Autor Wątek: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR  (Przeczytany 10765 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Caroozo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« dnia: Lipiec 08, 2015, »
Witam!

Na codzień pracuję w archiwum zakładowym w ogólnie pojętym wymiarze sprawiedliwości. Problemem jest olbrzymia ilość dokumentacji do wybrakowania. Pech chciał, że duża część zasobu jest opisana albo w maszynopisach albo wydrukowane są spisy zdawczo-odbiorcze z wydziałów które zdawały akta. Sęk w tym, że nie ma kopii cyfrowych, a przepisywanie wszystkiego to strasznie dużo czasu.

Pojawiła się również potrzeba zdigitalizowania w sposób względnie profesjonalny fragmentów starszych zbiorów, jak i innych dokumentów w pracy bieżącej - najlepiej od razu OCR z zapisem do PDF. Nie ukrywam że jest tego dużo :). Oprogramowanie OCR to insza inszość (tutaj w grę wchodzi jedynie garstka programów) - mi chodzi głównie o aparat.

Niestety nie ma i nie będzie na to wielkich sum (BA, nie wiem czy sam nie będę musiał prywatnie takiego aparatu zakupić...), tak więc odpadają skanery planetarne, a z uwagi na ilość dokumentacji - również skanery stacjonarne, które są po prostu za wolne i nieodpowiednie dla zasobów zszywanych.

PYTANIE - czy któryś z forumowiczów ma doświadczenie w digitalizacji aparatem fotograficznym dużej ilości dokumentacji? Nie chodzi tu o digitalizację do TIF w 48 bitowym kolorze, a proste skany 300-600 dpi B/W nadające się do OCR i robocze skany kolorowe max do 1200dpi (ale pewnie tylko 600 dpi - wszak mówimy jedynie o formacie A4). Liczy się szybkość, dokładność oraz takie cechy jak pilot do robienia zdjęć i np. wyjście HDMI na monitor zewnętrzny (to to już w ogóle marzenie :)). Niepotrzebne są RAWy, wskazane zaś podstawowe nastawy manualne jak balans bieli itd.

Wydaje mi się, że w/w potrzeby zrealizuje dobry kompakt. Myślałem m.in. o Samsungu EX1, z uwagi na jasny obiektyw i przyzwoitą matrycę, niemniej już ich nie produkują. Lustrzanka wydaje mi się tutaj trochę na wyrost, a obawiam się tanich niesprawdzonych konstrukcji. Mam swobodny dostęp do rynku USA, gdzie pojawiają się czasami bardzo fajne oferty starszych aparatów, więc używki jak najbardziej wchodzą w grę (tyle że taki aparat muszę już kupić prywatnie).

Bardzo proszę o wymianę doświadczeń w tym zakresie. Inna kwestia to stół lub kolumna reprodukcyjna, oświetlenie itd - jeśli ktoś ma doświadczenie i w tym zakresie, bardzo chętnie się dowiem czegoś nowego.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 08, 2015, »
hmmm "robocze skany kolorowe max do 1200dpi (ale pewnie tylko 600 dpi - wszak mówimy jedynie o formacie A4)" aparatem chyba nie da się wyciągnąć takiej rozdzielczosci... to mają  byc jpg ??? jak juz robić aparatem to wg mnie rawy.

a te zasoby zszyte można rozszyć? może jakiś skaner przelotowy lepszy byłby? jakie materiały mają być skanowane,? czemu są takie założenia główne skany 300-600 dpi B/W, robocze kolor i do 1200 dpi?

Offline Caroozo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 08, 2015, »
Sprawdziłem i faktycznie - obraz A4 o gęstości 300-600 dpi odpowiada zdjęciu wykonanym przez aparat o matrycy zdolnej wychwycić 8-16 Mpix. Faktycznie, z tym kolorem w 1200 dpi to trochę za dużo :) - przyzwyczajenia ze skanera.

Zdjęcia do jpg - chodzi o konwersję dokumentów czarno-białych - głównie tekst, tabele, ew. proste grafiki - do PDF bądź wykorzystanie oprogramowania OCR do odczytu starszych dokumentów. Digitalizacja będzie szła bardziej w ilość aniżeli w jakość, stąd moje pytanie o pilota i wyjście AV do podglądu na monitorze (o szybkim AF wspominać nie trzeba). "Waga urzędowa" dokumentów w ten sposób utworzonych to najwyżej BC lub B3, tworzone w ten sposób materiały będą raczej na użytek wewnętrzny, więc zapis do RAW nie wiem czy ma w tym przypadku uzasadnienie...?

