Autor Wątek: "archiwum niszczy", archiwum to zbędne dobro?  (Przeczytany 3343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
"archiwum niszczy", archiwum to zbędne dobro?
« dnia: Marzec 06, 2015, »
pierwszy artykuł o szkodliwym działaniu budowy archiwum  ;)
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150303/RZESZOW/150309882

drugi, potwierdza smutną teorię, na jakim poziomie (dosłownie) - w ludzkiej świadomości - są archiwa
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Konserwatorzy-miejski-i-wojewodzki-beda-urzedowac-w-jednym-zabytku-n88282.html

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: "archiwum niszczy", archiwum to zbędne dobro?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2015, »
Cóż, w moim mieście archiwum Woj. Konserwatora Zabytków również jest w piwnicy, więc to mnie nie dziwi. Mówiłem już dawno- archiwa trzeba zaorać - tak myśli większość. Jedyne rozwiązanie to promocja naszego zawodu w społeczeństwie.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: "archiwum niszczy", archiwum to zbędne dobro?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2015, »
Opowiadacie o wizerunku archiwów w przestrzeni publicznej. A ja mam w pracy (czyli też archiwum) koleżankę, po studiach wyższych, która niedawno stwierdziła, że ona się nie dziwi, że w archiwach mało płacą, bo przecież archiwa nie przynoszą dochodu narodowego, a w ogóle to tam przerzuca się papierki z kupki na kupkę, na końcu dodając, że z archiwów korzystają tylko nieliczni naukowcy.
W związku z tym - o czym Panowie mówimy, jeśli nawet reprezentantka niby elity intelektualnej narodu opowiada takie bzdury, nie dostrzegając kompletnie, co znaczy dziedzictwo narodowe.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: "archiwum niszczy", archiwum to zbędne dobro?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2015, »
Cóż, w moim mieście archiwum Woj. Konserwatora Zabytków również jest w piwnicy, więc to mnie nie dziwi. Mówiłem już dawno- archiwa trzeba zaorać - tak myśli większość. Jedyne rozwiązanie to promocja naszego zawodu w społeczeństwie.

Pewnie znowu się czepiam  ;D ale zbiory dokumentacji prowadzone przez woj. konserwatorów zabytków, nie są archiwami w rozumieniu przepisów o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Więc nawet nie muszą się nimi zajmować archiwiści a konieczność ich zabezpieczenia wynika z innych przepisów. To dokumentacja zabytków wpisanych do rejestru, jest przekazywana do archiwów zakładowych w tych urzędach dopiero po wykreśleniu obiektu z rejestru.
Jarek Orszulak

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: "archiwum niszczy", archiwum to zbędne dobro?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2015, »
Porównajcie sobie autorytet społeczny zawodu archiwisty w okresie II RP i w okresie tzw. Polski Ludowej. Niestety, okres po 1944/45 r. doprowadził do degradacji społecznej bardzo wielu inteligenckich zawodów. Wynikało to z ówczesnej kretyńskiej ideologii. A obecnie dopiero to odrabiamy. I odrabiać będziemy jeszcze dosyć długo, pewnie. Niestety, w obecnych czasach w sferze administracji publicznej, do której też należą archiwa, dominują takie patologie, jak przyjmowanie do pracy "po znajomości", tworzenie układów, układzików czy sitw, "odwalanie roboty" itd. itd. I to są zjawiska, które silnie utrudniają odbudowywanie pozycji społecznej archiwów. Do tego dochodzą bardzo niskie zarobki w archiwach państwowych (w archiwach zakładowych jest już lepiej, bo tam obowiązują stawki z danej instytucji - choć rozrzut też jest duży), które demoralizują wielu pracowników. Wiele razy spotkałem się z opinią na zasadzie: po co się przemęczać, skoro i tak pensja jest kiepska. W takich warunkach przetrwać mogą chyba jedynie pasjonaci zawodu. A ilu takich jest? Generalnie sytuacja w sferze archiwalnej jest po prostu bardzo kiepska.

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: "archiwum niszczy", archiwum to zbędne dobro?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2015, »
Dziękuję za sprostowanie. Dodam jednak, że w moim WKZ pracuje absolwent podyplomowej archiwistyki.