Autor Wątek: Jak archiwa uczczą 100-lecie odzyskania Niepodległości?  (Przeczytany 1 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1564
Wielkimi krokami zbliżają się obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. Jest to świetna okazja dla archiwów, aby pokazać się jako nowoczesne placówki z ogromnymi zasobami źródeł.

Jak włączyć archiwa do obchodów: co zrobić, jak się odróżnić od mnogości innych inicjatyw? Nie zapominajmy, że wszyscy będą chcieli wykorzystać rocznicę do promocji własnych instytucji.
I tu widzę zagrożenie dla nas, dla archiwów: jeśli zrobimy tylko to, co zwykle i  co zrobią inni, czyli wystawy, konferencje, wydawnictwa itp. to zmarnujemy swoją szansę.

Moja propozycja jest taka:
Zróbmy coś, co nas odróżni od muzeów i bibliotek, a odróżnia nas to, że to my mamy materiały archiwalne do badania odzyskania Niepodległości! Zróbmy kwerendę, zorientujmy się w naszych zasobach i zdigitalizujmy najpierw wszystko to, co dotyczy odzyskania Niepodległości (starania dyplomatyczne, wojna polsko-bolszewicka, powstanie wlkp, powstania śląskie itd.)!
Zdigitalizujmy i wrzućmy do Netu! I zorganizujmy wielką akcję promocyjną!

Część materiałów już jest zdigitalizowana, dorzućmy resztę i pochwalmy się tym. Pokażmy miliony skanów historii, którą trzymamy w magazynach, wyciągnijmy to na światło dzienne.

A NDAP powinien przygotować wielką akcję promocyjną, która pokaże digitalizację tych materiałów od samego początku: już widzę Naczelnego Dyrektora, który w błysku fleszy robi uroczyście pierwszy skan akt  np. z Archiwum Paderewskiego (w zasobie AAN) ;D ;D ;D

A potem zdigitalizujmy wszystkie (lub wybrane) materiały z II Rzeczypospolitej (akta administracji, sądów, spuścizny, mapy, materiały ulotne i fotografie (oczywiście oprócz NAC)) i dajmy taki prezent badaczom, nauczycielom, pasjonatom historii itd.

Zróbmy porządną akcję promocyjną: na uczelniach, w szkołach, w mediach społecznościowych, w mediach ?tradycyjnych? itd.

Oczywiście wiem, że należy akta do digitalziacji przygotować, spaginować itp., ale przy sprawnej organizacji i koordynacji to jest do zrobienia.

Plany digitalizacji na 2018 r. należy przesłać do NDAP do 31 października, a więc jest czas, żeby NDAP zalecił  ich przygotowanie w taki sposób, aby obejmowały skanowanie materiałów do pokazania odzyskania Niepodległości  8) 8) 8)
Obchody będą trwały do 2021 r., dobrze to wykorzystajmy :)