Jeśli chodzi o skanery przelotowe - fajna sprawa, ale droga (prawda?) i niepraktyczna - duża część materiałów to akta zszywane ręcznie po 200 kart i ich rozmiar jest nieregularny (np. zpo, załączniki, koperty), więc ich automatycznie skanowanie jest utrudnione, natomiast ich rozszycie nie jest możliwe - część dokumentacji jest wprawdzie "złączona" klipsami archiwizacyjnymi, ale takie dokumenty można równie dobrze skanować skanerem z podajnikiem... W praktyce wszystko jest kserowane po kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt razy - stąd też potrzeba zeskanowania informacji wielokrotnie powielanych do formy cyfrowej i jej wydruk bez konieczności sięgania każdorazowo po akta (a ich migracja w mojej pracy jest ogromna).

Offline Caroozo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 08, 2015, »
Zapomniałbym dodać - skany w kolorze, ze względu m.in. na pieczęcie, podpisy czy też inne oznaczenia muszą być oddane w jakości, jaką oferuje kolorowe ksero - posiadamy tylko jedno takie cudo, natomiast drukarek kolorowych jest więcej. Ostatnio skanowałem dokument w 2400 dpi i to było trochę za dużo (choć nowe dokumenty m.in. z USC są bardzo dobrze zabezpieczone ze względu na szczegółową grafikę papieru "firmowego" - te czerwone w miejsce tych zielonych), więc 1200 dpi wydało mi się wartością "akurat" :-).

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2015, »
aaa  jeśli  to dokumenty bc itp to jpg wystarczą, ten samsung ex1 z tego co wiem ma dobre opinie jednak jak już kupować sprzęt to chyba z innej półki? może Canon EOS 50D lub 60D??? plus jakiś jasny obiektyw

czemu prywatnie??? instytucja nioe da funduszy???


ciekawe pozycje dla ciebie:

http://www.bn.org.pl/download/document/1342175805.pdf
http://digitalizacja.nimoz.pl/uploads/zalaczniki/Cyfrowa_fotografia_NIMOZ_2013.pdf

myślę że coś ciekawego dla siebie znajdziesz a napewno będziesz wiedział więcej



Offline Caroozo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 09, 2015, »
Obawiam się, że lustro przy tak dużych obciążeniach może "paść" szybciej aniżeli kompakt czy bezlustrzanka - również okrojony budżet może stanowić problem (istnieje możliwość realizacji większych zleceń na umowę zlecenie "poza konkursem" - musiałbym wtedy posiadać prywatny sprzęt).

Jedną z przytoczonych przez Ciebie pozycji znam, z drugą się z chęcią zapoznam. Bardziej chodziło mi o wskazanie z praktyki konkretnych sprawdzonych modeli aparatów.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 09, 2015, »
no dobrze a ile dziennie byś strzelał fotek że sie obawiasz że sprzęt padnie???

a kolumna reprodukcyjna, oświetlenie jest??? czy też w planach???

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 09, 2015, »
wiecej niż 800-1000 nie zrobisz

Offline Caroozo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 09, 2015, »
Myślę że miesięcznie może to być obciążenie na poziomie nawet kilku tysięcy fotokopii.

Kolumny/oświetlenia jeszcze nie ma i przyznam szczerze że byłbym rad za wskazanie firm polskich lub zagranicznych specjalizujących się w produkcji/dystrybucji tego typu sprzętu. Mam jednak doświadczenie w fotografii bezcieniowej i "domowymi" sposobami byłbym w stanie na początku takie fotokopie sporządzać. Na razie interesuje mnie aparat - z czasem, jak pojawią się fundusze, pewnie instytucja zainwestuje w stół/oświetlenie... albo i nie :-).

Nadmieniam, że cały ten "projekt" jest raczej z mojej inicjatywy i wiąże się z forsowaniem pewnych spraw - a to wymaga czasu. Na chwilę obecną mam "małpkę" 5mpix, stary skaner i GIMPa do obróbki - cóż, takie są realia :). Dlatego też chciałbym zmodernizować i zoptymalizować ten proces, ocyzwiście małymi kroczkami - jak wyskoczę szefostwu z kolumną i oświetleniem (1000PLN +), lustrzanką (2000PLN +), pomijając już monitor i akcesoria, to może to spotkać się ze zrozumiałym sceptyzmem - "przecież za te pieniądze można kupić ksero a nawet dwa, albo 10 drukarek!" - i będzie po rozmowie...

