Autor Wątek: Bardzo stare i niearchiwizowane  (Przeczytany 4363 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Justy89

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Bardzo stare i niearchiwizowane
« dnia: Kwiecień 10, 2015, »
Przypadło mi doprowadzenie archiwum zakładowego do porządku w jednostce adm. zesp. Mam (m. in.  :-\) akta osobowe od 1951r. Instrukcja zakładowa obowiązuje od 2012 r. Czy żeby poddać te dokumenty brakowaniu, muszę je przyjąć do archiwum spisem z-o, według jrwa 50.? Co ciekawe, nie było prowadzonych teczek na każdego pracownika, tylko jedna pt. "dokumenty pracownicze", do której wrzucano wszystko i np. pracownik X ma w niej tylko jedną kartkę. Czy mam im teraz zrobić ładne teczki?

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Bardzo stare i niearchiwizowane
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2015, »
Teoretycznie trzeba dotrzeć do wykazu akt z tamtego okresu i na jego podstawie zaklasyfikować akta osobowe. Moim zdaniem, to jednak bez sensu i powinno się stosować obecne normatywy kancelaryjno-archiwalne.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo stare i niearchiwizowane
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 11, 2015, »
Trzeba zacząć od przejrzenia zawartości teczek i uporządkowania zawartości zgodnie z JRWA. A z brakowaniem akt osobowych trzeba dzisiaj ostrożnie. Czy czasem według wykazu akta osobowe nie podlegają ekspertyzie?

Offline Justy89

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Bardzo stare i niearchiwizowane
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 11, 2015, »
W jrwa mają B50, bez ekspertyzy. Żeby było ciekawiej, to w tych aktach brakuje dokumentów np. o ustaniu zatrudnienie, albo o przyjęciu do pracy. W tych najstarszych nie ma nawet podziału na części ABC ;/

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Bardzo stare i niearchiwizowane
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 12, 2015, »
Jeśli podlegasz pod nadzór archiwalny to najlepiej było by się skontaktować z odpowiednim AP. Po za tym jeśli chodzi o brakowanie akt osobowych to na pewno bez zgody AP nie ma na to szans. Biorąc pod uwagę aktualne wskazówki dotyczące zasad wartościowania, gromadzenia i porządkowania akt osobowych http://archiwa.gov.pl/images/stories/Prawoarchiwalne/Zarz%C4%85dzenie%20Nr%2016.pdf , raczej nie liczyłabym na uzyskanie zgody na brakowanie.
NAJLEPIEJ ZAPYTAĆ BEZPOŚREDNIO W NADZORZE ARCHIWALNYM.

Offline Justy89

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Bardzo stare i niearchiwizowane
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 13, 2015, »
To prawdopodobnie będzie A, bo są właśnie skierowania do pracy i częste zwolnienia wynikające z nakazów pracy. I jeszcze kilka przedwojennych życiorysów. Dzięki za pomoc!

Offline Justy89

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Bardzo stare i niearchiwizowane
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 13, 2015, »
Mam jeszcze pytanie odnoście tych starszych jrwa. Przed 2012 r. moja jednostka go nie posiadała. Znalazłam jednak

Zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 kwietnia 1963 r. w sprawie podziału materiałów archiwalnych na kategorie i ustalenia terminów ich przechowywania.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP19630370184

i

Rozporządzenie Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 25 lipca 1984 r. w sprawie zasad klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19840410216

Są tam przykładowe jrwa. Czy mam przyjąć dokumentację zgodnie z tymi wytycznymi?

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo stare i niearchiwizowane
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 13, 2015, »
Nie. W porozumieniu z właściwym miejscowo archiwum państwowym należy ustalić, jaki wykaz był obowiązujący w Twojej instytucji. Przykładowe jrwa stosuje się w sytuacjach, gdy nie funkcjonowały w opracowywanym okresie żadne wykazy i w instrukcji archiwalnej brak zezwolenia na zastosowanie haseł i kategorii z wykazu obecnie obowiązującego.