Autor Wątek: Archiwizacja dokumentacji audiowizualnej  (Przeczytany 3601 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline matijas90

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Archiwizacja dokumentacji audiowizualnej
« dnia: Grudzień 03, 2015, »
Witajcie :)
Nie wiem czy taki temat był ale jeśli tak to pewnie słabo szukałem za co przepraszam

Pytania może infantylne ale szczerze nie wiem jak to ugryźć, a więc:
1) Od jakiegoś czasu digitalizuje i mam uporządkować fotografie.. i jestem w tym kompletnym laikiem więc na razie digitalizuje je w jpg, bo nie mam pojęcia jak to robić w TIFFach, bo konwertowanie z jpgów na tiff sprawia że zdjęcia mają słabszą jakość.. skaner: Canon CanoScan 9000F Mark II

2) Fotografie są całkowicie porozrzucane, a wpisane są osobno do rejestru (nie wiem nawet czy tak mogę nazwać, bo jest to po prostu zwykły zeszyt w który wpisano tytuły i wymiary fotografii czasem uwzględniając datę powstania, a księgi inwentarzowej brak) kopie, zdjęcia zdjęć, zdjęcia obiektów: obrazów czy mebli. Pomimo braku takowej księgi zdjęcia mają pieczątkę i numer inwentarzowy zgodny z numerem kolejnym przy wpisywaniu do "rejestru". Czy te wszystkie "dziwne przypadki" można dać do oficjalnego brakowania, po uprzednim sporządzeniu dokumentacji w tej sprawie? czy z racji tego, iż nie są one wpisane w prawdziwym inwentarzu można zrobić to bez jakiejś większej papierologii..?

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja dokumentacji audiowizualnej
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2015, »
1 - sprawdź w opcjach jaki jest zapis plików, jpg czy tiff, to standard więc powinieneś mieć możliwość zapisu do tiff, konwersja z jpg na tiff  - słabe, to już lepiej mieć jpg... W specyfikacji nie widzę do jakich plików skanuje ale tiff powinien być

2. dziwne przypadki do brakowania??? co chcesz brakować??? pomijając to że brakowanie to ZŁO :), może skolerować dane z zeszytu z faktycznym stanem posiadania i  wpisać do inwentarza później???

Jaka to instytucja??? komu podlega??? jeśli podlega jakiemuś AP to należało by zgłosić się do nich, powinni pomóc

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Archiwizacja dokumentacji audiowizualnej
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2015, »
NAC też pewnie pomoże.

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja dokumentacji audiowizualnej
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2015, »
Na pewno nie konwertuj jpg na TIFF, nie wdając się w szczegóły, niczego dzięki temu nie osiągniesz.
Jeśli chodzi o zapis, oczywiście można w TIFF

After clicking the scan-button, a small windows opens up, dispaying the saving destination and the file format (jpg/tif/png/pdf). A click on save will confirm the settings.

Odnośnie porządkowania, tak jak napisał Filip, konsultacja, albo wizyta w NAC z pewnością ułatwi Ci zadanie, niezależnie czy jesteś pod nadzorem AP czy nie.

Offline pierożek

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Odp: Archiwizacja dokumentacji audiowizualnej
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2017, »
Witam, i jak? konsultowałeś sie z NAC'em albo AP?
jakie były ich zalecenia?

Offline Forumowicz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Archiwizacja dokumentacji audiowizualnej
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2022, »
Witam! Pracuję w Powiatowym Urzędzie Pracy i do wniosków o przyznanie jednorazowo środków na działalność gospodarczą są dołączone zdjęcia, płyty CD. Czy powinnam wyłączyć je z dokumentacji i pracownicy odpowiedniej komórki organizacyjnej powinni sporządzić osobny spis dla takiej dokumentacji czy też powinnam je zostawić w aktach? Dodam, że Urząd, w którym pracuję, nie wytwarza materiałów archiwalnych.
Wiem, że dla Państwa to są banalne pytania, ale dopiero zaczynam pracę w składnicy akt, więc z góry dziękuję za wyrozumiałość.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja dokumentacji audiowizualnej
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 27, 2022, »
Przede wszystkim zajrzyj do instrukcji czy masz tam zapisy odnośnie postępowania z tego typu dokumentacją dołączoną na nośnikach.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Forumowicz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Archiwizacja dokumentacji audiowizualnej
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 28, 2022, »
W instrukcji kancelaryjnej nie mamy zapisów odnośnie sposobów postępowania z dokumentacją inną niż aktowa.

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Archiwizacja dokumentacji audiowizualnej
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 29, 2022, »
Materiały audiowizualne powinny mieć odrębną ewidencję (spisy) i miejsce przechowywania (wyłączone z teczki aktowej).