Autor Wątek: Archiwizacja dużych formatów  (Przeczytany 2284 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline glucio

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Archiwizacja dużych formatów
« dnia: Czerwiec 09, 2017, »
Jak zarchiwizować plakaty o formatach w okolicach: A2 i A1? Gięcie dużych formatów w skomplikowane harmonijki, po to by upakować je i wszyć w teczkę A4, wydaje mi się niezręczne, nieestetyczne a przede wszystkim niezbyt przyjazne wobec dokumentu.  :) Znalazłem takie "kwiatki" wśród kategorii A w moim AZ-plakaty zostały złożone w prostokąty i niezwiązane w sposób trwały z okładką teczki A4. Nie wiem co z tym począć dalej?  :-[
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2017, wysłana przez glucio »

Offline glucio

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja dużych formatów
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 20, 2018, »
Ponawiam pytanie. W moim AZ pojawiają się coraz częściej formaty wykraczające poza A4: a to księgi wpisów a to kroniki a to plakaty... Jak zarchiwizować w AZ plakat będący wielokrotnością formatu A3? Jak zarchiwizować kronikę mającą formę księgi w twardej oprawie? Może ktoś ma praktykę w rzeczonym temacie. Nie mogę znaleźć w sieci żadnego info na ten temat.  :)

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Archiwizacja dużych formatów
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 20, 2018, »
Na rynku dostępne są specjalne tubu z bardzo grubej tektury/masy papierniczej, które umożliwiają przechowywanie materiałów wielkoformatowych bez ich składania/zginania.
Np. takie:
https://goo.gl/images/KfwSsG

Natomiast różnego typu dokumentacja aktowa o formacie większym od A4 (księgi itp.) powinna być przechowywana w odpowiednich teczkach/pudłach dostosowanych do jej wielkości.
Można kupić gotowe (np do formatu A3) lub zamówić pod wymiar.

Offline glucio

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja dużych formatów
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2018, »
Dziękuję bardzo za odpowiedź.  :) Mam tylko jedno jeszcze pytanie. W jaki sposób opisać taką tubę z plakatem? Gdzie umieścić elementy opisu adekwatne dla jednostki archiwalnej (tytuł, kategoria, symbol, daty, sygnatura...). Czy stosuje się wobec tego przekazywanie plakatów (lub np map) do AP, w tej właśnie formie?

Offline bela

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 46
Odp: Archiwizacja dużych formatów
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2018, »
Ja mam w archiwum duże mapy na twardym tekturowym podłożu (bok ok. 100 cm) i też się zastanawiam w co je zapakować? Może w pudła po kartonach archiwizacyjnych? Co prawda nie są bezkwasowe, ale zawsze to jakaś ochrona  :)
Co Wy na to Drodzy Forumowicze?

Offline Asmund

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: Archiwizacja dużych formatów
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2018, »
W jaki sposób opisać taką tubę z plakatem? Gdzie umieścić elementy opisu adekwatne dla jednostki archiwalnej (tytuł, kategoria, symbol, daty, sygnatura...).

Normalnie :)
Wydrukuj np. opis jednostki tak jak masz we wzorze opisu teczki aktowej - i przyklej na tubę. Pamiętam, że do AP przyjmowaliśmy kiedyś dokumentację w tubach. Oczywiście w każdym konkretnym przypadku powinieneś wcześniej zapytać o szczegóły swojego miejscowego AP.

Zawsze to jednak lepiej kiedy dokumentacja nie jest zwinięta ani złożona.
Dlatego jeżeli masz u siebie szafy z szufladami, to polecam duże opakowania (teki/obwoluty?), najlepiej wiązane z 3 stron. Wtedy będziesz mógł na wierzchu bez problemu dać opis. Takie teki można zamówić albo zrobić samemu z kartonu/tektury/brystolu. Sztywne oczywiście lepsze. Mapy/plakaty itp. dobrze jest przełożyć bibułą bezkwasową.

Dla orientacji wrzucam obrazek:


Offline glucio

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja dużych formatów
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2018, »
Super  :) Bardzo dziękuję wszystkim za cenne wskazówki.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja dużych formatów
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2021, »
Orientuje się ktoś może jakie są stawki za inwentaryzację map? Ile za sztukę?
prawy obrońca lewego słupka