Offline Caroozo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 09, 2015, »
wiecej niż 800-1000 nie zrobisz

Dlaczego? Z doświadczenia mogę powiedzieć, że z powodzeniem robiłem kilkaset fotokopii na godzinę - oczywiście nie w RAW i nie w maksymalnej rozdzielczości, tylko do jpg w jakości 85%. Dlatego też interesowałby mnie sprzęt z wyjściem video w czasie rzeczywistym i szybkim AF oraz pilotem - żeby proces zredukować do przerzucania stron i "cykania" na jednym nastawie.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 09, 2015, »
to same pstrykanie...a  gdzie obróbka??? o jakiej obróbce myślisz???



może Samsung EX1 jest dobrym pomysłem, czyli wszystko rozbija się o kasę... ale inna sprawa że digitalizacja nie jest tanim projektem

http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/fomei-repro-kit-zestaw-do-fotografii-precyzyjnej.html

http://www.kaiser-fototechnik.com/pdf/prospekte/repro_po.pdf

gipm jest dobry ale brakuje rozwiązania wsadowego, może irfan bedzie lepszy???

Offline Caroozo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 09, 2015, »
to same pstrykanie...a  gdzie obróbka??? o jakiej obróbce myślisz???

Standardowo skanowane/fotografowane dokumenty przepuszczałem przez saturację+kontrast+b/w (zależnie od stopnia złożoności obrazu) - dla czarno-białego tekstu czy tabel/grafik nie stanowiło to żadnego problemu - odpowiedni balans bieli/doświetlenie i w teorii powstawały ładne 2-bitowe obrazy. Zdaję sobie jednak sprawę, że "cykając" tysiące sztuk nie mogę tego obrabiać w programie do obróbki grafiki rastarowej, a przynajmniej nie w takiej formie...

Jasnym jest, że przydałby się jakiś batch-processing - wydaje mi się, że przy założeniu powtarzalności dokumentów można za pomocą jednego presetu/makra przerobić setki arkuszy, co oszczędza sporo czasu. Stąd też moje założenie na początku - skan dokumentów czarno-białych w jakości umożliwiającej w miarę bezproblemowy OCR i eksport masowo wykonywanych fotokopii do PDF - najlepszego w/g mnie formatu do takich zastosowań.

Co do stołów - cóż, wiem że swoje kosztują... Ja radziłem sobie własnoręcznie zrobioną konstrukcją ze standardowym gwintem i chińskim ringiem LED.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 10, 2015, »
a Nikon 1 S2???

Offline Caroozo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 10, 2015, »
Dość fajny model - i co ważne, nie taki drogi. Jak zwykle trzeba by poczytać testy zagraniczne. Kluczową sprawą jest obsługa zdalna oraz live view przez HDMI - w innym przypadku równie dobrze mogę robić fotokopie tak jak obecnie. Niestety o takich funkcjach nigdzie nie piszą, MOŻE w instrukcji - są aparaty, które w momencie robienia zdjęcia wyłączają podgląd na ekranie, są takie które - wzorem lustrzanek - nie wyświetlają obrazu nawet na ekranie LCD, tylko na wizjerze itd.

Mam również pytanie o soft OCR - czy ktoś ma doświadczenie z oprogramowaniem komercyjnym (bo freeware pewnie nie daje rady)? Z kandydatów jest oczywiście OmniPage, AABBYY itd ale może ktoś z forumowiczów korzysta w swojej instytucji ze sprawdzonego narzędzia? Główne zastosowanie to dokumenty czarno-białe z czcionką Times New Roman/Arial o wielkości fontu 11-12, jak również starsze maszynopisy - jednak w ich przypadku zdaję sobie sprawę, że może być krucho.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Digitalizacja aparatem fotograficznym + OCR
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 10, 2015, »
własnie ta obsługa zdalna oraz live view przez HDMI... nie wiem czy starsze model kompaktów mają, nowsze mogą ale już cena inna...

ocr, używałem aabbyy, freeware powinny dac rade kwestia jest tylko jakie masz materiały...