Narodowe Archiwum Cyfrowe > Budowa NAC
Czy NAC to prawdziwe archiwum cyfrowe?
koszmar_obsta:
Do zadania postawionego wyżej pytania skłoniła mnie lektura artykułu K. Pepłowskiej Australijskie "archiwum cyfrowe" ("Archiwista Polski" nr 2 2013). Autorka w pierwszym zdaniu stawia tezę, że "Polska nie ma tradycji związanych z archiwami cyfrowymi a powołane do życia w 2008 r. NAC przypomina jego strukturę jedynie z nazwy". Jak forumowicze odniosą się do tej opinii? To być może pytanie z cyklu "co autor miał na myśli" (czy też do samej p. Pepłowskiej). Zapraszam do dyskusji.
Maciej Zdunek:
To rzeczywiście bardzo ciekawe. Autorka nie uzasadnia tej tezy, a więc pytanie rzeczywiście należy, moim zdaniem, do kategorii "co autor miał na myśli" i chętnie, nie tylko jako pracownik NAC, posłuchałbym jej wyjaśnień :) Ponadto, zastanawiam się co oznacza, że "Polska nie ma tradycji związanych z archiwami cyfrowymi"? Biorąc pod uwagę stosunkowo młodą historię archiwów cyfrowych na całym świecie (co zrozumiałe), nie ma tutaj, moim zdaniem, mowy o jakiejkolwiek "tradycji" ;) Ponadto artykuł nie przynosi, mimo wszystko, satysfakcjonującej odpowiedzi na podstawowe pytanie, a mianowicie co to jest "archiwum cyfrowe", ograniczając się raczej do analizy przypadku australijskiego.
Jeśli chodzi o meritum, to myślę, że pewnym punktem odniesienia w dyskusji może być statut NAC, do którego lektury zapraszam :)
sirsilis:
wszystko co ma więcej niż dwa lata jest tradycją :-D
http://dl.psnc.pl/co-to-jest-biblioteka-cyfrowa/ tutaj mamy definicje BC, które nie będą się różnić od AC... w zasadzie to samo tylko inna nazwa
Michał Szot:
22 maja 2015r. podczas konferencji w Toruniu pani Katarzyna wygłosiła referat pt. Czy archiwum cyfrowe może być archiwum zbiorczym. Podczas wystąpienia wyjaśniła, że poprzez archiwum cyfrowe rozumie takie zajmujące się gromadzeniem, przechowywaniem, opracowywaniem i udostępnianiem dokumentacji elektronicznej.
sirsilis:
dokumentacja elektroniczna... chodzi tu o born digital? czy wtórną też???
Nawigacja
[#] Następna strona
Idź do wersji pełnej