Autor Wątek: Biblioteka w Archiwum  (Przeczytany 6076 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sylwester Rękas

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 26
Biblioteka w Archiwum
« dnia: Marzec 29, 2004, »
Witam!!

Stanąlem ostatnio przed problemem skatalogowania księgozbioru w Archiwum. Od początku wszystkie pozycje były wpisywane w księge inwentarzową. Korzystanie z biblioteki jest więc nieco czasochłonne (najlepiej jak się po prostu wie gdzie jakaś książka leży. :) ). Przy dość sporym księgozbiorze, zrobienie katalogu alfabetycznego i rzeczowego jest niezbędne. Zastanawiam się czy nie zrobić tego w jakiejś bibliotecznej bazie danych (tym bardziej że w czytelni nie ma zbyt miejsca na tradycyjny katalog kartkowy). Czy znają Państwo jakąś godną polecenia bazę biblioteczną??
Pzdrw

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Biblioteka w Archiwum
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2004, »
Baza danych jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla księgozbioru. Pozwala nie tylko zinwenaryzować książki ale również stworzyć dla nich łatwe do przeszukiwania i szybkie indeksy. Pozwala też prowadzić rejestrację wypożyczeń, jeśli jest taka potrzeba. Jestem pewien, że taka baza znalazłaby zastosowanie w niejednym archiwum, może warto pomyśleć nad skonstrowaniem jednej bazy dla wszystkich archiwów? Jej budowa w Accessie nie wydaje sie trudna.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Sylwester Rękas

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 26
Biblioteka
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 02, 2004, »
Możliwe że nasi fachowcy od baz mogliby odpowiednią bazę zrobić, ale jeżeli są w użyciu w bibliotekach jakieś dobre bazy, może warto skorzystać z ich doświadczenia. Po prostu nabyć już produkt sprawdzony..
Pozdrawiam
Sylwek

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Darmowe oprogramowanie dla bibliotek
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2004, »
Kiedyś o tym czytałem, wczoraj znalazłem namiary na darmowe aplikacje, systemy do zarządzania zbiorami bibliotecznymi: KOHA
 ( http://www.koha.org/ ), i Greenstone Digital Library Server software ( http://www.greenstone.org/ ). Może wato się im przyjrzeć? Są w pełni darmowe i w dodatku wciąz rozwijane.

Pozdrawiam
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...