Autor Wątek: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.  (Przeczytany 23768 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« dnia: Wrzesień 09, 2015, »
Mam do Was takie pytanie: czy ja źle szukam czy jeszcze nie ma do wglądu projektów/ aktów wykonawczych do nowej ustawy archiwalnej? Na dłuższą chwilę jstem wyłączona z pracy ale chcę być w miarę na czasie, może coś mnie ominęło? Może jednak gdzieś coś jest jak byk napisane? :)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.


Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2015, »
Tak, wielkie dzięki :-)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2015, »
Witam, za bardzo nie kumam po lekturze projektu zarządzenia.
Czyżbym miała przyzwolenie na konstrukcję wykazu akt tak jak w załączniku ?

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2015, »
Z tego, co pamiętam ze spotkania w AP, to wojewoda, wójt, prezydent itd. może uzupełniać wykaz akt, jeśli dochodzą nowe zadania. W lipcowym "IT w administracji" też jest to opisane (że chodzi o nowe zadania nadane na mocy ustawy, a nie o zadania, dla których brakuje odpowiedniego hasła w jrwa).
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 12, 2015, »
Z tego, co pamiętam ze spotkania w AP, to wojewoda, wójt, prezydent itd. może uzupełniać wykaz akt, jeśli dochodzą nowe zadania. W lipcowym "IT w administracji" też jest to opisane (że chodzi o nowe zadania nadane na mocy ustawy, a nie o zadania, dla których brakuje odpowiedniego hasła w jrwa).
Co z zadaniami które doszły po 2011 gdy nie można było rozbudowywać jrwa? Czy też będzie można w tym zakresie rozbudować jrwa? Jak AP to przedstawiało?

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2015, »
O tym już niestety mowy nie było. Zobaczymy czy każde AP będzie tak samo interpretować podobne sytuacje ;)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 14, 2015, »
Marciu, a gdzie jest jest napisane w projekcie rozporządzenia o decyzji AP w kontekście klasyfikacji akt ?, Kilka razy projekt odnosi się do kwalifikacji.

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2015, »
Po szybkim przejrzeniu nie widzę :) Bardziej chodziło mi o to, że AP "jest mądrzejrze" i zawsze coś doradzi ;)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 14, 2015, »
Co z zadaniami które doszły po 2011 gdy nie można było rozbudowywać jrwa? Czy też będzie można w tym zakresie rozbudować jrwa? Jak AP to przedstawiało?
Na stronie  www.archiwa.gov.pl w zakładce Zarządzanie dokumentacją/stosowanie Rozporządzenia PRM podano sposób postępowania w odpowiednich informacjach więc raczej nie sądzę, aby dane AP zgadzało się na rozszerzenia do jrwa z 2011 skoro podano już jakieś rozwiązania. No ale mogę się mylić i znajdą się takie.
prawy obrońca lewego słupka

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 15, 2015, »
Bolku, ja myślę, że rozporządzenie daje przyzwolenie na manipulowanie przy jrwa. Ale jak jest naprawdę - nie wiem, moja głowa tego nie chwyta. Musiałabym studiować rozp. z 2011, ustawę archiwalną i czy projekt obecny ministra kultury może nadpisać rozp. z 2011 r. Wiem tylko, że moja jednostka administracji zespolonej w przyszłości będzie mogła sobie "dołożyć" klasy V czy VI rzędu z oczywistym pominięciem czterech klas pierwszego rzędu. Pożyjemy, zobaczymy, archiwiści z AP powinni się wypowiedzieć...

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 16, 2015, »
Nowelizacja ustawy daje możliwość zmiany w JRWA wprowadzonych załącznikami 2 do 5 do RPM z 11 II 2011 r. Ale jak samo rozporządzenie mówi, kierownik jednostki wprowadza nowe klasy w porozumieniu z właściwym AP przed pojawieniem się nowych zadań. Czyli wchodzi jakaś nowa ustawa która wprowadza nowe zadania a nie są one w żaden sposób ujęte w dotychczasowych wykazie akt, to wówczas archiwum mu to zatwierdzi. Nie sądzę aby zgodziło się na takie rozszerzenia bo ktoś ma problem z zarejestrowaniem pism. Zresztą teraz piszę z pamięci. trzeba sięgnąć do ustawy i rozporządzenia i zacytować właściwe ustępy.
Pzdr.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Aleksander81

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 39
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 13, 2015, »
Witam,
czy akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej już są nie mówię o projektach, kiedy można ich się spodziewać?
pozdrawiam
Pozdrawiam W.

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 13, 2015, »
Jeszcze nie ma, ale ponoć mają wejść równo z wejściem w życie nowelizacji ustawy czyli 1 listopada.

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Nowe akty wykonawcze do nowej ustawy archiwalnej.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 14, 2015, »
A to ciekawe, bo ostatnia konferencja uzgodnieniowa w NDAP nie przyniosła rozwiązania wszystkich problemów.