Autor Wątek: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm  (Przeczytany 19932 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 15, 2016, »
Żeby nie zakładać nowego wątku robię wrzutkę z informacją o powołaniu na stanowisko Dyrektora Archiwum Wojskowego w Oleśnicy Pana dr Daniela KORESIA
http://awo.wp.mil.pl/pl/15_89.html

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 15, 2016, »
Jest już informacja, że w CAW otworzono pracownię naukową z 10 nowymi miejscami dla użytkowników. Z tego, co wiem, personel pracowni nie podchodzi zbyt formalistycznie do zapisów regulaminu udostępniania akt. Generalnie obowiązuje zasada jak najszerszego dostępu do archiwaliów. Gdyby tak było we wszystkich archiwach.

Offline Michał Szot

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 15, 2016, »
Wydłużenie godzin otwarcia pracowni - super. Razi mnie jednak zamykanie pracowni w sierpniu, dlaczego ciągle archiwa trzymają się tego kuriozum.

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 16, 2016, »
A mnie razi brak możliwości korzystania z archiwaliów w soboty. W przypadku bibliotek to standard (Biblioteka m. st. Warszawy otwarta jest nawet w niedziele), a archiwa jak zwykle.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 09, 2016, »
Informacja archiwalna w archiwach wojskowych:
Powstało Wojskowe Biuro Historyczne na jego nowej stronie brak jakichkolwiek informacji o pozostałych archiwach wojskowych (Archiwum Wojskowe w Oleśnicy, Archiwum Wojskowe w Toruniu, Archiwum Marynarki Wojennej w Gdyni, Archiwum Sił Powietrznych w Modlinie, Archiwum Ministerstwa Obrony Narodowej w Modlinie). przy próbie wejścia na stronę CAW przeglądarka woła o login i hasło (sic!) żadnej informacji, że CAW zostało zlikwidowane a na jego bazie zostało utworzone WBH, żadnego linkowania przekierowującego na nową stronę. Można różnie oceniać działalność CAW a to nie zmienia faktu, że istniało ono przez kilkadziesiąt lat i zapisało się w świadomości społeczeństwa i nie da się go tak po prostu "zaorać".  Idea powołania WBH może i szczytna ale jakoś nie mogę oprzeć się wrażeniu, że póki co służy głównie garstce historyków wojskowości. Wyłączenie strony CAW i nowa strona WBH z bardzo niekompletnymi informacjami i bardzo kiepskim pozycjonowaniem (mi wyświetla sie jako siódmy wynik wyszukiwania)  może spowodować chaos informacyjny.
Nie każdy śledzi Twittera Dyrektora Cenckiewicza i jest na bieżąco w temacie. powiem nawet więcej, użytkownicy nie mają wcale takiego obowiązku!
https://twitter.com/Archiwista24/status/740624276873695232

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 09, 2016, »
To, co wyskakuje przy próbie wejścia na byłą stronę internetową CAW, to faktycznie skandal. Strona WBH na razie słabiutka, podczas gdy strona CAW posiadała wiele informacji. Ale liczę, że to tylko problemy wieku dziecięcego.
Natomiast, jeśli chodzi o WBH - to bardzo dobry pomysł, choć Macierewicz z Cenckiewiczem zapowiadali zniesienie statusu archiwum wyodrębnionego.