Autor Wątek: opłata skarbowa  (Przeczytany 6862 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Aleksander Korolewicz

  • Gość
opłata skarbowa
« dnia: Kwiecień 02, 2015, »
Dzień/dobrywieczór Państwu. :)
Nurtuje mnie problem, jak ma być naliczana w archiwach państwowych opłata za wykonanie odpisu uwierzytelnionego? W jakiej wysokości i na podstawie którego punktu ustawy?

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: opłata skarbowa
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2015, »
polecam
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20062251635

najlepiej po otwarciu PDF kliknąć Ctrl+F i wpisać archiw

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: opłata skarbowa
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2015, »
Myśli Pan, że nie znam, ani wyszukać przez Ctrl+F nie umiem?  ;D Wersja na stronie sejmowej nie jest jeszcze zaktualizowana.  :P
Nastąpiły otóż pewne zmiany, w części II załącznika do ustawy, nie ma już ust. 1 pkt 5 (pozostałe zaświadczenia 26 zł). Dlatego właśnie nurtuje mnie problem...

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: opłata skarbowa
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2015, »
gdyby Pani znała to powinna Pani przywołać swoje źródło, a tak nie potrzebnie wstawiam link do ustawy, którą Pani zna...
poza tym opłaty pobiera się m.in.:
- poszukiwania materiałów;
- wykonanie reprografii (kserokopie, fotokopie, mikrofilmy, skany, nagrania dźwiękowe)

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: opłata skarbowa
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2015, »
Dziękuję za Pana (Pani?) szczere chęci tak szerokiego poinformowania mnie w kwestii opłat, oczekuję jednak wypowiedzi tych archiwistów, w których obowiązkach leży wystawianie kopii uwierzytelnionych (w tym wypadku odpisów) i którzy mają w związku z tym pewien zgryz wynikły ze zmiany ustawy.
Archiwiści cyfrowi niech się cieszą, że ta ustawa to nadal nie ich działka i kłopot. :)

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: opłata skarbowa
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2015, »
O ile mi wiadomo, to Ustawa o opłacie skarbowej się nie zmieniła, nadal obowiązuję ta z 2006 r. i opłata skarbowa za odpis wykonany przez archiwum państwowe wynosi 5 zł od strony, podstawa prawna: ustawa o opłacie .... itd, jak zwykle, a potem: Załącznik, część II, ust 4.
26 zł jest za zaświadczenie, a odpis poświadczony za zgodność z oryginałem, to co innego niż zaświadczenie.
Co prawda od ponad roku uwierzytelnionych odpisów nie robię, a teraz jestem na urlopie i nie mam dostępu do najświeższych informacji, ale nie sądzę, by się coś w tych opłatach zmieniło, inflacja ostatnimi laty jest niewielka.  ;D

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: opłata skarbowa
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 08, 2015, »
Dziękuję, lecz... Nie podkreśliłem, że chodzi tu o odpis uwierzytelniony aktu stanu cywilnego, a w tym sęk.
Z dniem 30 marca zaszły pewne zmiany jednak, i tu jest pies pogrzebany.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Jarek Orszulak

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: opłata skarbowa
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 08, 2015, »
A mógłby Pan napisać jaśniej jakie zmiany zaszły  ??? Będę wdzięczna, bo nie rozumiem, o co chodzi.

W archiwach państwowych odpis potwierdzony za zgodność z oryginałem aktu stanu cywilnego sporządza się tak samo, jak odpis każdego innego dokumentu z akt. Archiwa nie wydaja ani skróconych ani zupełnych odpisów z akt usc na takich zasadach jak urzędy stanu cywilnego.
Parę lat temu ndap przesłało instrukcję, jakie opłaty skarbowe i w jakiej wysokości archiwa mają pobierać. Nie pamiętam ani nazwy ani daty tej instrukcji, ale jak wrócę w poniedziałek do pracy, to spróbuję odszukać namiary.
Jeżeli faktycznie coś się zmieniło w tej materii, to może ...  przyjdzie jakaś nowa instrukcja, prędzej lub później  ;).

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: opłata skarbowa
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 08, 2015, »
Pismo NDAP w tej sprawie było w styczniu 2008 r.
Jako że archiwa państwowe i USC nie stosują tych samych form urzędowego potwierdzenia, MSWiA wyjaśniło wówczas, że do wydawanych przez ap odpisów aktów sc ma zastosowanie pkt 5 "pozostałe zaświadczenia" (26 zł).
Punktu tego już nie ma...

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: opłata skarbowa
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 08, 2015, »
A nie może Pan zrobić ksero lub wydruku skanu? Opłata 5 zł za kopię i problem z głowy.
U nas odpisy robi się tylko wtedy, jak skanu nie da się zrobić, czyli sporadycznie.
Pewnie dlatego nie kojarzę już, ile wynosiła opłata skarbowa ...