Internetowe Forum Archiwalne > Archiwizacja materiałów cyfrowych i digitalizacja analogowych

Wpływ cyfryzacji na działanie urzędów administracji publicznej w Polsce w 2014 r

(1/6) > >>

luke:
MAiC opublikowało bardzo interesujący raport nt. Wpływu cyfryzacji na działanie urzędów administracji publicznej w Polsce w 2014 roku.
Zachęcam do zapoznania się z całością, poniżej cytuję wyjątki.

71% pracowników posiada indywidualne służbowe konto e-mail. W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano wzrost o 2 punkty
procentowe. W przypadku administracji państwowej odsetek ten wynosi 91%. Wśród urzędów administracji samorządowej wyższym udziałem mogą pochwalić się jedynie urzędy marszałkowskie (99%).

1 na 6 pracowników urzędu posiada podpis elektroniczny. Proporcja ta jest podobna jak w latach poprzednich.

Nieco ponad połowa (51%) urzędów z sektora administracji samorządowej zapewnia pracownikom zdalny dostęp do systemu poczty elektronicznej, dokumentów lub aplikacji urzędu, podczas gdy analogiczny odsetek wśród urzędów z sektora administracji państwowej jest zdecydowanie większy (92%).

W roku 2014 odsetek urzędów posiadających elektroniczną skrzynkę podawczą wyniósł 96%.

I to jest ciekawe, ponieważ na podstawie ustawy o informatyzacji .... (art. 16) na podmioty publiczne nałożono obowiązek posiadania elektronicznej skrzynki podawczej (ESP) spełniającej jednolite standardy określone i opublikowane na ePUAP przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, oraz zapewnienia jej obsługi. Omawiany wymóg wszedł w życie 14 sierpnia 2014 r. a badanie MAiC było przeprowadzone w grudniu.

Więcej niż co dziesiąte pismo wpływające do urzędów w roku 2014 trafiło na elektroniczną skrzynkę podawczą. Udział dokumentów elektronicznych w przypadku korespondencji otrzymywanej przez urzędy wzrósł o 2 punkty procentowe względem roku 2013. Odsetek dokumentów wysłanych za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej przez urząd systematycznie rośnie uzyskując w roku 2014 ? 9%.

Niemal połowa urzędów administracji udostępnia usługi elektroniczne inne niż oparte o tzw. wzór pisma ogólnego (48%). To wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem o zaledwie 1 punkt procentowy.

Więcej niż co 3 urząd umożliwia śledzenie postępu realizacji sprawy przez internet.

luke:
Załącznik jest za duży, dlatego tylko link.
https://mac.gov.pl/files/pbs_mac_cyfryzacja_fin_2014_v.pdf

Berserc:
Szkoda tylko, że np. z ePUAPu korzysta mniej niż 2 tyś osób miesięcznie, a profil zaufany ma zaledwie 2% uprawnionych obywateli (dane za: IT w Administracji nr 2, 2015 s. 15).  Szkoda tylko, że rząd nie ma spójnej strategii rozwoju e-administracji i poszczególne urzędy i jednostki rozwijają wiele inicjatyw w oderwaniu od innych. ePUAP to jeden przykład - obok niego mamy platformę eDeklaracje, PUE ZUS, NFZ i inne. Już nie wspominając o osobnych "wrotach" regionalnych - bardzo kosztownych. A przecież wPUAP miał być podstawową platformą??
Jest też wiele innych przykładów np. ostatnio w Krakowie wprowadzono zintegrowaną kartę biblioteczną do bibliotek publicznych, która po pierwsze nie objęła największej biblioteki wojewódzkiej (a po co?), a po drugiej zamiast dodać tę funkcjonalność do Krakowskiej Karty Miejskiej to wprowadzono osobny plastik. Tak wygodniej prawda? I na pewno taniej! No ale za kartę zapłacą użytkownicy bo koszt wymiany starej na nową kosztuje 10 zł - niby grosze ale....

A swoją drogą w ilu archiwach państwowych jest wprowadzony system EZD jako podstawowy? Może nasi odpowiedzialni za realizację pewnych zadań zamiast starać się wymyślić wszystko od nowa pojechaliby z wizyta do Estonii??

GAP1:
A w ilu w ogóle urzędach jest wprowadzony system EZD. Liczy się u urzędników konta e-mail w sytuacji, kiedy takie coś powinno być od dawna standardem. Śmieszne.

luke:
Przeczytaj raport, tam znajdziesz odpowiedź.
Serio uważasz za śmieszne działania, które mają na celu sprawdzenie stanu cyfryzacji polskiej administracji?
Zapoznaj się z analizami WWPE dotyczącymi wdrażania elektronicznej administracji w UE i raportami liderów cyfryzacji, choćby z Holandii, Wielkiej Brytanii czy Finlandii. Osobiście nie uznałbym tych badań za śmieszne.

Problem z omawianym opracowaniem jest inny - obraz uzyskany z badania może się jednak różnić od faktycznego.
--- Cytuj ---udało się uzyskać w roku 2014 odsetek kompletnych odpowiedzi na poziomie 55%
--- Koniec cytatu ---
. O ile uzyskano wysokie wskaźniki na szczeblu centralnym (ministerstwa 88%) i w urzędach Wojewódzkich 94% oraz marszałkowskich 82%, to już na poziomie gmin miejskich osiągnięto wynik znacznie gorszy, tylko 48%.
odnośnie tych kont pocztowych przydałaby się analiza dlaczego pracodawca nie zakłada kont swoim pracownikom, być może są jakieś obiektywne przyczyny. Wniosek dla zamawiających badanie na rok 2015, aby zadać pytanie uszczegóławiające - i już.

W 2014 roku najmniej pracowników posiadało własne, służbowe konta pocztowe w urzędach w województwach świętokrzyskim (59%) oraz lubelskim (60%), chociaż odnotowano wzrost w tych województwach w porównaniu z rokiem 2012. Z kolei najwięcej ? w województwie lubuskim, gdzie 80% pracowników posiadało służbowy adres e-mail.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej