąć pod uwagę to, że mimo wszystko mamy innych odwiedzających niż muzea i biblioteki. Do nas użytkownik musi przyjść w jakimś stopniu przygotowany. W muzeum jest łatwiej, są opisy eksponatów, jest przewodnik. U nas użytkownik natrafia na bariery. A to język obcy, a to nieczytelne pismo, a to brak informacji na jakiś temat w jednym miejscu. Stąd dla mnie wszelkie akcje promocyjne są super, ale musi być w nich sporo edukacji. Tak, aby potem ktoś, kto przyszedł na dni otwarte i zobaczył w jednym miejscu wystawę dotycząca konkretnej osoby czy wydarzenia, nie był zdziwiony, że zebranie tych informacji wymagało przeszukania kilku, kilkunastu inwentarzy i zespołów oraz sporego nakładu pracy. Że nie wystarczyło wcisnąć w komputerze przycisku szukaj...

Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 10, 2016, »
Zaraz spadną na mnie gromy ale...
Nie organizujmy wielkich akcji typu "Noc Archiwów"! Nie twórzmy  "misia na miarę naszych możliwości". Parę "misiów" zrobiliśmy i wyszło jak wyszło. Nie nadymajmy się i nie starajmy się udowodnić jaką to ważną rolę mamy.
Oczywiscie powinno to być porządnie, profesjonalnie wypromowane i przygotowane, obecne w dużych mediach (wczoraj w głównych Wiadomosciach był całkiem spory materiał o drugiej edycji Nocy Bibliotek), także w mediach społecznosciowych, pod patronatem prestiżowych władz, z udziałem np. celebrytów (tak, zaprosmy znanego aktora, dziennikarza, piosenkarza itp.).
Szkoda czasu, pieniędzy, a przede wszystkim pracy włożonej w przygotowanie takiej imprezy. Róbmy to wspólnie z muzeami, bibliotekami. Bo nawet profesjonalna promocja nie zapewni takich tłumów jak noc muzeów.
Musimy wziąć pod uwagę to, że mimo wszystko mamy innych odwiedzających niż muzea i biblioteki. Do nas użytkownik musi przyjść w jakimś stopniu przygotowany. W muzeum jest łatwiej, są opisy eksponatów, jest przewodnik.
Nie ma co liczyć na to, ze ludzie, którzy przebiegną przez wystawę z okazji "nocy" tak samo tłumnie przyjdą do pracowni, to mrzonki. Statystyczny Kowalski przyjdzie do nas jeśli ma konkretną sprawę do załatwienia, tych których zainteresuje poszukiwanie pradziadka będzie można policzyć na palcach obu rąk, a i oni znikną jak się dowiedzą o "szukajwarchiwach".
Mnie martwi fakt, że przy wszystkich nakładach ludzkich, czasowych, materiałowych i finansowych, które zostały poniesione w ostatnich latach przy organizowani tego typu imprez, praktycznie nie zmieniła się świadomość społeczna dotycząca roli archiwów. Utrzymuje się nadal na zatrważająco niskim poziomie.
Jak mawia mój przyjaciel z którym się absolutnie zgadzam - "Jesteśmy na samym końcu przewodu....pokarmowego". I myślę, że żadne nakłady ludzkie i finansowe na organizację imprez tego nie zmienią.
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 21, 2017, »
Przed tegoroczną "Nocą"...
"A long, long time ago..."
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Śpioszek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 05, 2017, »
Róbmy to wspólnie z muzeami, bibliotekami. Bo nawet profesjonalna promocja nie zapewni takich tłumów jak noc muzeów.
Jak mawia mój przyjaciel z którym się absolutnie zgadzam - "Jesteśmy na samym końcu przewodu....pokarmowego". I myślę, że żadne nakłady ludzkie i finansowe na organizację imprez tego nie zmienią.

Zgadzam się, po co trwonić kasę skoro i tak nie jesteśmy się w stanie przebić. Brzydko mówiąc wykorzystajmy plecy muzeów- będzie dużo łatwiej.
Poza tym wszystkim jednak myślę, że powinniśmy pogodzić się z faktem, iż rolą archiwów nie jest przypodobanie się masom, a ochrona dziedzictwa narodowego przede wszystkim. Fajnie jest wyjść do ludzi, pokazać że jesteśmy otwarci itd., ale nic ponad siły ;)

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 16, 2017, »
Bardzo popieram pomysł, żeby archiwa wyłączyły się z rozmaitych Nocy Muzeów, Tygodni Bibliotek  itp., bo to nas dodatkowo rozmywa w tych instytucjach: należy stworzyć własną, rozpoznawalną markę wydarzenia.
Z jednej strony chcemy, żeby nad identyfikowano jako archiwa, z drugiej strony naszymi działaniami popularyzatorskimi sprawiamy, że jestesmy kojarzeni z bibliotekami i muzeami.
Może spróbujmy wylansować osobny, dobrze przygotowany i spójny program promocyjno-informacyjny tylko dla archiwów, np. Noc Archiwów (per analogiam) lub zupełnie cos innego. Ale niech to będzie nasze, a nie organizowane przy okazji innych imprez i na uboczu.

Oczywiscie powinno to być porządnie, profesjonalnie wypromowane i przygotowane, obecne w dużych mediach (wczoraj w głównych Wiadomosciach był całkiem spory materiał o drugiej edycji Nocy Bibliotek), także w mediach społecznosciowych, pod patronatem prestiżowych władz, z udziałem np. celebrytów (tak, zaprosmy znanego aktora, dziennikarza, piosenkarza itp.).
Czy może to być Międzynarodowy Dzień Archiwów?
Nie wiem (notabene nie zauważyłam, żeby bibliotekarze czy muzealnicy promowali się przy okazji Dnia Archiwów).

