Autor Wątek: stanowisko archiwisty w strukturze jednostki  (Przeczytany 3271 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lukas_drill

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 158
stanowisko archiwisty w strukturze jednostki
« dnia: Grudzień 15, 2015, »
witam,
pracuję w Urzędzie miasta
jak u Was drodzy forumowicze wygląda kwestia Waszego stanowiska? Czy jesteście archiwistami na stanowiskach pomocniczych (jak  u mnie), czy na urzędniczych, np inspektor-archiwista? Bo u mnie obecnie zastanawiamy się nad ew. przeniesieniem mnie na urzędnicze. Na stanowisko urzędnicze ma być konkurs, ale jak pogrzebałem w necie i w ustawie o pracownikach samorządowych, to jest możliwość przeniesienia pracownika samorządowego, np archiwisty (właśnie podany był konkretny przykład archiwisty tutaj:  http://www.rp.pl/artykul/445580-Urzednik-pracujacy-w-gminie-nie-zawsze-musi-pochodzic-z-konkursu.html )
Ciekaw jestem jak to jest w innych urzędach rozwiązane i na jakich podstawach
pozdro

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: stanowisko archiwisty w strukturze jednostki
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 15, 2015, »
Nie pracuję w tego typu jednostce ale znajoma z urzędu miasta mówiła, że ze swojego stanowiska pomocniczego chętnie przeniosłaby się na archiwistę, bo to było urzędnicze i więcej się zarabiało. Tyle pamiętam :)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: stanowisko archiwisty w strukturze jednostki
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2015, »
Ja mogę odpowiedzieć z perspektywy sądu. Kilka lat temu też mieliśmy sytuację, że nastąpiła zmiana przepisów i archiwiści zostali przeniesieni z grupy stanowisk pomocniczych do grupy urzędników. U mnie nie było problemu, ale wiem, że niektórzy w związku z tym musieli przejść egzamin urzędniczy.
Myślę, że w przypadku archiwistów wszystko zależy od kierownika jednostki. Są przepisy, ale w praktyce bywa różnie, są archiwiści, specjaliści, na stanowiskach pomocniczych, urzędniczych, podlegamy pod różne komórki organizacyjne.
Mam nadzieję, że kiedyś zostanie to uporządkowane. Archiwista będzie pracownikiem powołanego w jednostce archiwum i będzie urzędnikiem.

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: stanowisko archiwisty w strukturze jednostki
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 07, 2016, »
Pracuje w jednostce samorządowej, wiele lat w strukturze urzędu byłam w zaszeregowaniu: konserwator, sprzątaczka, archiwista, kierowca. Było to bardzo krzywdzące, bo gdy były podwyżki w tym zaszeregowaniu wiele się nie działo. w zeszłym roku poprosiłam by mnie przeszeregowali ponieważ nigdy nie wyjdę z pewnych widełek. Mając wykształcenie wyższe naście lat pracy zarobki były wyrównywane do najniższej krajowej, takie były podwyżki.
Od roku jestem urzędnikiem, podniesiono mi końcem roku płace zasadniczą, szału nie ma ale zawsze coś, acha zdążyłam przed zmianami, dzisiaj by się już tak szybko nie dało. Uważam jednak ze archiwista w tak kiepskim zaszeregowaniu to strasznie krzywdzące, często to ludzie wykształceni z umiejętnościami jakie nawet urzędnik czasami nie posiada, czy choćby nieumiejętność znakowania ba nawet pisania pisma! ale to osobny temat. Archiwista wie jak co powinno wyglądać, i często urzędnik idzie po poradę do niego wiec jak to się ma do bycia jak u nie których stanowisko pomocnicze!? 

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: stanowisko archiwisty w strukturze jednostki
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 07, 2016, »
Przepraszam to było w 2014!