Autor Wątek: projekt EZD RP  (Przeczytany 11411 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jacek_k

 • młodszy(a) archiwista(ka)
 • *
 • Wiadomości: 88
Odp: projekt EZD RP
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 09, 2017, »
W projekcie pojawił się chyba 19 dni temu taki materiał:
https://github.com/stas53/ezd-analizy-it/blob/a4867bf37c2686f063d126ea666c765a8224aabf/migracja.rst
Wbrew tytułowi "Model migracji z systemów EZD PUW i eDok" istotny dla archiwisty.

Zgadzam się z wnioskiem,  że powinien istnieć generalnie jeden spójny, format danych do migracji danych miedzy systemami w tym z systemem archiwów państwowych. A jak autorzy przyznają zagrożenia istnieją - ach ta Polska resortowa!
Cytuj
Niestety, realizacja tego postulatu może być zagrożona przez fakt, iż prace nad formatem przekazywania danych dla sądów administracyjnych mają się zakończyć w marcu 2017 i mogą doprowadzić do powstania formatu który nie będzie opierał się o schemat XML ustalony w rozporządzeniu 1519 i, co za tym idzie, może być niezgodny technicznie z paczką archiwalną lub paczką danych do migracji.
Co mnie niepokoi. Autorzy analizy przyjmują, że archiwa będą przejmowały tylko akta spraw - patrz paczka archiwalna. Takie odnoszę wrażenie z lektury.
Cytuj
Paczka archiwalna została zdefiniowana w celu określenia uporządkowanego sposobu przekazywania do archiwów państwowych, dokumentacji stanowiącej materiały archiwalne w postaci elektronicznej. W systemach EZD gromadzone są jednak także takie dane, które odnoszą się do materiałów archiwalnych ale nie muszą być eksportowane do paczki archiwalnej, a powinny być ujęte w paczce migracji. O tym, czy dane są umieszczane w paczce archiwalnej, decyduje kwalifikacja dokumentacji do określonej kategorii archiwalnej.
A niestety nie odrobiliśmy jeszcze lekcji, co przejmować z EZD czy tylko akta spraw? Jak sądzą w projekcie EZD RP!
Co z rejestrami, np. rejestrem pism wpływających, wychodzących, wewnętrznych i dziesiątkami  innych danych przechowywanych w rejestrach lub dostępnych przez raporty?! A może najlepiej, najtaniej, przejąć wszystkie metadane, rejestry niezależnie od wartości archiwalnej dokumentów?
Cytuj
...zastanowiłbym się dlaczego archiwiści przegrali z informatykami walkę o status osób odpowiedzialnych za zarządzanie dokumentacją oraz jak archiwiści mogą wywalczyć/znaleźć sobie miejsce we współczesnym zarządzaniu dokumentacją?
Tak, podyskutujmy, o ile to nie zastąpi nam dyskusji o kwestiach istotnych: co przejmujemy, co zachowujemy, w jaki sposób, jak opisane.

Na koniec: chyba uczestnicy projektu nie znają rozporządzenia i instrukcji kancelaryjnej z 2011 roku, skoro piszą:
Cytuj
Taki schemat nie wyjaśnia jednak sposobu rozumienia poszczególnych elementów metadanych, na przykład nie jest jednoznacznie jasne jakie metadane powinny być przekazane w ramach elementów oznaczanych jako <Tworca>, <Dostep>, <Grupowanie> itd.
A i z czytaniem rozporządzenia 1517 jest kiepsko:
Cytuj
Na przykład, nie każdy dokument powstający w systemie EZD ma określonego adresata i co za tym idzie nie może to być element wymagany schematem XSD.
Tymczasem metadana "odbiorca" nie jest wymagany dla wszystkich dokumentów par. 3 ust. 1 rozporządzenia 1517!
Po prostu uważam, że dyskusja na tym forum nie zastąpi konieczności zgłaszania uwag do MC na obecnym etapie projektu. Być może w ramach tych starań powinno się zwrócić uwagę, że informatycy przejmując stery nad projektowaniem rozwiązań zarządzania dokumentacją, powinni uświadomić sobie, że nie oni odpowiadają za zarządzanie dokumentacją w poszczególnych podmiotach (póki co) oraz nie oni biorą odpowiedzialność (nigdy się na to nie zgodzą).

Swoją drogą zastanawiam się nad tym, że EZD RP dopasowuje się do przepisów z 2016 r., które mają zostać zmienione do 1 marca br. (oczywiście nie jest to realny termin).

Offline luke

 • archiwista
 • ***
 • Wiadomości: 433
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: projekt EZD RP
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 10, 2017, »
Według słów Pani Ewy Perłakowskiej, na ostatniej konferencji w Poznaniu (sprawozdanie w podforum Promocja i edukacja), ponoć EZD RP jest 'projektowany' bez udziału archiwów, ale czy także bez archiwistów? Jeśli to prawda to może warto interweniować?

Skoro NDAP zgłosiła uwagi do projektu to chyba jednak z udziałem archiwów i pracujących w nich archiwstów  ;)

Bardzo ciekawa i przewrotna argumentacja  ;) Zgłaszanie uwag do czegoś co jest dokumentem wypracowanym w jakimś zespole nie oznacza, że się uczestniczy w pracach, zwłaszcza że uwagi można przyjąć lub odrzucić, a pracując w zespole trzyma się po prostu na bieżąco rękę na pulsie. Przykładem jest tu choćby zgłaszanie uwag do dokumentów wypracowanych przez CKM. Czy to że tam zgłoszono uwagi to znaczy że jest ta praca z udziałem tego który uwagi zgłaszał? No chyba słowo "udział" oznacza coś innego

Generalnie rzecz ujmując dokumenty są wypracowywane w jakichś zespołach :) mniej lub bardziej merytorycznie przygotowanych. Pisząc o udziale archiwów miałem na myśli tryb konsultacyjny, którego żeby nie było wątpliwości, nie uważam w tym przedsięwzięciu (projekt aplikacje gov.pl) za wystarczający. Tym niemniej proszę jednak zważyć na efekty - uwagi NDAP, mimo że jak Ewop piszesz, mogły zostać odrzucone, jednakowoż zostały uwzględnione a zespół zostanie poszerzony o przedstawicieli tego urzędu. Zespół projektowy, a przede wszystkim finalny produkt prac tegoż gremium, na pewno na tym skorzystają. Dla porządku tylko dodam, że nie jestem członkiem tego zespołu, aczkolwiek pozostaję pod wpływem :) :)

Offline Ewap

 • młodszy(a) archiwista(ka)
 • *
 • Wiadomości: 180
Odp: projekt EZD RP
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 10, 2017, »
Super! Nareszcie dobre wieści... Ciekawe kto zostanie oddelegowany z NDAP?

Offline Jarek

 • st. kustosz(ka)
 • ******
 • Wiadomości: 1641
 • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: projekt EZD RP
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 06, 2017, »
Kolejny newsletter :
http://us14.campaign-archive1.com/?u=e0938df785e923f1cef40e1be&id=f982a104fe

przynosi ważną informację - otóż struktura funkcjonalności systemu będzie bazować na niebieskich kuleczkach.  :P
Jarek Orszulak

Offline luke

 • archiwista
 • ***
 • Wiadomości: 433
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: projekt EZD RP
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 24, 2017, »
Patrząc po tym, kto został szefem przedsięwzięcia EZD RP, czyli Mariusz Madejczyk nie martwiłbym się, bo pewnie kolejne wersje EZD PUW podczas aktualizacji będą nas przybliżać do EZD RP. Mnie interesuje natomiast inna kwestia w zeszłym miesiącu miałem przyjemność rozmawiać z dyrektorem Madejczykiem, który wspomniał o bardzo ciekawym przedsięwzięciu zapoczątkowanym z SGH, które podpisało umowę z jednej strony na używanie EZD PUW a z drugiej otrzymało kod źródłowy EZD PUW i dzięki swoim zasobom informatycznym będzie rozwijać i przystosowując go do potrzeb uczelni wyższych m.in. przez dodawanie dodatkowych modułów. Nasuwa to, więc słuszne według mnie pytanie czy Archiwa nie są wstanie postąpić podobnie dodać do wspólnego ogródka jakiś moduł np. do obsługi nadzoru, bo z tego, co słyszę codziennie praca w NIKA to droga przez mękę pomimo ciągłych poprawek.

W dziesiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej polecam artykuł Kod źródłowy programu nie stanowi informacji sektora publicznego
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1045116,kod-zrodlowy-programu-informacja-publiczna.html

Urząd wojewódzki nie musi udostępniać kodu źródłowego swojego systemu komputerowego uznał wczoraj rozstrzygający precedensową sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Sprawa dotyczy systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD), którego autorami są pracownicy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. To bardzo przydatne narzędzie, do którego licencja jest bezpłatnie udzielana innym urzędom w Polsce. Skorzystać z niego chciała również Fundacja ePaństwo. Uznała, że po dostosowaniu system mógłby być z powodzeniem wykorzystywany czy to przez organizacje pozarządowe, czy nawet prywatne firmy. Dlatego też fundacja zwróciła się o udostępnienie jego kodu źródłowego oraz dokumentacji wdrożeniowej, powołując się na ustawę o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2016 r. poz. 352 ze zm.).

Wojewoda podlaski odmówił, powołując się na wyjątek dotyczący praw autorskich. Rzeczywiście, art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy ogranicza prawo do ponownego wykorzystania ze względu na prawa autorskie. Tyle że chodzi o prawa autorskie innych podmiotów. W przypadku EZD prawa majątkowe posiada urząd wojewódzki, na co zwróciło uwagę Ministerstwo Cyfryzacji, badając skargę na decyzję wydaną w pierwszej instancji. Mimo że uznało decyzję wojewody za niesłuszną, to jednocześnie postanowiło umorzyć postępowanie. Jego zdaniem jest ono bezprzedmiotowe, gdyż kod źródłowy do programu komputerowego w ogóle nie może stanowić informacji sektora publicznego, która podlegałaby przepisom o ponownym wykorzystaniu.

...

WSA w Warszawie uznał,, że urząd nie miał obowiązku udostępniania kodu źródłowego. Niestety w ustnych motywach ograniczył się jedynie do lakonicznego stwierdzenia, że nie może on stanowić informacji sektora publicznego, gdyż w ogóle trudno go uznać za jakąkolwiek informację.
- Przepis mówi o każdej treści czy jej części. Kod źródłowy ma jednak postać cyfr , z których bez ich przetworzenia nic nie wynika. Trudno uznać, że te cyfry, stanowią treść, dlatego sam w sobie kod źródłowy nie jest informacją - uzasadniał wyrok sędzia sprawozdawca Janusz Walawski, zastrzegając, że obszerniejsze motywy zostaną podane w uzasadnieniu wyroku, gdyż spodziewa się, że ze względu na precedensowy charakter sprawy Fundacja ePaństwo o takie uzasadnienie wystąpi.


Orzecznictwo:
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 maja 2017 r., sygn. akt II SA/Wa 2096/16.

Offline luke

 • archiwista
 • ***
 • Wiadomości: 433
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: projekt EZD RP
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 02, 2017, »
Publiczna prezentacja założeń projektu ?EZD RP?
https://mc.gov.pl/aktualnosci/publiczna-prezentacja-zalozen-projektu-ezd-rp

