Autor Wątek: Otwarty System Archiwizacji (OSA)  (Przeczytany 5911 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka Kudełka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 18
Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« dnia: Luty 17, 2016, »
Ośrodek KARTA udostępni już w marcu program komputerowy pod nazwą Otwarty System Archiwizacji (OSA).

Nad programem pracowali pracownicy Ośrodka KARTA w konsultacji z archiwistami z archiwów państwowych i społecznych w ramach projektu ?Stabilizacja archiwistyki społecznej w Polsce?, a projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

OSA to DARMOWY program do opracowania zbiorów archiwalnych ? dla organizacji pozarządowych, bibliotek, muzeów, instytucji, kolekcjonerów, osób prywatnych.

Otwarty System Archiwizacji (OSA) powstał z myślą o archiwach społecznych, ale może z niego korzystać każda osoba czy organizacja, która chce w profesjonalny sposób opisać swój zasób archiwalny. Program w swoich założeniach jest zgodny ze standardami Międzynarodowej Rady Archiwów, szczególnie ze standardem ISAD (G).

OSA jest dostosowana do potrzeb osób początkujących ? aby z niego korzystać, nie trzeba znać się na archiwistyce ani wiedzieć, jak się opisuje materiały archiwalne.

Na początku OSA będzie stanowić komputerową bazę danych, która ułatwi porządkowanie i wyszukiwanie materiałów. Jednak docelowo będzie rozwijana także pod kątem udostępniania gromadzonych informacji w Internecie.

Więcej funkcjonalności i możliwości OSY można poznać z poniższej prezentacji (pobierz: http://archiwa.org/as/as_img/uploaded/Prezentacja%20programu%20OSA.pdf), którą można również obejrzeć tutaj: http://www.slideshare.net/catl_ok/prezentacja-programu-otwarty-system-archiwizacji.

Offline stempczyk

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 28, 2016, »
Witam,
a gdzie można pobrać ten system?

Offline sirsilis

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 28, 2016, »
http://archiwa.org/osa.php

http://archiwa.org/osa.php?menu2=Instalacja

Oczywiście należy go testować przyglądać się - jednak ja wciąż zachęcam instytucje i też prywatne osoby do zwrócenie się do NAC z prośbą o wykorzystanie ZoSIA. Dzięki temu tworzymy ogólnopolski system informacji o archiwaliach a nie małe wysepki do których trudno dotrzeć przeciętnemu zainteresowanemu.
Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Marcin Buczek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 28, 2016, »
Instalacja dość banalna, szkoda tylko że wszystko działa pod Made In Microsoft na Win 10 śmiga dobrze choć przydało by się wersja na pingwina jako serwer. Ciekawe rozwiązanie choć do ZoSIA i SwA to jeszcze daleko choć ciekawy jest eksport do XLS, XML czy EAD czego SwA nie posiada.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 28, 2016, »
Ciekawe porównanie systemu OSA i ZoSIA znajduje się w opracowaniu "Archiwa społeczne. Stan obecny i perspektywy?, które ukazało się niedawno (ostatni rozdział).
http://archiwa.org/as/as_img/uploaded/Archiwa_spoleczne_w_Polsce.Stan_obecny_i_perspektywy.pdf
Chętnie obejrzałabym OSA, jednak działa ona tylko w srodowisku Windows (a ja mam inny system), więc trochę słabe to jest :(

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 28, 2016, »
Instalacja dość banalna, szkoda tylko że wszystko działa pod Made In Microsoft na Win 10 śmiga dobrze choć przydało by się wersja na pingwina jako serwer. Ciekawe rozwiązanie choć do ZoSIA i SwA to jeszcze daleko choć ciekawy jest eksport do XLS, XML czy EAD czego SwA nie posiada.
No właśnie - co ciekawe oryginalny program na bazie którego stworzono OSA (ICA-Atom) działał pod Linuxem, nawet specjalna dystrybucja była z programem z tego co pamiętam.
Co do ZoSIA - (też z tego co pamiętam) ZoSIA potrafi eksportować do EAD dane z ZoSIA szły w ramach projektów UE na stronę APEnet z tego co pamiętam - jest tylko to opcja właściwa dla administratora a nie dla każdej osoby.

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 28, 2016, »
Ciekawe porównanie systemu OSA i ZoSIA znajduje się w opracowaniu "Archiwa społeczne. Stan obecny i perspektywy?, które ukazało się niedawno (ostatni rozdział).
http://archiwa.org/as/as_img/uploaded/Archiwa_spoleczne_w_Polsce.Stan_obecny_i_perspektywy.pdf
Chętnie obejrzałabym OSA, jednak działa ona tylko w srodowisku Windows (a ja mam inny system), więc trochę słabe to jest :(
Brak w tym porównaniu aspektu finansowego - wprawdzie konieczna jest zgoda NDAP/NAC na wejście do ZoSIA lecz od momentu zgody dana instytucja jest otaczana opieką - ma dostęp do podręczników, szkoleń a przede wszystkim ma dane zabezpieczone na macierzach i serwerach w NAC.


Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline sirsilis

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 29, 2016, »
ogólnopolski system informacji o archiwaliach owszem jak najbardziej ale to nie wyklucza owych wysepek, mogą być przecież podłączone i zarazem niezależne

Offline stempczyk

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 29, 2016, »
Ciesze się, że wątek się rozwinął. W związku z tym mam pytanie czy jako prywatna osoba posiadająca kolekcję dokumentów mogę wystąpić o dostęp do ZoSIA i czy wówczas informacje o moich zbiorach byłby dostępne powszechnie tzn. poprzez strony internetowe?

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 30, 2016, »

Nie chcę się tu wypowiadać z NDAP - lecz sądzę, że warto się zwrócić aby sprawę rozpatrzono.

Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwarty System Archiwizacji (OSA)
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 30, 2016, »
Instalacja dość banalna, szkoda tylko że wszystko działa pod Made In Microsoft na Win 10 śmiga dobrze choć przydało by się wersja na pingwina jako serwer. Ciekawe rozwiązanie choć do ZoSIA i SwA to jeszcze daleko choć ciekawy jest eksport do XLS, XML czy EAD czego SwA nie posiada.

2 dni temu zwróciłem się o udostępnienie kodu źródłowego (program jest na otwartej licencji) - prościej mi będzie zobaczyć środek ewentualnie potestować w innym niż windows środowisku.

Pozdrawiam
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...