Ankieta

W jakim stopniu specjalizacja przygotowała mnie do pracy w archiwum?

W stu procentach
0 (0%)
Przygotowała mnie do większości prac wykonywanych w archiwum
4 (18.2%)
Przygotowała mnie tylko do niektórych prac wykonywanych w archiwum
14 (63.6%)
W ogóle nie przygotowała mnie do pracy w archiwum
3 (13.6%)
Trudno powiedzieć
1 (4.5%)

Głosów w sumie: 20

Autor Wątek: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna  (Przeczytany 12707 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 08, 2015, »
To zadam jeszcze inne pytania:

Jak miałyby wyglądać studia, które miałyby przygotować w 100% do wykonywania zawodu? Ile lat miałyby trwać? Co miałyby obejmować?

Czy celem studiów jest przygotowanie do wykonywania zawodu w sensie nauczenia kogoś wszystkiego, co go może czekać w pracy? Może przyświecają im jakieś inne założenia? Może powinny uczyć stawiania i szukania odpowiedzi na pytania, które pozwalałyby na modernizowanie archiwistyki? A nauczanie stricte zawodu powinno się odbywać w szkołach zawodowych, czy technikach?
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 08, 2015, »
Jeżeli wielu forumowiczów podaje, że na studiach archiwistycznych nie liznęli w ogóle archiwistyki zakładowej lub tylko w niewielkim stopniu, to jednak coś jest nie tak. I wiadomo, że studia nie mają przygotowywać do zawodu w 100%, bo to jest po prostu niemożliwe.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 08, 2015, »
Jak miałyby wyglądać studia, które miałyby przygotować w 100% do wykonywania zawodu? Ile lat miałyby trwać? Co miałyby obejmować?
Czy celem studiów jest przygotowanie do wykonywania zawodu w sensie nauczenia kogoś wszystkiego, co go może czekać w pracy?
Sądząc po tym, co wypisują uczelnie, przygotowują do wszystkiego i uczą wszystkiego ;D
Np. UAM: http://historia.amu.edu.pl/index.php/to-moesz-studiowa/118-historia-specjalno-archiwistyka-i-zarzdzanie-
I Uniwersytet Wrocławski: http://www.hist.uni.wroc.pl/PL/index.php/dyd/148-specjalnosc-archiwalna

Oszukują??? ????

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 08, 2015, »
@Hanna Staszewska
A dodatkowo uprawiają myślenie życzeniowe

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 08, 2015, »
mi brakowało zagadnień z archiwów zakładowych... długo by pisać

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 09, 2015, »
To zadam jeszcze inne pytania:

Jak miałyby wyglądać studia, które miałyby przygotować w 100% do wykonywania zawodu? Ile lat miałyby trwać? Co miałyby obejmować?

Czy celem studiów jest przygotowanie do wykonywania zawodu w sensie nauczenia kogoś wszystkiego, co go może czekać w pracy? Może przyświecają im jakieś inne założenia? Może powinny uczyć stawiania i szukania odpowiedzi na pytania, które pozwalałyby na modernizowanie archiwistyki? A nauczanie stricte zawodu powinno się odbywać w szkołach zawodowych, czy technikach?

Myślę, że jeśli ktoś chce by studia uczyły go stawiania i szukania odpowiedzi na pytania, to powinien studiować filozofię  :)
Jarek Orszulak

kasabian

  • Gość
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 09, 2015, »
Studia powinny przygotować nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie. I tutaj zależny wiele od dobrej woli dyrektorów archiwów i władz uczelni. Ja miałam okazję mieć ćwiczenia z rozwoju form kanc. oraz z metodyki w archiwum państwowym i na każdych zajęciach (o ile archiwum takie akta posiadało) dostawaliśmy akta do ręki. Gorzej z archiwum zakładowym. Raz mieliśmy wycieczkę do uczelnianego AZ. Za mało, za krótko. Kulały również zajęcia z zarządzania dokumentacją

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 09, 2015, »
Ja ze swoich studiów pamiętam, ze tylko raz rymsliby w archiwum uczelni. W zakładowych może też z raz-dwa...
Praktyka OK, ale trzeba się zastanowić jak ją uskutecznić.  :-X

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 16, 2015, »
Jakimś rozwiązaniem byłoby wprowadzenie bloku przedmiotów ściśle sprofilowanych pod archiwa zakładowe. Może wtedy studenci mogliby decydować o karierze w AP lub AZ. Radykalne i, ale wtedy byłby jakiś wybór (pomijam Lublin a zwłaszcza TORUŃ).

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 16, 2015, »
Decydują to przede wszystkim znajomości, ale, abstrahując od tego faktu, pomysł niegłupi.

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 16, 2015, »
nie zgadzam sie. znajomości? wolę umiejętności. A może ze mnie niepoprawny idealista....

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Ankieta - specjalizacja archiwistyczna
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 16, 2015, »
Ja też wolę, ale rzeczywistość skrzeczy, zwłaszcza w administracji.