W związku z planowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji przystąpieniem do konkursu na dofinansowanie projektów w ramach Działania 2.2 Cyfryzacja procesów back-office w administracji rządowej ? Program Operacyjny Polska Cyfrowa ? zapraszamy na publiczną prezentację założeń projektu ?EZD RP?, która odbędzie się 14 czerwca 2017 r. o godz. 13.00 w sali 001 Ministerstwa Cyfryzacji przy ul. Królewskiej 27 w Warszawie.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do udziału w prezentacji wszystkich zainteresowanych tematyką cyfryzacji procesów back-office w administracji rządowej i w szczególności implementacją systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentami (EZD) w administracji .
Osoby zainteresowane przybyciem na prezentację prosimy o przesyłanie zgłoszeń w nieprzekraczalnym terminie do 7 czerwca 2017 r. na adres: biuro.ezd@mc.gov.pl, podając w treści swoje imię, nazwisko, nr telefonu oraz adres e-mailowy do kontaktu wraz z danymi instytucji którą Państwo reprezentują (jeżeli dotyczy). W temacie wiadomości należy wpisać: EZD RP ? PREZENTACJA PROJEKTU.
Osoby zakwalifikowane na listę uczestników otrzymają potwierdzenie udziału (o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń). Udział w prezentacji jest nieodpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Jednocześnie informujemy, że przebieg spotkania zostanie utrwalony za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

Offline Grzesiek

 • młodszy(a) archiwista(ka)
 • *
 • Wiadomości: 136
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: projekt EZD RP
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 16, 2017, »
Prezentacja trochę mnie jednak rozczarowała... Sala mała, ciasna, cześć ludzi (ponoć zaproszono według kolejności zgłoszeń) stała. Sam system na razie w fazie prezentacji ale tego się w sumie spodziewałem. Gorzej, że perspektywa oddania gotowego w pełni systemu dość odległa, podstawą systemu ma być eDOK, który  też będzie równolegle utrzymywany, a EZD RP na razie jest deklarowany jako nieodpłatny ale ostatecznie takie pewne to nie jest. Trochę to tak wygląda, że jest perspektywa finansowa, w której się trzeba zmieścić więc system powstanie ale jak ostatecznie będzie wyglądał tego twórcy jeszcze nie wiedzą :(. Wydaje mi się, że trochę mało czasu stąd na razie chcą się skupić na takiej trochę prowizorce, a potem się zobaczy.... Jestem pełen obaw.

Ale jak usłyszeliśmy: najważniejsze żeby EZD RP działał na urządzeniach mobilnych.... reszta, hm?

A i jeszcze jedna uwaga: dzięki LUKOWI za informację o prezentacji. Mam newsletter MC ale nie dostałem w nim informacji o pokazie, trochę to smutne bo w końcu to Ministerstwo powinno zabiegać o propagowanie kontaktu drogą elektroniczną ale widać deklaracje i życie się im trochę..... rozjechały?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2017, wysłana przez Grzesiek »

Offline Mad_Cyclist

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 19
Odp: projekt EZD RP
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 06, 2018, »
Wygląda na to, że cos się rusza w temacie EZD RP. W czerwcu czyli już w tym miesiącu ma być udostępniona ankieta w ramach, której zbierane będą informacje dotyczące bieżącego stanu wdrożenia elektronicznego zarządzania dokumentacją. Powstała też Rada Użytkowników składająca się z: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Urzędu Transportu Kolejowego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Pozostaje pytanie czy na razie na tym się skończy czy owe ciało podejdzie ambitnie do problemu i pojawią się jakieś ustalenia.

Offline luke

 • archiwista
 • ***
 • Wiadomości: 433
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: projekt EZD RP
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 06, 2018, »
Projekt otrzymał wsparcie finansowe z CPPC.
Dodatkowo CPPC przyznało 1 074 711,99 złotych. na projekt przygotowawczy pn. "EZD RP - Elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji publicznej". Projekt złożyła Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy.

https://www.gov.pl/cyfryzacja/dwa-projekty-z-dofinansowaniem-cppc

Offline sirsilis

 • archiwa_2.5
 • st. kustosz(ka)
 • *
 • Wiadomości: 827
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: projekt EZD RP
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 12, 2018, »
jestem spokojny jak pyton połykajacy królika