Autor Wątek: akta osobowe - układ alfabetyczny  (Przeczytany 3968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mona

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 67
akta osobowe - układ alfabetyczny
« dnia: Marzec 07, 2016, »
Muszę uporządkować alfabetycznie sporą część spisów zdawczo-odbiorczych akt osobowych ( nazwiska nie sa poukładane alfabetycznie, czasem 1 spis liczy z 200 pozycji) Mam je tylko w wersji papierowej. Zastanawiam się jak do tego podejść Czy mam sporządzić całkowicie nowy spis w i tam  powciągać te, które są niealfabetycznie? Ingerować w stary spis i dawać strzałki? Pierwszy raz czymś się takim zajmuję i nie wiem jak do tego podejść.
Macie propozycje?

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: akta osobowe - układ alfabetyczny
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2016, »
Dlaczego musisz to uporządkować alfabetycznie? Jeśli jest spis to nie widzę sensu aby w tym grzebać.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: akta osobowe - układ alfabetyczny
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2016, »
A od czego "pomoce ewidencyjny do akt osobowych". Zrób sobie alfabetyczny rejestr osób z odesłaniem do konkretnej sygnatury wynikającej ze spisów w wersji elektronicznej.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Mona

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 67
Odp: akta osobowe - układ alfabetyczny
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2016, »
Zalecenie pokontrolne, muszę uporządkować spis alfabetycznie tzn wg nazwisk, nie mam spisów w wersji elektronicznej tylko papierowej.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: akta osobowe - układ alfabetyczny
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2016, »
No to wychodzi, że trzeba będzie zrobić zupełnie nowy spis. Zgodnie z zaleceniami.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: akta osobowe - układ alfabetyczny
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2016, »
Ja bym to wszystko przeklepała do komputera i kliknęła opcję "sortuj". Jeśli każą, to trzeba zrobić nowy spis. Sygnatury też każą zmienić? Ważne jest, by starego spisu nie wyrzucać, a na nowym dodać adnotację, że spis utworzony w oparciu o zalecenie pokontrolne nr... z dnia.... Ja bym tak zrobiła. Albo dodałabym po prostu alfabetyczny rejestr nazwisk wraz z sygnaturami, jako załącznik do spisu.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: akta osobowe - układ alfabetyczny
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2016, »
Zalecenie pokontrolne, muszę uporządkować spis alfabetycznie tzn wg nazwisk, nie mam spisów w wersji elektronicznej tylko papierowej.
Kto  tak durne zalecenia wydaje? Jeszcze  rozumiem gdyby przekazywało się  do AP. Ale w takim przypadku. :(
prawy obrońca lewego słupka

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: akta osobowe - układ alfabetyczny
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2016, »
Z autopsji wiem, że kontrole potrafią wydawać jeszcze bardziej durne zalecenia pokontrolne.

Offline Zbigniew Marek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: akta osobowe - układ alfabetyczny
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 09, 2016, »
Zalecenie zewidencjonowania ponownego tych akt osobowych uzasadnione byłoby w sytuacji kiedy istniejąca ewidencja (spisy) nie spełniają określonych wymogów, np. na jednym spisie umieszczono akta osobowe przynależne do różnych zespołów archiwalnych. W takim przypadku należałoby zalecenia wykonać. Będzie tu masa pracy, bo oprócz sporządzenia nowych spisów należy przesygnować jednostki archiwalne.

Natomiast, jeżeli spisy są sporządzone prawidłowo, można skorzystać z art. 21c ust. 4 ustawy archiwalnej (jeżeli nie upłynęły określone terminy). W takim przypadku wystarczyć powinno opracowanie pomocy archiwalnej do tych akt osobowych w postaci skorowidza (o czym była mowa wyżej).

pzdr

Offline Mona

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 67
Odp: akta osobowe - układ alfabetyczny
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 21, 2016, »
Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Stwierdziłam, że najlepiej bedzie jak zrobię nowe spisy i dodam notkę, o której mówiła EwelinaP,  Starych spisów oczywiście nie wyrzucam.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: akta osobowe - układ alfabetyczny
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 22, 2016, »
No to wychodzi, że trzeba będzie zrobić zupełnie nowy spis. Zgodnie z zaleceniami.
Może być opcja braku dat skrajnych akt osobowych w spisie zdawczo-odbiorczym. I dlatego te zalecenia.
No i oczywiście może mieć wpływ również to:
http://archiwalna.archiwa.gov.pl/images/stories/Prawoarchiwalne/Zarz%C4%85dzenie%20Nr%2016.pdf
prawy obrońca lewego słupka