Autor Wątek: Odkurz dokument! APP w Wikipedii  (Przeczytany 4194 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odkurz dokument! APP w Wikipedii
« dnia: Listopad 17, 2015, »
Archiwum Państwowego w Poznaniu wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska serdecznie zaprasza do udziału w konkursie "Odkurz dokument! APP w Wikipedii". Zabawa, której celem jest tworzenie nowych treści lub rozszerzenie istniejących artykułów o dokumenty udostępnione w Wikimedia Commons przez poznańskie archiwum, potrwa do 15 grudnia br. Na uczestników czekają niezwykłe nagrody. Niezwykłe dlatego, ze zwycięzcy będą mogli sami je sobie wybrać!

Strona konkursu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/Odkurz_dokument!_APP_w_Wikipedii

Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska:
http://blog.wikimedia.pl

Materiały Archiwum Państwowego w Poznaniu w serwisie Wikimedia Commons:
http://bit.ly/1RqbPZg


Dla osób, które chciałyby wziąć udział w konkursie, a wcześniej nie miały kontaktu z Wikipedią, istnieje szansa na wzięcie działu w bezpłatnych warsztatach. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt PRIV najpóźniej do 22 listopada br.

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odkurz dokument! APP w Wikipedii
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2016, »
Dzisiaj Dzień Wikipedii, podobno :) 15 rocznica powstania.
Według statystyk fundacji Wikimedia polskojęzyczna wersja encyklopedii notuje prawie 263 mln wyświetleń strony w miesiącu. Każdego dnia pojawia się w niej 165 nowych artykułów. Polska społeczność aktywnych i bardzo aktywnych redaktorów Wikipedii liczy ok. 1,5 tys. osób.

Zatem nie od rzeczy będzie pytanie czy rozstrzygnęliście już konkurs, jak się udał?

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Odkurz dokument! APP w Wikipedii
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2016, »
Rozstrzygnęliśmy!
Oto oficjalny komunikat:

Wyniki

Konkurs trwał od 15 października do 15 grudnia 2015 r. Przez 2 miesiące aktywnym uczestnikom udało się wykorzystać 170 archiwaliów z kolekcji APP w 133 artykułach w polskiej, rosyjskiej, angielskiej, białoruskiej i francuskiej Wikipedii. Uczestnicy ilustrowali hasła o polskich miejscowościach; biogramy postaci historycznych; artykuły historyczne; hasła dotyczące zabytków i instytucji w Poznaniu i regionie oraz artykuły o różnorodnych zagadnieniach powiązanych tematycznie z dokumentami APP (np. Kult jednostki, Demografia, Pokolenie, Służący).
Zwycięzcy

I nagrodę otrzymuje Lstas -- za największą liczbę edycji w ramach konkursu, najwięcej zilustrowanych artykułów, poprawność opisów pod ilustracjami, różnorodność artykułów (hasła o miejscowościach, zabytkach, artykuły historyczne i wiele innych), nie tylko w polskiej Wikipedii ale też w anglojęzycznej, rosyjskiej i białoruskiej. Uczestnik w sumie dodał do artykułów i poprawnie opisał ponad 100 ilustracji pochodzących z Archiwum Państwowego w Poznaniu.

II nagrodę otrzymuje Soldier of Wasteland -- za zilustrowanie licznych, różnorodnych artykułów w polskojęzycznej Wikipedii oraz pomysłowość w doborze materiałów APP do haseł Wikipedii.

Komisja konkursowa przyznaje tylko jedną II nagrodę ze względu na brak trzeciego uczestnika z liczbą edycji porównywalną do nagrodzonych. Uczestnicy ?Paterm? oraz ?Wanted?, którzy zilustrowali po kilkanaście artykułów, otrzymają drobne upominki od Archiwum Państwowego w Poznaniu. Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie -- dzięki ich pracy archiwalia APP będą widoczne w Wikipedii i dostępne dla szerszego grona użytkowników Internetu.


Dobrze, że Łukasz przypomniał, że dziś urodziny Wikipedii :)
Obchody urodzinowe są organizowane dziś, w warszawskiej Galerii Zachęta. Będę, więc zdam Wam relację.
A tutaj specjalna strona w Sieci, gdzie można podziękować wikipedystom za ich pracę :)
http://wikipedia15.pl/

Bardzo zachęcam: dziękujmy :)
Pozdrawiam z Warszawy.

