Autor Wątek: Archiwa w UK( 1800-2005  (Przeczytany 7045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rand4

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Archiwa w UK( 1800-2005
« dnia: Luty 09, 2006, »
Witam
Zaczynam pisac czy raczej zbierac materiały do pracy mgr o archiwach brytyjskich.
Oprócz własciwej historii interesuje mnie postępowanie z dokumentacja elektroniczna w archiwach brytyjskich( od 2003 mamy Archiwum Narodowe) i tam mozna odszukac pewne informacje. ale czy to wszystko nie wiem?
Zebrana literatura nie jest łatwo dostepna ale oto ona:
Ellis, J (ed.). Keeping archives 2nd edn (D W Thorpe, 1993) A good practical text on the management of archives, based on Australian experience.
Shepherd, E, & Yeo, G. Managing records: a handbook of principles and practice (Facet, 2003).
Jenkinson, H. A manual of archive administration 2nd edn (reprinted by Lund Humphries, 1965).
Schellenberg, T. Modern archives: principles and techniques (reprinted by the Society of American Archivists, 1996).
Bearman, D. Electronic evidence (Archives and Museum Informatics, 1994)
Cox, R J, Wallace, D A (eds.), Archives and the public good: accountability and records in modern society (Quorum Books, 2002)
Galbraith, V H. Introduction to the use of the public records (Oxford University Press, 1952)
McDonald, A, Terrill, G (eds.), Open government: freedom of information and privacy (Macmillan, 1998)
National Council on Archives, Changing the future of our past (2002), at <http://www.ncaonline.org.uk/materials/changingfutureofourpast.pdf>
Ross, S, Changing Trains at Wigan: digital preservation and the future of scholarship (1999), at <http://www.leeds.ac.uk/cedars/OTHER/SRoss.htm>
Sellen, A, & Harper, R The myth of the paperless office (MIT Press, 2002)
W Polsce trudno dostepna . Może w bibliotece NDAP.
Jezeli ktos wie jak dotrzec do tych a także do innych publikacji tanim( tańszym) kosztem niech pisze. NP. do Archives in the UK and the Government Agenda Edited by Caroline Williams.
Poszukuje i szukam także podstawowej literatury mówiącej o digitalizacji, postepowaniu z dok. elektronicznymi.
Warto by było porównac sytuacje w Polsce a także sytuacje w UK.

Offline Kazimierz Schmidt

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 146
pisanie prac magisterskich a forum IFAR
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2006, »
Proszę zajrzec na nasze forum tu:
http://lublin.ap.gov.pl/ifar/ifarforum/viewtopic.php?t=245

poza tym Forum Studenckie jest tutaj: http://lublin.ap.gov.pl/ifar/ifarforum/viewforum.php?f=15

Ciesząc się, że nasze forum zachęca do zadawania pytań, ponownie serdecznie zapraszam do zadawania pytań wnoszących coś więcej do problemu w temacie "Archiwizacja materiałów cyfrowych i digitalizacja analogowych". Mając więc wielką satysfakcję jako moderator, że się nas znajduje i czyta - jednoczesnie podkreślam, że jeśli ktoś będzie pisał kolejną pracę na temat archiwów norweskich, holenderskich czy  bułgarskich to niech się z nami podzieli wiedzą jak ją napisze a nie przed.
Proszę mnie zrozumieć, ale nie wiem czy takie posty nas nie zaleją i nie zmienią charakteru forum na studenckie właśnie...
Postu nie usuwam, żeby forumowicze mogli odpowiedzieć Rand4 na pytanie (mejlem), ale muszę zablokować temat. Niestety nie mogę go przenieść na Forum Studenckie (nia mam uprawnień).
Przy okazji serdecznie zapraszam Rand4 do wypowiedzenia swojego zdania na tematy tu poruszane:
- przekazanie dokumentacji elektronicznej: co ważne?
- co będzie robił archiwista od dokumentu elektronicznego?
- ile powinno być archiwów elektronicznych?
- co lepsze do digitalizacji - czego i dlaczego - skaner czy aparat cyfrowy?
- co to jest struktura dokumentu elektronicznego?
może nowy temat?
-
Kazimierz Schmidt

Offline Rand4

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Archiwa w UK( 1800-2005
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2006, »
D. Cantwell  The Public Records Office 1838-1958
Oto nowa pozycja do historii . Szkoda ze nikt nie interesuje sie archiwami za granicą. Ja nie pisze pracy z tego tematu . chcial bym aby tu znalazły sie teksty jak nie z chistorii to np z digitalizacji, z dokumentów elektronicznych itd. z Anglii.( czytam i sam umieszcze) Bo linki to cos mało. :idea:  :D

Offline Rand4

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Archiwa w UK( 1800-2005
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2006, »
Obecnie zajmuje sie kancelaria i działalnościa ambasady Rp w Londynie( 1918-1939). jezeli ktos ma cos do napisania to gorąco zachęcam. ja sam juz mam sporą literature i moge porozmawiac z kimś zainteresowanym tym tematem.