Autor Wątek: Zmiany w NDAP  (Przeczytany 13983 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Zmiany w NDAP
« dnia: Luty 03, 2016, »
Dziś na stronie NDAP ukazał się komunikat:
Prezes Rady Ministrów odwołał dra hab. Władysława Stępniaka, z dniem 1 lutego 2016 r., ze stanowiska Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Do czasu ponownego obsadzenia tego urzędu, obowiązki Naczelnego Dyrektora pełnić będzie dr Andrzej Biernat.

http://www.archiwa.gov.pl/623-wakat-na-stanowisku-naczelnego-dyrektora-archiw%C3%B3w-pa%C5%84stwowych

Offline jacek_k

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2016, »
Dziś na stronie NDAP ukazał się komunikat:
Prezes Rady Ministrów odwołał dra hab. Władysława Stępniaka, z dniem 1 lutego 2016 r., ze stanowiska Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Do czasu ponownego obsadzenia tego urzędu, obowiązki Naczelnego Dyrektora pełnić będzie dr Andrzej Biernat.

http://www.archiwa.gov.pl/623-wakat-na-stanowisku-naczelnego-dyrektora-archiw%C3%B3w-pa%C5%84stwowych
Czy może mieć to coś wspólnego:
http://www.archiwa.gov.pl/388-porozumienie-o-wsp%C3%B3%C5%82pracy-z-stowarzyszeniem-rkw#
Taka moja wolna myśl.

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2016, »
Wszędzie zmiany, więc doszło i do NDAP.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2016, »
Cytuj
Czy może mieć to coś wspólnego:
http://www.archiwa.gov.pl/388-porozumienie-o-wsp%C3%B3%C5%82pracy-z-stowarzyszeniem-rkw#
Taka moja wolna myśl.
Tak szybko to oni chyba nie działają?  ;D
prawy obrońca lewego słupka

Offline jacek_k

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2016, »
Cytuj
Czy może mieć to coś wspólnego:
http://www.archiwa.gov.pl/388-porozumienie-o-wsp%C3%B3%C5%82pracy-z-stowarzyszeniem-rkw#
Taka moja wolna myśl.
Tak szybko to oni chyba nie działają?  ;D
Oprócz informacji na stronie NDAP nic innego nie znalazłem. Ależ ten temat archiwów marginalny :)

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2016, »
Na ostatnim Zjeździe IFAR sporo mówiliśmy, że to jest ten moment aby dynamizować archiwa bo delikatnie mówiąc "przestały się rozwijać".

Może przyszła pora aby przypomnieć, że niektórzy powinni skorzystać z uprawnień emerytalnych?


P.S. Jak się dokładniej poczyta o tym RKW to chyba winno być odwrotnie ;)...
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2016, »
A jaki jest problem z RKW?

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2016, »
No właśnie. Stąd moja dywagacja o innych raczej przyczynach.
Summa summarum - ja liczę na dynamikę związaną ze zmianą.
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 12, 2016, »

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2016, »
Niech w końcu opracują nową ustawę archiwalną i zlikwidują status archiwów wyodrębnionych. Rany, czy przez tyle lat nie można było tego zrobić?

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 13, 2016, »
Takie wymagania, że mogą startować dyrektorzy AP, ewentualnie osoby zatrudnione w NDAP i AP na stanowiskach kierowniczych. Środowisko naukowe zostało wykluczone. Trochę szkoda, bo uważam, że  w środowisku akademickim mamy przecież osoby, które posiadają spory dorobek naukowy i mają pojęcie o problemach polskiej archiwistyki.

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 14, 2016, »
No to mamy taplanie się we własnym sosie. Nie twierdzę, że wśród kadry kierowniczej AP nie ma odpowiednich ludzi, bo na pewno są, ale zgadzam się całkowicie z argumentacją o otwarciu się na ludzi spoza towarzystwa wzajemnej adoracji.

Offline Henryk Niestrój

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Mężczyzna
    • Arcaion
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 14, 2016, »
Takie wymagania, że mogą startować dyrektorzy AP, ewentualnie osoby zatrudnione w NDAP i AP na stanowiskach kierowniczych. Środowisko naukowe zostało wykluczone. Trochę szkoda, bo uważam, że  w środowisku akademickim mamy przecież osoby, które posiadają spory dorobek naukowy i mają pojęcie o problemach polskiej archiwistyki.
Wśród dyrektorów i na stanowiskach kierowniczych w NDAP oraz archiwach również są osoby z dorobkiem naukowym, można wręcz powiedzieć - naukowcy.
To prawda, potrzebne są osoby, które mają pojęcie o problemach polskiej archiwistyki. I właśnie w tym celu powołana została Rada Polityki Naukowej. A zadania przed nią są naprawdę wielkie: zasady przejmowania i przechowywania dokumentu elektronicznego, postępowanie z rejestrami zintegrowanymi, czy chociażby najnowszy problem, przed którym stanęły te departamenty Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Spraw Wewn. i Administracji które muszą wymienić się danymi zgromadzonymi w EZD PUW i eDok (teoretycznie dzięki paczce archiwalnej, ale...). Problemów jak więc widać dużo.
Quieta non movere
http://arcaion.pl

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 14, 2016, »
A ja mam nadzieję, że przyszły Naczelny Dyrektor czyta IFAR  :)

Ileż tu problemów roztrząsamy i ileż pomysłów mamy :)

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Zmiany w NDAP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 14, 2016, »
Takie wymagania, że mogą startować dyrektorzy AP, ewentualnie osoby zatrudnione w NDAP i AP na stanowiskach kierowniczych. Środowisko naukowe zostało wykluczone.
Muniek, skąd taki wniosek?
Absolutnie środowisko naukowe nie jest wykluczone z naboru. Powiedziałabym nawet, że jest uprzywilejowane!
Z ogłoszenia wynika, że Naczelnym Dyrektorem może być osoba z co najmniej 5-letnim stażem kierowniczym w archiwach lub w NDAP lub mająca stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie nauk związanych z działalnością archiwów lub ma tytuł naukowy w zakresie nauk związanych z działalnością archiwów. Czyli mogą zgłosić się osoby ze stopniem/tytułem naukowym, które wcześniej nie widziały archiwum na oczy.  :)
Polecam lekturę art. 18 ustawy archiwalnej, gdzie to jest wyłożone http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19830380173

Pozdrawiam


« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2016, wysłana przez Hanna Staszewska »