Internetowe Forum Archiwalne > System informacji o zasobie archiwów państwowych

AP Toruń - jako przykład - informacja XXI wieku?

<< < (5/5)

Maciej Zdunek:
Cieszę się, że dyskusja się rozwinęła prawie jak za starych dobrych lat ;)

Marku, cieszę się, że napisałeś i szkoda że tak rzadko to robisz. Napisałeś pełnego emocji (piszesz, że już na chłodno, ale chyba nie do końca ;)) posta, odniosę się do kilku kwestii, które poruszyłeś.

ad 1 Istotnie, wiemy, że APL ma duży wkład w SwA i myślę, że nikt tego nie neguje. Te archiwa, w których jest wdrożony system ZoSIA są w czołówce archiwów publikujących na SwA i nie jest to przypadek; po prostu prościej jest nam te skany publikować, bo odchodzi uciążliwa i czasochłonna migracja baz danych. Z wkładu APL w rozwój SwA bardzo się cieszymy i liczymy na więcej, mówię tu w swoim imieniu i chyba całego NAC.

ad 2 No tutaj czuję się wywołany do tablicy jako kierownik projektu SwA. Wiem, że nie jest doskonały i portal należy zmieniać, korzystając z wzorców użyteczności dostępnych na rynku i w oparciu o uwagi użytkowników. I tak się będzie działo. Na większą skalę będzie to możliwe w perspektywie projektu Archiwa Cyfrowe w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, gdzie jednym z filarów jest rozwój SwA. Rozwój w bardzo szerokim znaczeniu tego słowa; nie chodzi tylko o dodanie nowych funkcjonalności ale poprawę usability i dodanie różnej maści ?wodotrysków? dzięki którym portal będzie jeszcze lepszy i skierowany do szerszego grona odbiorców.

--- Cytuj ---A ludzie dają sobie siana już po wejściu na stronę, kiedy wyskakuje im jakieś białe okno i nie wiedzą co z tym zrobić i po co to jest?
--- Koniec cytatu ---

Niestety masz racje, wstawiliśmy to na wyraźne życzenie NDAP, ale to był słaby pomysł. W kolejnej odsłonie będzie to ukryte, a chciałem to w ogóle wyrzucić. Tu jako ciekawostkę dodam, że ostatnio zadzwoniła do nas pani, która korzystała jednak z tego białego okna i w ten sposób wchodziła do baz na stronie NDAP. Po niedawnym ?odświeżeniu? strony NDAP linki przestały działać i pani zadzwoniła do nas? :)

ad 3 GwA prezentuje to wszystko inaczej niż my. Nie wiem czy lepiej, to kwestia gustu. I jeśli poszuka się opinii użytkowników na forach, to można znaleźć zwolenników obu rozwiązań, ja widziałem jak na razie więcej negatywnych opinii o GwA, także nie wszyscy są tak zachwyceni jak piszesz. Nie chcę się natomiast licytować, bo nie śledzę regularnie wszystkich portali genealogicznych. Tak czy owak, jak napisałem wyżej, będziemy pracować nad nową odsłoną SwA. Premiera SwA3 niestety bardzo się opóźnia, z różnych przyczyn, o których dużo mówić. Obiecywałem to wam jeszcze w zeszłym roku. Wyszło inaczej, za co przepraszam; jeśli tylko będę znał dokładną datę premiery powiadomimy archiwa i użytkowników. Niestety NAC nie otrzymuje żadnych dodatkowych dotacji na rozwój SwA i wszystko (łącznie z rozwojem i wdrażaniem ZoSIA i a to nie wszystko czym się zajmujemy) musimy robić w ramach środków budżetowych, tym samym skromnym zespołem. To powoduje konieczność wyboru priorytetów i opóźnienia. Dlatego te słowa:

--- Cytuj ---A przecież o to prosiliśmy już parę lat temu!!! Zwracaliśmy uwagę, że te elementy w SwA kuleją! Ale kto się tym przejął? Portal zrobiony, nagrody odebrane, teraz tylko trzymać informatyków, żeby o serwerownię dbali, a zmian na stronie za wszelką cenę nie wnosić, jedynie ładować skany, ładować... A to nie tędy droga.
--- Koniec cytatu ---

są dla mnie krzywdzące, bo sugerujesz, że SwA stoi a my nic nie robimy. Zapewniam cię, że tak nie jest. I tak, ładowanie skanów jest istotne, bo statystyki pokazują jednoznacznie, że im więcej skanów na SwA, tym więcej użytkowników. Poza tym to do nas (ale do was przecież także) dzwonią użytkownicy z pytaniami: ?Kiedy ? będzie opublikowane?? I nie są to sporadyczne pytania. Jest jednoznaczne oczekiwanie użytkowników (i nie tylko) aby skanów było coraz więcej, aby nie czekały one w kolejce do publikacji. To dzięki tej konsekwencji i corocznemu dodawaniu milionów skanów przekroczyliśmy już dawno, w zeszłym roku, 1 milion unikalnych użytkowników. I nie chodzi nam tylko o śrubowanie statystyk. No i nie muszę ci chyba tłumaczyć, że to ?ładowanie skanów? to nie jest banalna czynność.

