Autor Wątek: BE5  (Przeczytany 12207 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
BE5
« dnia: Kwiecień 23, 2015, »
Jak to porządkować? Mnóstwo tej kategorii będą przekazywać mi pracownicy, jak ja maja przygotować?

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: BE5
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 23, 2015, »
Instrukcja archiwalna w rozdziale 4, §15 pkt.4 mówi o kategorii wyższej niż 10, jednak weryfikując teczki jak mam BE5 i B10 to wyższą będzie BE5 /mając na uwadze, że okres przechowywania w tym przypadku minął dla B10, a wg nowego jrzwa jest BE5/

Offline Aleksander81

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 39
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: BE5
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 23, 2015, »
Witam,
dokumenty kategorii B10 oraz BE5 są tak samo przygotowywane jak kategoria B5 (dla kategorii powyżej B10 tzn np. B15, B25, B40, B50, B99, a także BE15, BE25, BE50 są przygotowywane jak dla kategorii A)
pozdrawiam
Pozdrawiam W.

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: BE5
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 23, 2015, »
No i dobrze, dzięki!

Offline aleksandra.nina

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 15
Odp: BE5
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2015, »
ale lepiej zszywki, spinacze, teczki plastikowe itd., itp. usunąć, bo znając życie z takiego BE5 czy B10 może się zrobić A  ;)

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: BE5
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2015, »
Czyli z teczek poniżej kategorii B10 w archiwach zakładowych podporządkowanych AP nie usuwa się części metalowych, plastikowych itp.?

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: BE5
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 24, 2015, »
Nie ma obowiązku usuwania.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: BE5
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 24, 2015, »
Ze zwykłego B5 też można zrobić A - piszę z własnego doświadczenia i nie była to bynajmniej nieprawidłowo nadana kategoria. Po prostu AP stwierdziło, ze to w sumie ciekawa dokumentacja i chcą 10% do A :)

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: BE5
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2015, »
Jeśli dokumentacja jest unikalna lub akurat dużej wartości, to pewnie i z B2 lub B3 można zrobić kategorię A (np. listy obecności Stoczni Gdańskiej z L. Wałęsą). O ile, oczywiście, nikt ich wcześniej nie wybrakował, a z tym jest bardzo różnie w archiwach.

Offline Aleksander81

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 39
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: BE5
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 27, 2015, »
W naszych propozycjach do brakowania obligatoryjnie około 10% my wyznaczamy do przekwalifikowania z dokumentów (z kat B3, B5, B10, BE5, BE10), często jest tak że AP dokłada drugie tyle, jeszcze trochę i kat A będziemy mieli więcej niż innych kat. a istniejemy od 1994r. Więc do przekazania do AP akt jeszcze troszkę ;)
Pozdrawiam W.

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: BE5
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2015, »
Dzwoniłam i pytałam o BE5 czy przygotowywać jak kat.A , otrzymałam odp. B5 to B5, to że jest BE5 to dlatego, ze będzie przeglądana/poddana ekspertyzie/. Ja jednak poprosiłam, by oddając mi kat. BE5 wypięto metale i plastiki, przełożono do teczek /nie tak jak to praktykuje np. księgowość w tzw "wiązankach" , co nie jest chyba nadużycie.

Offline aleksandra.nina

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 15
Odp: BE5
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2015, »
Pewnie, że nie żadne nadużycie tylko ułatwianie sobie życia :). Zresztą teczki bez metali i plastików są zgrabniejsze i łatwiej przechowuje się je w pudłach archiwizacyjnych i co najważniejsze więcej wchodzi na półkę w archiwum ;D

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: BE5
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 05, 2015, »
A to przy kategorii BE5 nie trzeba obligatoryjnie usuwać plastików i części metalowych?

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: BE5
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 05, 2015, »
A to przy kategorii BE5 nie trzeba obligatoryjnie usuwać plastików i części metalowych?

Podlegli rozporządzeniu z 18.01.2011 r. nie muszą :), a u mundurowych trzeba GAP1?

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: BE5
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 06, 2015, »
U nas wszystkie kategorie, począwszy od B2, muszą mieć usunięte części metalowe i plastiki, i mieć ponumerowane karty. Dla mnie to bez sensu, ale taką mamy instrukcję archiwalną.