Autor Wątek: Nośniki informatyczne jako kategoria A  (Przeczytany 3442 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Nośniki informatyczne jako kategoria A
« dnia: Maj 20, 2015, »
Mam taką zagwozdkę - w przypadku, gdy w archiwum mamy nośniki elektroniczne jako materiały archiwalne kategorii A, to co się powinno stać z nimi w momencie przegrania zawartej na nich treści po iluś latach na nowe nośniki? Przecież według obecnych przepisów i te stare nośniki, i te nowe pozostają kategorią A. Więc konieczność przegrywania treści będzie powodowała produkowanie kolejnych A, a starych nie będzie można wybrakować.

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: Nośniki informatyczne jako kategoria A
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2015, »
Cytuj
Przecież według obecnych przepisów i te stare nośniki, i te nowe pozostają kategorią A

a jakich konkretnie przepisów?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Nośniki informatyczne jako kategoria A
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2015, »
Chociażby rozp. z 18.01.2011 r. i zatwierdzanych od tamtego czasu przez AP normatywach kanc.-arch.
O ile przepisy nakazują kopiowanie IN D co 5 lat, o tyle nie określaja w żaden sposób dalszego postępowania z oryginalnymi nośnikami. Należy zatem domniemywać, że istnieje obowiązek przechowywania zarówno kopii bezpieczeństwa jak i pierwotnego nośnika, z którego tę kopie wykonano.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nośniki informatyczne jako kategoria A
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 21, 2015, »
OK, tylko jeśli np. płyty CD mają określoną żywotność, to po iluś latach i tak nie będą się nadawały do odczytu. Więc po co je przechowywać?

Berserc

  • Gość
Odp: Nośniki informatyczne jako kategoria A
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 21, 2015, »
przepisy nakazują kopiowanie IN D co 5 lat, o tyle nie określaja w żaden sposób dalszego postępowania z oryginalnymi nośnikami. Należy zatem domniemywać, że istnieje obowiązek przechowywania zarówno kopii bezpieczeństwa jak i pierwotnego nośnika, z którego tę kopie wykonano.

Przytoczone przepisy wyraźnie mówią o wykonaniu "kopii bezpieczeństwa" a nie migrowaniu danych na nowy nośnik. Nie wiem co było intencją ustawodawcy (i czy była jakaś) ale też to tak rozumiem. Robimy kopię i przechowujemy ją i nośnik źródłowy, a że to nie ma sensu ze względu na technologię i trwałość nośnika? Hm... widać nie musi mieć.
Być może można to inaczej interpretować ale ja się nie spotkałem z taką próbą jeszcze.

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Nośniki informatyczne jako kategoria A
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 22, 2015, »
Robimy kopię i przechowujemy ją i nośnik źródłowy, a że to nie ma sensu ze względu na technologię i trwałość nośnika? Hm... widać nie musi mieć.
Być może można to inaczej interpretować ale ja się nie spotkałem z taką próbą jeszcze.

Kopia bezpieczeństwa nie musi być przecież wykonana na nośniku CD/DVD, może być też dysk twardy

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nośniki informatyczne jako kategoria A
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2015, »
Tylko nie zmienia to faktu, że płytka CD po iluś latach ulegnie destrukcji.