Aktualności:

Widzę, że część osób może mieć problemy z zalogowaniem/hasłami/zatwierdzeniem konta szczególnie z domen WP, Onet, Interia  - czytamy watek: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5043.0.html i potem proszę tej sprawie o kontakt na priv rafal.magrys(na)gmail.com

Menu główne

Historia w skupie makulatury

Zaczęty przez Jarek, Czerwiec 26, 2015,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jarek

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3914249,historia-w-skupie-makulatury,id,t.html

Ustawa archiwalna:
Art. 12a. Dyrektor właściwego archiwum państwowego może wydać decyzję o zabezpieczeniu materiałów archiwalnych wchodzących do narodowego zasobu archiwalnego przez przeniesienie ich do tego archiwum w celu przechowania, aż do czasu ustania zagrożenia, jeżeli istnieje uzasadniona obawa ich zniszczenia, uszkodzenia lub utraty (...).

Jak widać mógł, ale nie wydał.
Jarek Orszulak

Hanna Staszewska


Jarek

Mam wrażenie że przez słaby przepis czy niedobrą praktykę, archiwum państwowe nie mogło/nie chciało/obawiało się zająć tymi zbiorami. W efekcie nie miał kto tego zrobić czy zrobił to w sposób niewystarczający. A efekt jest jaki jest. Szkoda słów.
Jarek Orszulak

Jarek

Zastanawiam się tylko, jak to jest - w przypadku zdjęć Marylin Monroe udajemy że to są materiały archiwalne (bo są stare i dotyczą sławnej osoby?), a w przypadku tego zbioru udajemy że nie są (bo to zbiory które kiedyś były w muzeum?).
Jarek Orszulak

koszmar_obsta

" Najprawdopodobniej nie istnieje żaden spis inwentarza" - wynika z tego, że KTF już w latach 90. mogło nie wiedzieć, jakie dokładnie zdjęcia ma w posiadaniu.

GAP1

Z artykułu wynika, że zadecydowały względy formalne, ale podejrzewam, że zabrakło po prostu dobrej woli i wyobraźni po jednej i drugiej stronie. Żal tych ludzi, którzy przekazywali Towarzystwu swoje materiały w formie depozytów, a tu ...

Jarek


http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/cenne-przedmioty-ze-zbiorow-krakowskiego-towarzystwa-fotograficznego-nalezione-na-gieldach-staroci/

http://m.krakow.gazeta.pl/krakow/1,106511,18219354.html

"Całe stosy dokumentów i zdjęć dwa tygodnie temu odkryto w jednym ze skupów makulatury w Krakowie. Zabezpieczyła je policja zaalarmowana przez miłośnika archiwaliów. Było ich tyle, że ledwo zmieściły się na ciężarówce. Policja musiała prosić o pomoc w transporcie straż pożarną, która wypożyczyła specjalne płachty używane podczas powodzi.
Prokuratura prowadzi teraz dochodzenie, które ma wyjaśnić, w jaki sposób archiwalia te znalazły się w skupie. - Na razie toczy się ono pod kątem uszkodzenia bądź zniszczenia zabytku - mówi prokurator (...)"

Pojęciowego rozdwojenia ciąg dalszy - policja ratowała archiwalia ale dochodzenie prowadzi się na okoliczność niszczenia zabytków.
Jarek Orszulak


Jarek

"Dopiero w styczniu tego roku miasto poinformowało, że przechowa zbiory KTF, ale tylko te, które znajdowały się w magazynie Krakowskiego Centrum Inwestycyjnego. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków zbiory zostały przekazane do Muzeum Historii Fotografii im. W. Rzewuskiego w Krakowie. Konserwator stwierdził, że zbiory mają wartość historyczną i naukową."

i jeszcze fragment jednego z komentarzy do tekstu:
"Miasto nie wzięło żadnych zbiorów to KCI zgodnie z ustawą i z brakiem kontaktu z właścicielami przekazało je miastu jako rzeczy porzucone w miesiącu lipcu. Jest to tylko część zbiorów KTF-u, których wartość nie jest znana gdyż nie ma żadnych spisów. Zbiory te od lat były przenoszone więc może się okazać że z bezcennych stały się mniej cenne.Decyzją konserwatora zbiory zostaną przekazane do Muzeum na przechowanie a nie na jego własność. Za rok jeśli właściciel ich nie odbierze przejdą na Skarb Państwa i ten zdecyduje co dalej."

http://wiadomosci.onet.pl/krakow/rozstrzygnal-sie-los-cennych-zbiorow-ktf/3jd61d

Ustawa o ochronie zabytków:
Art. 50. 1. W przypadku wystąpienia zagrożenia dla zabytku ruchomego wpisanego do rejestru, polegającego na możliwości jego zniszczenia, uszkodzenia, kradzieży, zaginięcia lub nielegalnego wywiezienia za granicę, wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję o zabezpieczeniu tego zabytku w formie ustanowienia czasowego zajęcia do czasu usunięcia zagrożenia.
2. Czasowe zajęcie zabytku ruchomego polega na przekazaniu go, w zależności od rodzaju zabytku, do muzeum, archiwum lub biblioteki.
(...)
4. Jeżeli nie jest możliwe usunięcie zagrożenia, o którym mowa w ust. 1 lub 3:
1)   zabytek ruchomy może być przejęty przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, w drodze decyzji, na własność Skarbu Państwa, z przeznaczeniem na cele kultury, oświaty lub turystyki, za odszkodowaniem odpowiadającym wartości rynkowej tego zabytku;


Zastanawiam się jak może być wpisane do rejestru coś co ponoć nie było nigdy zewidencjonowane.

Ustawa archiwalna nie daje możliwości przejęcia takich zagrożonych zbiorów na własność Skarbu Państwa.
Jarek Orszulak