Autor Wątek: Nowa publikacja ws. archiwizacji dokumentów elektronicznych  (Przeczytany 4453 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Zastanawiam się nad kupnem książki pt. "Prawne i techniczne aspekty archiwizacji dokumentów elektronicznych", autorstwa Mariusza Jabłońskiego i Tomasza Radziszewskiego, Wrocław 2014. Słyszałem, że jest dobra, ale ponieważ kosztuje drogo, to chciałbym wcześniej upewnić się, że warto wydać większą sumę pieniędzy. Dlatego proszę o opinie na ten temat.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odradzam. Niestety nabyłam, wprawdzie na koszt firmy, ale to nic - zmarnowane pieniądze. Niewiele się dowiedziałam, język typowo urzędowy, wręcz prawniczy, zdania wielokrotnie złożone. Są takie fragmenty, ż :o ło, matko, bełkot nie z tej ziemi. Mogę zacytować trochę takiego bełkotu, ale najwcześniej w poniedziałek - książkę mam w pracy.
Faktycznie, jest droga i nic poza tym. Nie wiem, skąd opinia, że jest dobra ::) Z trudem doszłam do końca..., ale tak jak mówię, wiedzy niewiele.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Po co taki prawniczo-urzędniczy język, czy nie można inaczej? :(

"Tymczasem w obszarze prawa karnego mamy do czynienia z regulacjami, których wykładnia w odniesieniu do przetwarzania dokumentu elektronicznego może budzić wątpliwości, zarówno w praktyce archiwalnej, jak i w obiegu biznesowym, generując potencjał daleko idących konsekwencji".

"Sytuację może jednak wyjaśniać definicja zawarta w uinf, określająca dokument elektroniczny jako dane zapisane na nośniku, zdejmując charakter działania penalizowanego np. z wykonywanej przez podmiot migracji materiałów archiwalnych na inne nośniki (...)".

"Interoperacyjność na poziomie semantycznym powinna być osiągana poprzez stosowanie wskazanych przez prawodawcę struktur danych i ich znaczenia w tych strukturach, stosowanie struktur danych i ich znaczenia publikowanych w repozytorium interoperacyjności przez podmioty zobowiązane na mocy przepisów (...) rozporządzenia w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności oraz stosowanie w prowadzonych przez podmioty publiczne rejestrach odwołań do rejestrów referencyjnych (...). Zdolność do współdziałania systemów w zamierzeniu realizowania wzajemnie korzystnych i uzgodnionych celów na poziomie organizacyjnym powinna być osiągana poprzez: informowanie (w sposób umożliwiający skuteczne zapoznanie się) "o sposobie dostępu oraz zakresie użytkowym serwisów dla usług realizowanych przez te podmioty", stosowanie standaryzacji i ujednolicenia procedur w celu zapewnienia właściwej współpracy podmiotów realizujących zadania publiczne".

zabezpieczenia (...) gwarantujące właściwe zabezpieczenie... ::)

Uff...

Mój faworyt: "antycypowanie podatności i zagrożeń związanych z funkcjonowaniem systemu w duchu ciągłego doskonalenia"