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Odkurz dokument! APP w Wikipedii
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2016, »
Kilka łasnych lat działałem na Wiki. Napisałem ok. 1,5 tys. haseł, ale znudziło mi się. Owszem, Wiki to fajna zabawa, ale na jakiś czas. Jak ktoś ma większe ambicje, to Wiki odpada. Moje artykuły dotyczyły m.in. wojny domowej w Rosji, "białej" emigracji rosyjskiej czy "wschodniej" kolaboracji z Niemcami podczas II wojny światowej. Co z tego, że pisałem hasełka, biografii "białych" Rosjan naprodukowałem tyle, że dziękuję, jeśli nie było innych wikipedystów, którzy by zajmowali się tymi tematami. A takie samotne pisanie, bez udziału innych, staje się w końcu jałowe. Przerzuciłem się więc na artykuły popularno-naukowe na portalach internetowych. Piszę je z całym aparatem naukowym, czyli przypisami i bibliografią. Muszą one przejść weryfikację merytoryczną przez redakcję danego portalu, potem część z nich jest komentowana pod artykułem, i od razu jest ciekawiej. I człowiek dowiaduje się czegoś nowego i dostaje informacje, co się komu podoba, a co nie. Tak więc - cenię sobie okres pisania do Wiki, był to dla mnie bardzo dobry wstęp do czegoś poważniejszego, ale Wiki to, moim zdaniem, jednak bardziej zabawa, rozrywka niż coś naprawdę konkretnego.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Odkurz dokument! APP w Wikipedii
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2016, »
No cóż wiele osób ma różne doświadczenia z Wikipedią, to normalne.
Ja nie jestem nawiedzoną wikipedystką (chociaż jestem Redaktorem Wiki, jestem z tego bardzo dumna i lubię się tym chwalić  :), wybaczcie :)), zajmuję się edycją haseł w wolnej chwili i zawsze mam dużo satysfakcji, kiedy uda mi się stworzyć nowy biogram albo inne hasło, albo chociaż poprawić błędy. Jako że archiwistyka jest moją pasją  :), więc edytuję gł. hasła archiwistyczne. Kiedy zaczynałam moją przygodę z Wiki nie było tam biogramu K. Konarskiego, Bachulskiego, Przelaskowskiego i wielu innych, teraz są :)
Musimy przyjąć do wiadomości, że to właśnie Wikipedia jest źródłem wiedzy "pierwszego kontaktu" i jeśli ktoś chce sprawdzić podstawowe fakty dot. Ptaszyckiego czy Bańkowskiego to nie sięgnie do Słownika Biograficznego Archiwistów Polskich, tylko do Wiki (chociaż oczywiście tenże Słownik jest świetną podstawą do przygotowywania haseł do Wiki). Dlatego my, archiwiści powinniśmy dbać o dobry poziom tychże haseł.

Tyle gadania o popularyzacji archiwów, a nawet połowa archiwów państwowych nie ma hasła w Wiki...
Zobaczcie sami: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Archiwa_pa%C5%84stwowe_w_Polsce

I jeszcze słowo o współpracy archiwów z Wiki: nieraz spotykam się z pytaniami, po co to, skoro udostępniamy swoje skany w Sieci i każdy może je wykorzystać. Owszem, ale wśród milionów naszych skanów encyklopedyczne są tylko nieliczne, bo tylko takie są potrzebne do ilustracji artykułów w Wiki. Czy miliony skanów akt metrykalnych i usc, dot. anonimowych z punktu widzenia encyklopedii osób są przydatne dla Wiki? Oczywiście nie, ale już akt urodzenia Faustyny Kowalskiej czy karta meldunkowa Komedy jak najbardziej. A to my, archiwiści najlepiej znamy zasób i jeśli dodatkowo w archiwum pracuje archiwista wikipedysta, to jest to idealna sytuacja, aby nasze materiały, które są ency, "wrzucić" do repozytorium Commons (bo skan z obrazkiem jest "zaciągany" do hasła w Wiki z repozytorium Wikimedia Commons, czyli najpierw trzeba go tam umieścić).

Wikipedia ma ogromny zasięg, jest jedną z najbardziej popularnych stron w Internecie, wszyscy z niej korzystamy i dbajmy o to, aby jej poziom był jak najlepszy. To niesamowity projekt, który siłami wolontariuszy stworzył ogromny zasób wiedzy, dostępny za darmo, wciąż rozwijany i udoskonalany.
Archiwa to ogromne banki danych, bardzo różnorodnych i bardzo cennych. Udostępniajmy je wszędzie tam, gdzie mogą wzbogacić otwarte zasoby kultury. A więc także w Wikipedii!
Pozdrawiam 

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Odkurz dokument! APP w Wikipedii
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 18, 2016, »
Jak najbardziej uważam, że Wiki to świetny, niesamowity projekt. Jest to, moim zdaniem, doskonały zresztą przykład publicznego zaangażowania bardzo wielu ludzi pro publico bono.
Jeśli chodzi o zamieszczanie skanów archiwaliów w Wiki, to jak najbardziej jestem za. Ile osób sięgnie po dany materiał na np. szukajwarchiwach.pl, ale ile w Wiki. Wiadomo, że w tym drugim przypadku o wiele, wiele więcej.
Naczelną zasadą archiwów powinno być jak najszersze popularyzowanie swojego zasobu archiwalnego, i Wiki jest jednym z elementów tej popularyzacji.

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Odkurz dokument! APP w Wikipedii
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 18, 2016, »
Gratuluje uczestnikom jak i APP świetnego pomysłu!
Pozdrawiam,
Anna Sobczak