Autor Wątek: Projekt normy opisu materiałów archiwalnych NOMA  (Przeczytany 16651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Projekt normy opisu materiałów archiwalnych NOMA
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 12, 2016, »
Do zabrania głosu w sprawie NOMA z perspektywy dokumentu elektronicznego zainspirował mnie tytuł referatu dr. hab. Wiesława Nowosada (UMK)  zaplanowany na  II Konferencję Zachowanie cyfrowego dziedzictwa archiwalnego
Kraków 23-24 czerwca 2016 "NOMA a dokument elektroniczny". Być może ta prezentacja w jakiś sposób rozjaśni mi tematykę, ponieważ w tej chwili mam bardzo dużo wątpliwości.
W systemie  EZD za poziomy opisu można uznać urząd = zespół, departament = seria, wydział = podseria, póżniej jest numer z JRWA i akta poszczególnych spraw. Sprawę może stanowić jedna koszulka zawierająca dokumenty, lub kilka powiązanych ze sobą koszulek z dokumentami. Czym w takim układzie będzie jednostka archiwalna? Numer z IRWA, paczka archiwalna (w systemie EZD PUW paczka może zawierać max do 10 spraw), czy może w przypadku dokumentacji elektronicznej w ogóle nie ma czegoś co można by określić jako jednostkę archiwalną?
W NOMIe w definicji jednostki archiwalnej nie ma nic o dokumentacji elektronicznej ???? , a jednocześnie jednostka archiwalna jest zdefiniowana jako obowiązkowy poziom opisu.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Projekt normy opisu materiałów archiwalnych NOMA
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 12, 2016, »
Kolejnym zadadnieniem które nie zostało opisane w NOMIe to szczegółowe wytyczne w  zakresie metadanych opisujących dokument elektroniczny.

Offline klaudynkaa15

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
    • księgowa kalisz
Odp: Projekt normy opisu materiałów archiwalnych NOMA
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 06, 2016, »
a dlaczego nie zostało ono opisane? Czym to jest spowodowane?

Offline Ruffi00

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
    • biuro rachunkowe Jelenia Góra
Odp: Projekt normy opisu materiałów archiwalnych NOMA
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 13, 2016, »
Haniu super to opisałaś :) Widać że masz poukładane w głowie :)

_______________________
Rafał, właściciel biura rachunkowego. Jelenia Góra to moje miasto.

« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2016, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »