Autor Wątek: Dokumentacja budynków zabytkowych  (Przeczytany 1722 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline morowe_powietrze

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Dokumentacja budynków zabytkowych
« dnia: Listopad 18, 2016, »
Witam wszystkich!

Niedawno otrzymałem pracę w urzędzie ochrony zabytków. Całkiem fajna praca, szczególnie dla historyka :) problem w tym, że dodatkowo zostałem osobą odpowiedzialną za archiwum. Na studiach wziąłem sobie kilka przedmiotów fakultatywnych z archiwistyki, ale stan tego, co zastałem w urzędzie przerósł mnie i moją ubogą wiedzę.... Dodatkowo nie ma tu nikogo, kto mógłby mnie wdrożyć w obowiązki. W związku z tym postanowiłem zwrócić się o pomoc z kilkoma pytaniami.

Jedna z moich wątpliwości dotyczy sposobu archiwizacji spraw zabytków. Do pism wpływających często dołączone są załączniki w postaci dokumentacji projektowej (tak w formie A4, jak i większej) bądź przyklejonych zdjęć. Czy materiały te należy traktować jako integralną część pisma (wszak to załącznik!) i zszywać wraz z aktami (taka praktyka była prowadzona przez mojego poprzednika) czy też wydzielać osobno?

Mój kolejny dylemat związany jest z interpretacją przepisów znajdujących się w rozporządzeniu Ministra Kultury ,(http://www.nid.pl/upload/iblock/ce5/ce5abcee44c8e450afe2c002333658ab.pdf).
 Przepisy te wspominają w paragrafie 8 o "zbiorze dokumentacji zabytków". Zastanawiam się, jak sformułowanie to ma się do archiwizacji akt. Czy wszelkiego rodzaju akta spraw należy przyjmować z jednostek organizacyjnych w "normalnym" trybie i postępowiać, jak w przypadku dokumentacji aktowej? Czy też specyfika urzędu sprawia, że tworzą one jakiś "zbiór dokumentacji", archiwizowany dopiero po pewnym czasie?

Będę bardzo wdzięczny za wskazówki!

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Dokumentacja budynków zabytkowych
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2016, »
Czy też specyfika urzędu sprawia, że tworzą one jakiś "zbiór dokumentacji", archiwizowany dopiero po pewnym czasie?

Właśnie tak. Kłopot w tym, że nikt chyba nie odróżnia owego "zbioru dokumentacji" od czegoś co powinno być archiwum zakładowym takiej instytucji. Ten zbiór jest na dokładkę potocznie przez wszystkich nazywany archiwum. Ze starych przepisów dotyczących ochrony zabytków można było wywieść, że akta ze zbioru trafiały do az tylko w przypadku wykreślenia obiektu z rejestru. Jak jest w praktyce, nie wiem. Przypuszczam że zbiór pozostaje odrębną całością, bez żadnych wyłączeń, a to co jest ewentualnie wciągane na ewidencję az, to tylko inna (niż dokumentacja zabytków) dokumentacja wuoz.
Jarek Orszulak

Offline morowe_powietrze

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Dokumentacja budynków zabytkowych
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 05, 2016, »
Bardzo Panu dziękuję za informację.
Tak się zastanawiałem, co w takim razie z archiwizowaniem dokumentacji wytworzonej przez urząd (pozwolenia, decyzje), która zgodnie z instrukcją kancelaryjną i archiwalną powinna być rok rocznie przekazywana do AZ...
Ten chaos w interpretacji przepisów zaczyna mnie lekko przerastać :(

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Dokumentacja budynków zabytkowych
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2016, »
co w takim razie z archiwizowaniem dokumentacji wytworzonej przez urząd (pozwolenia, decyzje), która zgodnie z instrukcją kancelaryjną i archiwalną powinna być rok rocznie przekazywana do AZ...
Ten chaos w interpretacji przepisów zaczyna mnie lekko przerastać :(

To nie chaos, tylko specyfika instytucji. Instrukcja kancelaryjna opisuje też coś co nazywami teczkami zbiorczymi. W jrwa uwzględniono  prowadzenie teczek zbiorczych na dokumentację dotyczącą poszczególnych zabytków. Do tych spraw dokłada się wciąż nowe sprawy, więc nie podlegają "zwykłej" archiwizacji.
Jarek Orszulak