Ale?
Powtórzę tu to, co napisałam w innym miejscu na forum: archiwa, które mają kompromitująco skromne  ilosci przepisanych do postaci elektronicznej inwentarzy powinny zaprzestać procederu popularyzatorskiego na rzecz retrokonwersji danych, a ci, którzy mają materiały bez ewidencji, powinni szybko zabrać się do ich zinwentaryzowania.
Dla przypomnienia ten wątek: http://www.ifar.pl/index.php?action=profile;u=202;area=showposts;start=15

Archiwisto, pamiętaj, po pierwsze, udostępniaj!   ;D ;D ;D

To jest mój post z 6 czerwca 2016 r. - przypominam go, bo zbliża się kolejna Noc Muzeów (notabene nijak nie mogę zrozumieć ludzi, którzy stoją w kolejce aby wejsc do muzeum w nocy, zamiast zrobić to spokojnie w "normalny" dzień ;D).
Widzę, że archiwa znowu "przyczepiają się" do muzeów :(
Wielka szkoda....
Naprawdę nie chcemy wypromować własnej marki?
Mało ambitne to jest :( :( :(

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 16, 2017, »
Noc Muzeów... przydałaby się jakiś Dzień Archiwów.
Tyle, że trzeba wyjść z pomysłem a potem go odpowiednio skoordynować.

Offline Ela Czajka

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 17, 2017, »
Ale Dzień Archiwów jest, z powodzeniem organizowany przez archiwa w okolicach 9 czerwca. W Łodzi organizowane są wystawy tematyczne, otwieramy archiwum dla zwiedzających, pokazujemy na czym polega nasza praca. W Lublinie w zeszłym roku zorganizowana została gra miejska, która cieszyła się ogromnym powodzeniem.
 I również uważam, że powinniśmy skupić się na Międzynarodowym Dniu Archiwów i tej marki, naszej, się trzymać

Offline Yoges

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://zmarszczka-lwia.info.pl/kategoria/domowe-sposoby/
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 17, 2017, »
Fajnie funkcjonuje, ale popularności takiej jak Noc Muzeów nie da się osiągnąć :)
Witam

Offline siwytom

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 22
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 17, 2017, »
Można połączyć obie imprezy i promować się podczas majowej Nocy Muzeów (która jest bardzo znana i wyczekiwana przez niektóre kręgi) oraz czerwcowego Międzynarodowego Dnia Archiwów.


Offline siwytom

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 22
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 17, 2017, »
nijak nie mogę zrozumieć ludzi, którzy stoją w kolejce aby wejsc do muzeum w nocy, zamiast zrobić to spokojnie w "normalny" dzień ;D).

Mam wrażenie, że tu chodzi o tzw. atmosferę tajemniczości, że raz w roku zwiedzam muzeum w nocy (czasem nawet tylko przy świetle latarek), a może i o chęć lansu. Choć rzeczywiście lepiej na spokojnie odwiedzić muzeum w tygodniu, w tzw. "normalny: dzień

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 24, 2017, »
I kolejną Noc Muzeów mamy za sobą.

Naprawdę, myślicie, koledzy-archiwiści z archiwów biorących w tym udział, że wśród muzeów ktoś was odróżnił czy zauważył jako odrębną instytucję?
I nie miejcie potem pretensji, że was mylą z muzeami, bo to logiczne następstwo.

Dlaczego nie mówimy o tym, co naprawdę nas odróżnia od muzeów?
Chociażby o tym, że to do archiwum można wejść z ulicy i poprosić o akta z magazynu! To jest prawdziwa otwartość! I dostępność!
Czy do muzeum można wejść z ulicy i obejrzeć obiekty, które mają w magazynach? A mają ich tysiące i miliony, bo na wystawach prezentują bardzo niewielką część swoich zbiorów. Nie można, a do archiwum tak. To jest ogromna różnica, podkreślajmy swoją odrębność i wyjątkowość! I to nas odróżnia od muzeów: OTWARTOŚĆ. A niektórzy z nas marnują tę wartość poprzez podczepianie się pod muzea (mam niejasne podejrzenia, że po części może chodzi też o odfajkowanie iwentu i wpisanie go do sprawozdania)

Budujmy własną markę, popularyzujmy zasób i archiwa w sposób świadomy i efektywny, pokazujmy, w czym tkwi wyjątkowość i unikatowość naszych zbiorów i naszych instytucji. Róbmy to pod własnym szyldem. 8)

PS. Smutne jest to, że nie rozumie tego NDAP, skoro wspiera iwenty w ramach Nocy Muzeów i chwali się tym na swojej stronie https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/4538-noc-muze%C3%B3w-w-archiwach-pa%C5%84stwowych

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 25, 2017, »
Brakuje strategii i konsekwencji w działaniu. Spójrzmy tylko na stronę...

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Noc Archiwów
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Cytat: Aleksander Korolewicz
Zauważam, że strona archiwa.gov.pl to lekko licząc w połowie informacje o takiej właśnie działalności. Jeżeli jednak jest obawa, że grozi nam przemiana w jakiś "dom kultury" (choć doprawdy nie widzę, by ta nasza działalność postępowała na granicy rozpasania, jest po prostu bardziej widoczna i "chwytliwa" niż ta codzienna), to proszę o nakreślenie oficjalnie strategii. Są priorytety (retrokonwersja, digitalizacja), jest bieżąca praca, ale czy mamy odłożyć tę inną przewidzianą ustawą działalność?

Całkowicie popieram, z NDAP musi pójść jasny sygnał.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744