ad 4-5 Dobrze, że tłumaczysz jaki pomysł stoi za LAC, ale powiedz, skąd zwykły człowiek miał o tym wszystkim wiedzieć? Jakie jest założenie, że robiłeś to głównie sam, korzystając z niewielkiej dotacji NDAP itp?
NDAP na Twitterze podał krótkie info:

--- Cytuj ---Wernisaż wystawy o Wielkiej Wojnie i otwarcie serwisu Lubelskie Archiwum Cyfrowe w AP Lublin już dziś. Szczegóły?
--- Koniec cytatu ---
i tu odesłanie do waszej strony. Informacja była prosta - powstał nowy portal, który w pierwszej kolejności będzie prezentował materiały dotyczące Lublina ale
--- Cytuj ---W przyszłości jednak planuje się rozbudowę portalu o inną dokumentację powstałą na obszarze całego województwa lubelskiego.
--- Koniec cytatu ---
A na koniec info o tym, że:
--- Cytuj ---Strona powstała przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych
--- Koniec cytatu ---
Przyznam się, że kiedy to przeczytałem, a nic nie wiedziałem o waszych planach, też przed oczami mi stanął kolejny portal a la GwA. Stąd rozumiem NBT i mam wrażenie, że trochę przesadziłeś z reakcją. Ty o tym wiedziałeś od miesięcy (lat?) i włożyłeś w to, jak sam piszesz, wiele serca, ale dopiero sam tutaj opowiedziałeś jak to wyglądało z twojej strony i mogliśmy się więcej o tym dowiedzieć.

Ze swojej strony dodam, że mam nadzieję, że te materiały znajdą się także na SwA, bo dobrze byłoby, aby były dostępne w jednym miejscu, gdzie szuka ich użytkownik i może się na nie natknąć.

Marek Krzykała:
Macieju,
żeby nie było niejasności - nie krytykuję idei, założeń SwA, mechanizmów, ale właściwie jego GUI, sposób prezentacji niektórych rzeczy na stronie, np. lightbox tam zastosowany potrafi doprowadzić do rozpaczy, czy wielkość ikonek, sposób nawigacji i wyszukiwania... To są takie niby drobiazgi, które zachwyciły w GwA, bo wydawało się wszystkim, że "nie da się". Cieszy jednak, że projekt od waszej strony nie stoi w miejscu, ale - podobnie jak w mojej sytuacji - jak nie ruszysz sprawy to się nie dowiesz. A tak to niestety wygląda, że dla nas, z zewnątrz, od kilku lat SwA stoi w miejscu, bo właściwie nic się nie zmienia, poza liczbą skanów i kolejnym wpisie w aktualnościach. A jak już wpisałem co mi na duszy leżało, a co zostało wywołane krzywdzącymi słowami o LAC, to w ciągu niecałej doby dowiedziałem się różnych, zazwyczaj nieciekawych, rzeczy na temat problemów waszej współpracy i nacisków z góry, kilowaniem inicjatyw... I też dzięki temu widzę, że nie macie tam łatwo.
W sprawie LAC i prezentacji na stronie i w mediach jest jeszcze dwugłos między tym co chce "góra", a jak to w rzeczywistości wygląda. Z jednej jest mowa o zintegrowanej platformie, a z drugiej o ciekawej prezentacji zasobu... Pojawił się pomysł i ja go zrealizowałem, ale w życiu nie przyszłoby mi na myśl, żeby robić konkurencję czy podobieństwo do SwA, zwłaszcza w kwestii porządkowania zasobu, stąd kierowałem wszelkie prace na graficzną i ładną prezentację... Ale może oczekiwania były tak wysokie, że trudno pogodzić je z rzeczywistością...
Materiały na pewno znajdą się na SwA, ale póki co wstrzymywana była ich prezentacja tam, aby nie stracić efektu "WOW" i zaskoczenia po prezentacji na LAC ;)

Pozdrawiam!

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej