Ankieta

Czy uważasz, że dział dotyczący kształtowa zasobu archiwalnego jest na forum potrzebny?

TAK
13 (86.7%)
NIE
2 (13.3%)

Głosów w sumie: 15

Autor Wątek: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego  (Przeczytany 6449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Kapała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie na forum brak działu dotyczącego kształtowania zasobu archiwalnego. Teoretycznie dobrym działem do podejmowania tematów z KZA jest Archiwum zakładowe. Mam jednak wrażenie, że jest ono zdominowane przez archiwistów zakładowych. Są tematy, które dotyczą tylko spraw związanych z nadzorem archiwalnym, np. uwagi dotyczące systemu NiKA, które w dziale Archiwum zakładowe po prostu zginą. Postanowiłem więc zapytać forumowiczów, czy taki dział jest potrzebny. Szczególnie interesują mnie opinie pracowników nadzoru archiwalnego.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2016, »
Oj do systemu NiKA to przydał by się osobny wątek.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2016, »
U nas to jest dopiero polityka kształtowania zasobu archiwalnego - zero działań. Zero działań na poziomie MSW, zero działań na poziomie naszego archiwum i zero działań na poziomie lokalnym (np. kwestia brakowań - każda jednostka brakuje bez żadnego nadzoru, jak chce, a podstawowym kryterium jest wartość służbowa dokumentacji, a nie wartość historyczna). Wolelibyście nawet nie wiedzieć, jakie akta sprzed 1990 r. są brakowane, bo wszystko by wam opadło. Ale to w końcu archiwa wyodrębnione, czyli róbta co chceta.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2016, »
działy może i potrzebne pytanie czy ktoś z nadzory by się wypowiadał... jeśli nie to nie ma sensu...

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 24, 2016, »
Dołączam swój głos, nie jako pracownik nadzoru, ale jako archiwista zakładowy i współmoderator działu "Archiwa zakładowe". Już teraz można utworzyć potrzebne wątki w tym istniejącym dziale i "przykleić" je żeby nie zginęły w gąszczu innych dyskusji (dział AZ jest najpopularniejszy na tym forum).
pozdrawiam

Jarek Orszulak
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 24, 2016, »
... a w razie potrzeby zawsze dotychczasowe dyskusje można będzie przenieść do nowego działu.
Jarek Orszulak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 24, 2016, »
Szanowni,

Ok - wątek super, widzę, że sporo osób za nim głosuje.
Od razu zatem pytam kto się pisze na moderatora? Byłoby najlepiej jakby było jak pisze sirsilis aby to była osoba z nadzoru i jeszcze lepiej z NDAP. Zachęcam do zgłaszania się.


Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 24, 2016, »
ja mogę być moderatorem ale raczej a na pewno takim technicznym bo to nie moja działka :)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 11, 2016, »
No i co z tym nowym działem? Tak przy okazji, to przydałoby się chyba moderatorskie wsparcie dla Hani w "Metodyce" i ktoś do "Silva rerum", jest trochę wątków które powinny być w innych działach, to robota dla moderatora.
Jarek Orszulak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 12, 2016, »
Jak pisałem - chętnie założę - bo taki jest wynik ankiety - proszę tylko o zgłaszanie się moderatorów. Mamy jedno zgłoszenie "techniczne" przydałoby się "merytoryczne".
Proszę o kontakt na priv.
Co do kwestii pozostałych porządków. Sądzę, że powoli z wiosną przyjdą :)...

Pozdrawiam,

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 14, 2016, »
A jakie są zadania takiego moderatora merytorycznego?
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 18, 2016, »
- Inicjować nowe dyskusje, wykorzystując własną wiedzę i doświadczenie,
- merytorycznie czuwać nad toczącymi się dyskusjami.
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 05, 2016, »
Ponawiam postulat moderatorskiego wsparcia do "Metodyki archiwalnej", ciągle lądują tam posty których miejsce jest w "Archiwach Zakładowych".
Jarek Orszulak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 05, 2016, »
Ponawiam postulat moderatorskiego wsparcia do "Metodyki archiwalnej", ciągle lądują tam posty których miejsce jest w "Archiwach Zakładowych".

Dział jest w końcowej fazie przygotowania - pojawi się łącznie z moderatorem i linkami zakładam, że po weekendzie :)


Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Dział dotyczący kształtowania zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 16, 2016, »
Nowy dział łaskawie nam się objawił, ale przyznam że jego obecny kształt wprawił mnie w lekką konsternację.
Tytuły działów mamy dość umowne, stąd np. "Metodyka archiwalna" dotyczy tak naprawdę opracowania akt a "Archiwa zakładowe" obejmowały dotąd tak naprawdę wszelkie problemy przedpola.
Zapotrzebowanie na utworzenie i formalny opis działu głoszą:
Cytuj
Są tematy, które dotyczą tylko spraw związanych z nadzorem archiwalnym, np. uwagi dotyczące systemu NiKA, które w dziale Archiwum zakładowe po prostu zginą. Postanowiłem więc zapytać forumowiczów, czy taki dział jest potrzebny. Szczególnie interesują mnie opinie pracowników nadzoru archiwalnego

Cytuj
Dyskusje dotyczące przedpola archiwalnego. Nadzór nad archiwami zakładowymi i kontrola przestrzegania przepisów o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Selekcja twórców dokumentacji, selekcja i kwalifikacja dokumentacji. Udział archiwów państwowych w uzgadnianiu normatywów kancelaryjnych, brakowaniu dokumentacji i ekspertyzach archiwalnych.

Tymczasem zdaje się wylądowały w tym nowym dziale stare nieraz wątki (chyba z "Silva rerum") którym bliżej do "Archiwów zakładowych". Może być i tak, ale dla mnie ma to wymiar czysto praktyczny bo muszę wiedzieć co mam z "Archiwów zakładowych" przerzucić do nowego działu (wszystko???!!  ;D ).
Jarek Orszulak